O‘zbekistonda eskrou tizimi 2026-yil 1-iyuldan ishga tushirilishi mumkin. Bu haqda 11-fevral kuni bo‘lib o‘tgan Move Real Estate Summit xalqaro sammiti ishtirokchilari ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Spot muxbiri.
Hamkor, Commonwealth Partnership Uzbekistan bosh direktori Denis Sokolov o‘z nutqida eskrou-hisoblarni joriy etishga birinchi navbatda quruvchilar emas, balki mahalliy banklar tayyor emasligini ta’kidladi.
“Joriy yilning 1-yanvaridan boshlab eskrou-hisoblar joriy etilishi kerak edi. Hozirda tizim joriy etilishi, menimcha, yilning o‘rtalarigacha kechiktirilgan. Ayni paytda me’yoriy bazani ishlab chiqish bilan shug‘ullanayotgan juda kuchli jamoa bor. Umuman, bu yil ushbu mexanizm ishga tushishi uchun barcha asoslar mavjud”, — dedi u.
Denis Sokolov. Foto: Yevgeniy Sorochin / Spot
Assalom Estate hammuassisi va Golden House sobiq top-menejeri Aleksey Boldin esa ko‘p qavatli uylarni ulushli qurishda ishtirok etish to‘g‘risidagi “Rossiyaning 214-sonli qonuni analogi” yil o‘rtalariga qadar qabul qilinishi kutilayotganini bildirdi. Hozirda qonun loyihasi muhokama bosqichida.
Uning ta’kidlashicha, avval qurilish loyihalari asosan sotuvlar yoki quruvchining o‘z mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan. Bank mablag‘larini jalb qilish vaziyatga qarab amalga oshirilgan, kreditlar esa boshqa aktivlar va ko‘chmas mulk garovi evaziga berilgan. Sotuvlar yaxshi bo‘lmasa yoki quruvchining o‘z mablag‘lari tugab qolsa, qurilish to‘xtab qolgan va bu developerning defoltiga olib kelgan.
Yangi vosita loyihaviy moliyalashtirish bo‘lib, u odatda uy-joy xaridorlarining mablag‘lari saqlanadigan eskrou-hisoblar tizimi bilan bog‘liq. Uni olish uchun quruvchi zarur hujjatlar to‘plamini yig‘ishi, biznes-modelni tayyorlashi va uni o‘z standartlariga muvofiq qurilishni moliyalashtiradigan bankda himoya qilishi lozim. Kredit obyekt foydalanishga topshirilgandan so‘ng qaytariladi.
“Bu borada hozir qonun loyihasi tayyorlangan. Ehtimol, qonun loyihasida ko‘rsatilganidek, u 2026-yil 1-iyuldan kuchga kiradi”, — dedi mutaxassis va hujjat bilan tanishib chiqqanini qo‘shimcha qildi.
Aleksey Boldin bank rahbarlari bilan suhbatga asoslanib, quruvchilarning eskrou tizimini joriy etishga tayyor emasligini ta’kidladi, chunki ular darhol sotuv narxining kamida bir necha foizini yo‘qotadi.
Aleksey Boldin. Foto: Yevgeniy Sorochin / Spot
Bundan tashqari, u yangi qonun loyihasi rossiyalik muqobilidan yaxshi farq qilishini ta’kidladi. Xususan, hujjatda uy-joy sotib olishda ulushdorlarning huquqlarini himoya qilish “Iste'molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonun bilan emas, balki maxsus qonun bilan tartibga solinishi nazarda tutilmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu “iste'molchilar terrorizmi” deb ataladigan xavflarni kamaytirishga imkon beradi, bunda xaridorlar iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi normalarga tayanib, quruvchi hisobidan qo‘shimcha foyda olishga harakat qilishadi.
“Ushbu qonun qabul qilingan paytdan — 1-iyuldan boshlab, agar sizda QR (qurilishga ruxsatnoma — Spot izohi) bo‘lmasa, dastlab, 1-iyulgacha QR olgan developerlar eski qoidalar bo‘yicha ishlashlari mumkin bo‘lishi kutilmoqda. Hech bo‘lmaganda, [qonun loyihasida] shu nazarda tutilgan”, — deya qo‘shimcha qildi Boldin.
Mutaxassis eskrou tizimi joriy etilgandan so‘ng, developerlarning marjinalligi pasayishini ta’kidladi. Bundan tashqari, qurilish tartib-qoidalarini qisqartirish va soddalashtirish natijasida yer narxi ham pasayishi kerak.
Quruvchilar uyushmasi vakili Sohibjon Majitov eskrou tizimi joriy etilishi bozor konsolidatsiyasiga va ayrim o‘yinchilarning bozordan chiqib ketishiga olib kelishi mumkinligini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Toshkentda developerlar eskrouga psixologik jihatdan tayyor, ammo hududlarda bu borada hali qo‘shimcha ish olib borish zarur.
Sohibjon Majitov. Foto: Yevgeniy Sorochin / Spot
Spot eskrou tizimi joriy etilishi yuzasidan Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligiga murojaat qildi. Vazirlikda ma’lum qilinishicha, ushbu masala 2025-yil noyabrida tashkil etilgan Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi vakolatiga o‘tkazilgan.
Eskrou
O‘zbekistonda 1-iyuldan boshlab ulushli qurilishda eskrou-hisobi tizimi joriy etildi. 2026-yildan boshlab ulushli qurilishni faqat eskrou-hisobvaraqlar orqali amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
Iyun oyida Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov tizim uchun dasturiy ta’minot allaqachon ishlab chiqilgan bo‘lib, sinovdan o‘tkazilayotganini ma’lum qildi. Raqamli platformani yaratish va sinov loyihaga Rossiyaning DOM.RF kompaniyasi jalb qilinganini qayd etdi.
Undan keyin, vazirlik matbuot kotibi Saidnosir Usmonov eskrou tizimini joriy etish uy-joy narxining oshishiga olib kelmasligiga ishontirdi. Yangi tizim qurilishning shaffofligini oshirish va loyihalarning amalga oshirilishi ustidan nazoratni ta’minlashga qaratilgan.
Iyulda O‘zbekiston quruvchilar uyushmasi raisi Mansur Niyozmuhamedov ulushli qurilish sohasida eskrou-hisob raqamlari ommaviy joriy etilgandan so‘ng quruvchilar aylanma mablag‘lar yetishmovchiligiga duch kelishi mumkinligini bildirdi. Yuqori talab saqlanib qolayotgan sharoitda bu bozorda taklif hajmining qisqarishiga va natijada uy-joy narxining oshishiga olib kelishi mumkin.
Niyozmuhamedov developerlarga banklardagi eskrou-hisobda saqlanayotgan ulushdorlarning mablag‘lari hisobidan 0% yoki past foiz stavkasida mablag‘ berishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, quruvchilarda loyihani moliyalashtirish qiymati bo‘yicha xavotirlar bor.
Dekabr oyida qurilish vaziri Sherzod Hidoyatov O‘zbekistonda eskrou tizimi ishlab chiqilgani, ammo qonunchilikka o‘zgartirish kiritish talab etilishini aytgandi.
Shu oyda Adliya vazirligi tomonidan ko‘p kvartirali uylar va boshqa ko‘chmas mulk obyektini ulush kiritish asosida qurish to‘g‘risidagi qonun loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi. Yanvarda vazirlik tizim ishga tushirilishi kechikayotgani yuzasidan izoh berdi.

Система эскроу-счетов в Узбекистане может заработать с 1 июля 2026 года. Об этом 11 февраля заявили участники международного саммита Move Real Estate Summit, передает корреспондент Spot.
Партнер, генеральный директор Commonwealth Partnership Uzbekistan Денис Соколов в своем выступлении заявил, что к внедрению эскроу-счетов не готовы в первую очередь не застройщики, а местные банки.
«Должны были ввести эскроу-счета уже с 1 января этого года. Сейчас, скорее всего, введение [эскроу] отложено, думаю, до середины года. Там очень серьезная команда людей, которая занимается […] разработкой нормативной базы. В принципе, есть все основания полагать, что в этом году этот механизм заработает», — поделился он.
Денис Соколов. Фото: Евгений Сорочин / Spot
Соучредитель Assalom Estate и бывший топ-менеджер Golden House Алексей Болдин в ходе дискуссии сообщил, что к середине года ожидается принятие «аналога российского закона № 214» об участии в долевом строительстве многоквартирных домов. По его словам, на данный момент проект закона находится на обсуждении.
Он пояснил, что исторически финансирование строительных проектов осуществлялось за счет продаж или собственных средств. Привлечение банковского финансирования носило ситуативный характер, а кредиты предоставлялись под залог других активов и недвижимости. Когда продажи шли плохо или собственные средства застройщика заканчивались, строительство останавливалось, означая дефолт девелопера.
Новым инструментом является проектное финансирование, которое, как правило, связано с системой эскроу-счетов, на которых хранятся средства покупателей квартир. Для его получения застройщик должен собрать необходимый пакет документов, подготовить бизнес-модель и защитить ее в банке, финансирующем строительство в соответствии со своими стандартами. Кредит погашается после ввода объекта в эксплуатацию.
«На этот счет сейчас подготовлен законопроект. Скорее всего, предварительно, как в самом законопроекте указано, он вводится с 1 июля 2026 года», — заявил эксперт, добавив, что успел ознакомиться с документом.
Ссылаясь на разговор с председателями банков, Алексей Болдин отметил неготовность застройщиков к внедрению эскроу, так как те сразу теряют минимум несколько процентов от цены продаж.
Алексей Болдин. Фото: Евгений Сорочин / Spot
Кроме того, он отметил, что новый законопроект выгодно отличается от российского аналога. В частности, документ предусматривает, что защита прав дольщиков при приобретении жилья будет регулироваться специальным законом, а не законом «О защите прав потребителей». По его словам, это позволит снизить риски так называемого «потребительского терроризма», когда покупатели, ссылаясь на нормы о защите прав потребителей, пытаются получить дополнительную выгоду за счет застройщика.
«С момента принятия этого закона — с 1 июля — если у тебя не было РНС (разрешения на строительство — прим. Spot), предварительно ожидается, что по старым правилам можно будет работать тем девелоперам, которые получили РНС до 1 июля. По крайней мере, так заложено [в законопроекте]», — добавил Болдин.
Эксперт предупредил, что после внедрения эскроу снизится маржинальность девелоперов. Более того, должна упасть цена земли, чему также будет способствовать сокращение и упрощение строительных процедур.
Представитель Ассоциации застройщиков Сохибжон Мажитов допустил, что внедрение эскроу может привести к консолидации рынка и уходу с рынка некоторых игроков. По его словам, в Ташкенте девелоперы психологически готовы к эскроу, но в регионах еще предстоит поработать над этим.
Сохибжон Мажитов. Фото: Евгений Сорочин / Spot
Spot обратился в Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства по поводу внедрения эскроу. В ведомстве заявили, что этот вопрос перешел в ведение Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и рынку жилья, созданного в ноябре 2025 года.
Эскроу
В Узбекистане с 1 июля 2025 года внедрены эскроу-счета в долевом строительстве. С 2026 года долевое строительство должно было осуществляться только посредством эскроу-счетов. Однако в начале января Минюст сообщил, что обязательное требование использования эскроу-счетов при покупке жилья еще не вступило в силу.
В прошлом июне пресс-секретарь Министерства строительства и ЖКХ Саиднасыр Усманов заверил, что введение системы эскроу-счетов в отрасли строительства не приведет к подорожанию жилья. Новая система призвана повысить прозрачность строительства и обеспечить контроль за реализацией проектов, отметили в ведомстве.
В июле председатель Ассоциации застройщиков Узбекистана Мансур Ниязмухамедов заявил, что после массового внедрения эскроу-счетов в сфере долевого строительства застройщики могут столкнуться с нехваткой оборотных средств.
В условиях сохраняющегося высокого спроса это может привести к сокращению объема предложения на рынке и, как следствие, к подорожанию жилья.
Он предложил выдавать девелоперам средства под ставку 0% или низкий процент за счет средств дольщиков, хранящихся на эскроу-счетах в банках. По его словам, у застройщиков есть опасения по поводу стоимости проектного финансирования.
В декабре министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов заявил, что система эскроу разработана, но требует изменений в законодательстве. Запуск системы эскроу-счетов, запланированный на 2026 год, не затронет уже начатые проекты долевого строительства и будет распространяться исключительно на новые объекты, добавил глава Минстроя.