Toshkentning 2045-yilgacha bo‘lgan bosh rejasiga shu yilning bahorida o‘zgartirishlar kiritilishi mumkin. Bu haqda 11-fevral kuni Murad Buildings kompaniyasining operatsion direktori Vyacheslav Krivosheyev Move Real Estate Summit xalqaro sammitidagi munozaralar doirasida ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozir yer uchastkalarini sotib olish bozori “birmuncha sivilizatsiyalashgan” holatga kelgan. Bir yil avval esa bozor “mutlaqo spekulyativ”, shuningdek “real hayot va iqtisodiyotdan uzilgan” edi.
Xususan, yirik yer egalari uchastkalarni moliyaviy modellarga mos kelmaydigan narxlarda sotgan, bu esa mablag‘ yetishmovchiligi va loyihalarning to‘xtab qolishiga olib kelgan.
“Kimdir iqtisodiy hisob-kitobni noto‘g‘ri qilgan, loyihaga kirib tavakkal qilgan, biroq uni o‘z vaqtida amalga oshirishga ulgurmagan”, — deya qo‘shimcha qilgan u.
Murad Buildings top-menejeri yer bozorida ikkita asosiy yo‘nalish shakllanganini ta’kidladi: poytaxtda renovatsiya (brownfield) va Yangi Toshkentda noldan qurilish (greenfield). Poytaxtda Yangi Toshkent direksiyasi, “Tashkent Invest” kompaniyasi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi orqali davlat yagona lendlord hisoblanadi.
Shaharda xususiy yer egalari ham qolmoqda. Biroq, Toshkent bosh rejasining tasdiqlanishi vaziyatni keskin o‘zgartirdi: hujjat qurilish qavatlarini asosan 5−8 qavat, kamdan-kam hollarda esa 9 qavat bilan cheklaydi. Loyihalarning iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiqligi uchun ushbu uchastkalarda premium obyektlarni qurish kerak, buni har doim ham uddalab bo‘lmaydi, deb tan oldi Krivosheyev.
“O‘zini vositachi deb atab, qavatlar soni masalasini hal qilishi yoki bosh rejaga o‘zgartirish kiritishi mumkinligini aytadigan ayrim shaxslar bor. Ularga ishonmaslik kerak. Loyihalarni va bosh rejaga kiritilishi mumkin bo‘lgan o‘zgartirishlarni ko‘rib chiqadigan ma’lum qoidalar va komissiyalar mavjud. Bunday loyihalar juda kam. Ular aynan shu bahorda e’lon qilinadi — biz bu qaror chiqishini kutmoqdamiz. Kelajakda bosh rejaga o‘zgartirish kiritish juda mushkul bo‘ladi”, — deya ta’kidladi Murad Buildings vakili.
Toshkent bosh rejasi
Iyul oyida Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi bo‘lim boshlig‘i Aziz Halilov Spot bilan suhbatda Toshkent bosh rejasiga binolarning qavatlari soniga oid o‘zgartirishlar kiritilishi mumkinligini ma’lum qildi.
“Hozirda bosh rejaga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda. Chunki unda ayrim hududlar uchun belgilangan [eskirgan me’yorlar] mavjud. Masalan, faqat besh qavatli bino qurilishi nazarda tutilgan joylarda 16 va undan baland bino-inshootlarni qurish imkoniyati bor”, — dedi u.
Spot muxbirining poytaxt bosh rejasiga kiritilishi mumkin bo‘lgan o‘zgartirishlar haqidagi aniqlashtiruvchi savoliga Halilov “bunday ehtimol bor” deb javob berdi. Ekspert xulosalari asosida yakuniy qaror qabul qilinadi.
17-iyul kuni qurilish sohasi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda Murad Buildings asoschisi Murod Nazarov bosh rejaga o‘zgartirishlar kiritilishini ma’lum qildi. Xudo xohlasa, yaqinda [o‘zgartirishlar] e’lon qilinib qoladi", — dedi tadbirkor.
Bunga javoban Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi Murod Nazarovning takliflari asosida Toshkent shahrining bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritishni rejalashtirmayotganini bildirdi. Qurilish vaziri o‘rinbosari Davron Odilovning ta’kidlashicha, “vazirlik kun tartibida poytaxt bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritilmagan”.

В генеральный план Ташкента до 2045 года могут внести изменения уже этой весной. Об этом 11 февраля операционный директор Murad Buildings Вячеслав Кривошеев заявил в рамках дискуссии на международном саммите Move Real Estate Summit, передает корреспондент Spot.
По его словам, сейчас рынок покупки земельных участков стал «более-менее цивилизованным». Год назад рынок был «совершенно спекулятивный», а также «оторванный от жизни и экономики». В частности, крупные собственники земли продавали землю по ценам, которые не вписывались в финансовые модели, что приводило к нехватке средств и приостановке проектов. «Кто-то плохо считал экономику, заходил в проект и рисковал, но при этом не успевал реализовать его», — добавил он.
Топ-менеджер Murad Buildings отметил, что на рынке земли сформировались два основных направления: реновация в столице (brownfield) и строительство с нуля (greenfield) в Новом Ташкенте. В столице единственным лендлордом выступает государство через Дирекцию Нового Ташкента, компанию Tashkent Invest и Агентство по управлению государственными активами.
В городе также остаются частные собственники земли. Однако утверждение генплана Ташкента резко изменило ситуацию: документ ограничивает этажность застройки в основном 5−8 этажами, а в редких случаях — 9 этажами. Для экономической целесообразности проектов на этих участках необходимо строить премиальные объекты, что удается не всегда, признал Кривошеев.
«Есть определенные люди, которые называют себя посредниками и говорят, что могут решить вопросы с этажностью или внести изменения в генплан. Не нужно им верить. Есть определенные правила и комиссии, которые рассматривают проекты и те изменения, которые в генплан можно внести. Таких проектов очень мало. Они будут анонсированы буквально этой весной — мы ожидаем выхода этого решения. В дальнейшем вносить изменения в генплан будет очень сложно», — поделился представитель Murad Buildings.
Генплан Ташкента
В июле 2025 года начальник отдела Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства Азиз Халилов в разговоре со Spot допустил, что в генплан Ташкента могут внести изменения, касающиеся этажности зданий.
Тогда же основатель Murad Buildings Мурад Назаров анонсировал внесение «корректировок» в генплан столицы.
«Дай бог, скоро [изменения] опубликуют», — заявил бизнесмен.
В декабре министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов анонсировал внесение изменений в генплан Ташкента. Предполагалось, что изменения затронут участки в зонах консервации и с ограниченной этажностью, выставленные на аукцион до принятия документа.