Avvalroq prezident 2026-yil uchun davlat dasturini tasdiqlagani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan, 2026−2027-o‘quv yilidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Samarqand va Farg‘ona viloyatlaridagi kasbiy mahorat texnikumlarida Kasblar shaharchalari tashkil etiladi.
Shaharchalarning asosiy vazifalari etib maktab o‘quvchilarini qurilish, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi, sanoat, transport, “yashil” energetika kabi sohalardagi zamonaviy kasblarga yo‘naltirish belgilanadi.
U yerda maktab o‘quvchilari uchun ekskursiyalar tashkil etilib, amaliy harakatlar orqali kasblar bilan tanishish imkoniyati yaratiladi. O‘quvchilarda muayyan kasbga qiziqish moyilligini test va boshqa zamonaviy interaktiv usullar orqali aniqlash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, 11-sinf bitiruvchilari orasida oliy taʼlimga qiziqishi past bo‘lgan o‘quvchilar aniqlanadi.
May-avgust oylarida maktablarda Kasb tanlash haftaligi tadbiri va kasbga yo‘naltirish ishlari tashkil qilinadi. Bunda o‘quvchilarni texnikumlarda o‘qitiladigan kasb va mutaxassisliklar bilan tanishtirish maqsad qilingan.
Natijada o‘qish istagida bo‘lgan yoshlar texnikumlarga qabul qilinadi. Yil yakunida 200 mingga yaqin o‘quvchilar kasbga o‘qitilishi kutilmoqda.
1-martdan texnikum o‘quvchilari va yoshlar o‘rtasida prezident sovrini uchun Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari kasbiy mahorat milliy tanlovi o‘tkaziladi. Tanlov o‘tkaziladigan 10 ta kasb belgilanib, hududlar darajasida 700 nafar sovrindor saralab olinadi.
Respublika bosqichida esa 120 nafar sovrindor aniqlanadi. Tanlov g‘oliblari 4,9 mln so‘mdan 41,2 mln so‘mgacha miqdorda rag‘batlantiriladi. Respublika g‘oliblari xalqaro musobaqalarga tayyorlanadi va xalqaro musobaqa g‘oliblari 1 mlrd so‘mgacha rag‘batlantiriladi.
Avgustdan boshlab Xitoy tajribasi asosida 20 ta texnikumda O‘zbekiston — Xitoy ustaxonalari tashkil etiladi.
Germaniya, Shveysariya, Xitoy, Janubiy Koreya va Buyuk Britaniyaning xalqaro taʼlim dasturlari asosida kadrlar tayyorlaydigan texnikumlar ro‘yxati shakllantiriladi. Bunda 60 ta kasb bo‘yicha taʼlim dasturlari ishlab chiqiladi va joriy etiladi. Natijada 8 ming nafar o‘quvchi qamrab olinadi.
2026−2027-o‘quv yilidan boshlab dual taʼlimda tahsil olayotgan o‘quvchilarga stipendiya to‘lash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi. Jumladan, har bir o‘quvchiga BHMning 1 baravari (412 ming so‘m), fanlarni o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 85%dan yuqori bo‘lgan o‘quvchilarga BHMning 3 baravari (1,236 mln so‘m) miqdorida stipendiya to‘lanadi.
Texnikum bitiruvchilarini ishga qabul qilgan tadbirkorlarga ish haqidan olinadigan ijtimoiy soliqning 1%lik stavkasi bo‘yicha to‘lash huquqini 2030-yilgacha uzaytirish to‘g‘risidagi qonun loyihasi ishlab chiqilib, Qonunchilik palatasiga kiritiladi.
Avvalroq xalqaro taʼlim dasturlarini o‘qitayotgan texnikum xodimlariga ustama to‘lanishi haqida xabar berilgandi.