Avvalroq prezidentning aholi daromadlarini oshirish, barqaror ish o‘rinlari yaratish va kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha qarori qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan (PQ-49), Olmazor tumani tajribasi asosida O‘zbekistonning 50 ta shahar va tumanlari uchun biznes rejalar tuzish belgilandi. Ularda ishlaydigan hokim yordamchilari ishbilarmonlik tashabbuslarini birgalikda amalga oshirish bo‘yicha loyiha guruhlariga birlashtiriladi.
Yangi tizim Toshkent shahrining barcha tumanlari, shuningdek, boshqa hududlardagi 38 ta shahar va tumanlarni qamrab oladi. Nukus va barcha viloyat markazlari, Angren, Chirchiq, Yangiyo‘l, Qo‘qon, Marg‘ilon, Shahrisabz, Zarafshon, Urganch va Xiva shular jumlasidan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi viloyatlar hokimliklari va Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi bilan birgalikda bir oy muddatda tumanlarning biznes rejalarini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritsin. Loyiha guruhlari ishini tashkil etish uchun hokimliklar, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Bandlik vazirligi mas‘ul hisoblanadi.
Yangi tizimda ishtirok etayotgan tuman va shahar hokimlari mahalliy budjetning orttirib bajarilgan qismi hisobidan hokim yordamchilariga samaradorlik uchun ustama to‘lashi mumkin bo‘ladi. Muvofiqlashtirish uchun loyiha guruhlari ishiga mutaxassislarni jalb qilishga ham ruxsat beriladi.
Shuningdek, oilaviy tadbirkorlik dasturlari uchun ajratilgan kreditlar bo‘yicha muammoli qarzdorlikni undirishda hokim yordamchilariga qo‘shimcha ustamalar beriladi. Bonus miqdori 2022-yilgacha ajratilgan kreditlar uchun 20%ni, 2022-yildan 2025-yil boshigacha esa 10%ni tashkil etadi.
“Og‘ir” mahallalarning master-rejasini ishlab chiquvchi talabalar uchun grant dasturi ishlab chiqiladi. Tanlov asosida ajratiladigan grant miqdori 100 mln so‘mni tashkil etadi.
Avvalroq mahallalarda biznes boshlamoqchi bo‘lganlarga garovsiz kreditlar miqdori oshirilishi haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, президент утвердил набор мер по увеличению доходов населения, созданию стабильных рабочих мест и борьбе с бедностью. Ставка кредитов на семейное предпринимательство в «трудных» районах снизится до 12% годовых.
Постановление (ПП-49) предусматривает создание бизнес-планов для 50 городов и районов Узбекистана на базе опыта Алмазарского района. Работающие в них помощники хокимов будут объединены в проектные группы по совместной реализации деловых инициатив.
Новая система охватит все районы Ташкента, а также 38 городов и районов в других регионах. В их числе — Нукус и все областные центры, Ангрен, Чирчик, Янгиюль, Коканд, Маргилан, Шахрисабз, Зарафшан, Ургенч и Хива.
Минэкономфин совместно с хокимиятами регионов и Советом министров Каракалпакстана должен в течение месяца разработать и внести в Кабмин бизнес-планы районов. За организацию работы проектных групп отвечают хокимияты, Минэкономфин и Минзанятости.
Хокимы районов и городов, участвующих в новой системе, смогут выплачивать помощникам хокимов надбавки за эффективность из перевыполненной части местного бюджета. Также разрешается привлекать к работе проектных групп специалистов для координации.
Также помощники хокимов получат бонусы за взыскание проблемных задолженностей по кредитам, выделенным на программы семейного предпринимательства. Сумма бонуса составит 20% для кредитов, выделенных до 2022 года, и 10% — с 2022 до начала 2025 года.
Будет разработана грантовая программа для студентов, разрабатывающих мастер-планы «трудных» махаллей. Сумма гранта, выделяемого на конкурсной основе, составит 100 млн сумов.