Shavkat Mirziyoyev 20-fevral kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor vazifalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda Qoraqalpog‘iston o‘zining ulkan maydoni va qazilma boyliklar zaxirasi bilan katta iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyatga egaligi taʼkidlandi.
Xususan, 270 mln tonna sement, 256 mln kub metr qurilish va pardozbop toshlar, 200 mln tonna ohak, 31 mln kub metr keramzit, 30 mln kub metr qurilish qumlari, 27 mln kub metr g‘isht xomashyosi, 6,9 mln tonna shisha, 6,5 mln tonna gips, 4,3 mln tonna vermikulit zaxiralari aniqlangan.
Taqdimotda so‘nggi yillarda Qoraqalpog‘iston iqtisodiyotida sezilarli o‘zgarishlarga erishilgani qayd etildi. Jumladan, 8 yil oldin hudud iqtisodiyoti jon boshiga hajm bo‘yicha eng oxirgi o‘rinda bo‘lgan bo‘lsa, bugun 7-o‘ringa ko‘tarildi.
Sanoat mahsulotining atigi 4%i eksportga chiqqan bo‘lsa, hozir bu ko‘rsatkich 30%ga yetdi. Umumiy eksport 2016-yilga nisbatan 3,5 karra oshib, $2,1 mlrd bo‘ldi.
Kelgusi 5 yilda hudud iqtisodiyotini 102,5 trln so‘mga (2025-yilda 54,3 trln so‘m bo‘lgan), jon boshiga esa 51 mln so‘mga yetkazish, sanoat va xizmatlar sohasida $7,2 mlrdlik loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Barcha imkoniyatlarni ishga solib, sanoat, xizmatlar va turizm eksportini $900 mlnga yetkazish muhimligi taʼkidlandi (2025-yilda $435 mln bo‘lgan).
Joriy yil yakuniga qadar ishsizlik darajasini 4,2%gacha, kambag‘allikni 3,2%gacha pasaytirish, Nukus shahri, Qo‘ng‘irot va Chimboy tumanlari hamda 109 ta mahallani ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududga aylantirish maqsad qilingan.
Qo‘shimcha ravishda “og‘ir” toifadagi Bo‘zatov, Qonliko‘l, Mo‘ynoq va Shumanay tumanlari hamda 90 ta mahallada kambag‘allikni 2 barobar qisqartirish vazifasi qo‘yildi.
Taqdimotda investitsiyalarni jalb qilish va tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida hududga avval berilgan imtiyozlar muddatini uzaytirish taklifi bildirildi. Prezident ushbu taklifni qo‘llab-quvvatladi.
Qoraqalpog‘istonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmini 2,5 barobar oshirish ($2025-yilda 3,5 mlrd bo‘lgan) maqsad qilingani qayd etildi.
Avvalroq Buxoro, Surxondaryo va Qoraqalpog‘istonda chiqindi yoqish zavodlari qurilishi boshlangani haqida xabar berilgandi.

20 февраля Шавкат Мирзиёев провел совещание по результативности проводимых реформ и приоритетным задачам социально-экономического развития Каракалпакстана, сообщила пресс-служба президента.
В Каракалпакстане выявлены запасы 270 млн тонн цемента, 256 млн кубометров строительного и декоративного камня, 200 млн тонн извести, 31 млн кубометров керамзита, 30 млн кубометров строительного песка, 27 млн кубометров кирпичного сырья, 6,9 млн тонн стекла, 6,5 млн тонн гипса и 4,3 млн тонн вермикулита.
На презентации отмечалось, что в последние годы в экономике Каракалпакстана произошли ощутимые изменения. В частности, 8 лет назад экономика региона занимала последнее место в расчете на душу населения, а сегодня поднялась на седьмое место. Если ранее экспортировалось лишь 4% промышленной продукции, то сейчас этот показатель достиг 30%. Общий объем экспорта увеличился в 3,5 раза по сравнению с 2016 годом и составил $2,1 млрд.
В течение следующих 5 лет планируется увеличить экономику региона до 102,5 трлн сумов (в 2025 году — 54,3 трлн сумов) и довести показатель на душу населения до 51 млн сумов, а также реализовать проекты на сумму $7,2 млрд в сфере промышленности и услуг.
На совещании подчеркнута важность задействования всех возможностей для увеличения экспорта в сфере промышленности, услуг и туризма до $900 млн (в 2025 году — $435 млн).
До конца 2026 года намечено снизить уровень безработицы до 4,2%, уровень бедности до 3,2%, а также превратить город Нукус, Кунградский и Чимбайский районы и 109 махаллей в территории, свободные от безработицы и бедности. Более того, поставлена задача вдвое сократить уровень бедности в Бозатауском, Канлыкульском, Муйнакском и Шуманайском районах и 90 махаллях, отнесенных к территориям с «тяжелыми» условиями.
В ходе презентации выдвинуто предложение о продлении срока действия ранее предоставленных региону льгот с целью привлечения инвестиций и развития предпринимательства. Президент поддержал это предложение.
Кроме того, поставлена цель увеличить объем прямых иностранных инвестиций в Каракалпакстан в 2,5 раза — с прошлогодних $3,5 млрд до $8,75 млрд.
В июне 2023 года Шавкат Мирзиёев подписал закон, направленный на улучшение инвестиционной и деловой среды в Каракалпакстане. Документ предусматривал введение временных налоговых льгот и внесение соответствующих изменений в Налоговый кодекс.
Налоговые льготы для бизнеса до 1 января 2028:
- налоги на прибыль, оборот, имущество и землю для компаний снижаются на 50%;
- социальный налог для компаний — 1%;
- социальный налог для индивидуальных предпринимателей уменьшен (в городах в 12 раз, в районах в 6 раз) и считается однократной базовой величиной в год;
- налогоплательщик может выбрать наиболее выгодную льготу из доступных.
Ранее Spot писал, что около 6,5 тыс. получателей налоговых льгот не показали оборот и не наняли сотрудников.