O‘zbekistonda chiqindi xizmatidan qarzdor 198 mingdan ortiq abonentning elektr to‘loviga vaqtincha cheklov o‘rnatildi. Bu haqda Chiqindilarni boshqarish agentligi xabar berdi.
5-fevral holatiga ko‘ra, Hududiy elektr tarmoqlarining 2100 qisqa raqamidan 1,17 mln abonentga chiqindilarni olib chiqib ketish bo‘yicha to‘lanmagan qarzdorlik to‘g‘risida xabarnoma yuborgan.
Mazkur davrga kelib esa chiqindilarni olib chiqib ketish sohasidagi qarzlarning umumiy miqdori 108,9 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Qarzni to‘lash uchun ajratilgan besh kun ichida fuqarolar 12,7 mlrd so‘m to‘lagan. Muddat tugashi bilan jami 15,8 mlrd so‘m qarzdorligi bo‘lgan 198 858 nafar shaxsga nisbatan cheklovlar joriy etildi.
1-noyabrdan Toshkentda chiqindi tashish bo‘yicha qarzdorlik mavjud bo‘lganda elektr energiyasi uchun to‘lovlarga cheklovlar kuchga kirdi.
Birinchi haftada qariyb 25,1 ming kishi 2,24 mlrd so‘mlik qarzdorlik to‘g‘risida xabarnoma oldi, shundan 6 ming abonent 5 kunlik muddat tugaganidan so‘ng cheklovlarga duchor bo‘ldi.
Yangi tizim dekabr oyida butun O‘zbekiston bo‘ylab ishlay boshladi. O‘shanda 231 ming abonent Hududiy elektr tarmoqlaridan 20,1 mlrd so‘mlik qarzdorlik haqida ogohlantirish olgan, shundan dastlabki besh kunda 9,4 mlrd so‘m to‘langan.
Cheklovlar faqat 2025-yil 1-iyuldan boshlab to‘plangan chiqindi qarzlariga taalluqli bo‘lib, ushbu sanagacha bo‘lgan qarzlarga ta’sir qilmaydi.
Qarzdorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar har oyning 3-sanasiga qadar Toza Makon tizimidan HET Billingga uzatiladi.
Avvalroq Buxoro, Surxondaryo va Qoraqalpog‘istonda chiqindi yoqish zavodlari qurilishi boshlangani haqida xabar berilgandi.

С начала года резко активизировалась рассылка предупреждений о долгах в сфере санитарной очистки. Об этом сообщило Агентство по управлению отходами.
На 5 февраля «Региональные электросети» разослали с короткого номера 2100 уведомления о непогашенной задолженности за вывоз мусора в адрес 1,17 млн абонентов. Общая сумма долгов в сфере вывоза мусора составила 108,9 млрд сумов.
За пять дней, отведенных на погашение долга, граждане уплатили 12,7 млрд сумов. По истечении срока были введены ограничения для 198 858 человек, имеющих 15,8 млрд сумов совокупной задолженности.
С 1 ноября в Ташкенте заработали ограничения на оплату электроэнергии при наличии непогашенной задолженности за вывоз мусора. В первую неделю около 25,1 тыс. человек получили уведомления о задолженности на сумму 2,24 млрд сумов, из которых ограничениям по окончании 5-дневного срока подверглись 6 тыс. абонентов.
Новая система начала работу по всему Узбекистану в декабре. Тогда 231 тыс. абонентов получили от «Региональных электросетей» предупреждения о задолженности на 20,1 млрд сумов, из которых в первые пять дней было оплачено 9,4 млрд сумов.
В январе РЭС разослали уже 873,9 тыс. сообщений о долгах за вывоз отходов на сумму 87,5 млрд сумов. Ограничения в том месяце затронули 151,2 тыс. абонентов, имевших в сумме 14,8 млрд сумов задолженности.
Ограничения касаются только задолженностей по вывозу мусора, накопленных с 1 июля 2025 года, и не затрагивают долги до этой даты. Каждый месяц до 3-го числа информация о должниках передается из системы Toza Makon в HET Billing.
Ранее Spot писал, что в Бухарской и Сурхандарьинской областях началось строительство двух заводов по утилизации мусора.