O‘zbekiston sanksiyalar xavfi sababli sellyuloza va paxta mahsulotlari eksporti ustidan nazoratni kuchaytirdi. Bu haqda 21-fevral kuni bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev Toshkent viloyati tadbirkorlari bilan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
Maishiy va sanitariya-gigiyena qog‘oz mahsulotlari ishlab chiqaruvchi Bumfa Group Asia xorijiy korxonasi rahbari Shokirjon Dodojonov 7-yanvardan boshlab Bojxona qo‘mitasi tomonidan eksportga taqiq joriy etilganini bildirdi. Biroq davlat organlari taqiq sababini ochiqlamayapti. Natijada 100 nafardan ortiq ishchi ma’muriy ta’tilga chiqarilgan, zarar esa 2 mlrd so‘mga yetgan.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Tashqi savdo departamenti boshlig‘i Inomjon Abdurahmonovning ma’lum qilishicha, xulosa berish tartibi ishlab chiqilgani va yaqin kunlarda Vazirlar Mahkamasiga kiritiladi. Tartib tasdiqlangandan so‘ng, vazirlik o‘z xulosasini berishi mumkin.
“Men bir narsani eslatib o‘tmoqchiman, hurmatli tadbirkorlar, sellyuloza va unga o‘xshash mahsulotlar eksporti taqiq emas, nazoratga tushgan. Qattiq nazorat O‘zbekiston tomonidan emas, balki barcha ishlab chiqaruvchilar tomonidan [belgilangan]. Agar biz kerakli tekshiruvlarni amalga oshirmasak, butun tizim sanksiyaga tushadi. Undan keyin siz pulini ham ololmaysiz, aylanma ham bo‘lmaydi, juda og‘ir ahvolga solib qo‘yadi”, — deya tushuntirdi u.
Bosh vazir o‘rinbosari mahalliy paxta mahsulotlari xaridorlari ekspertizadan o‘tkazilishini ma’lum qildi. U Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga xulosa berish jarayonini tezlashtirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Bundan tashqari, tadbirkor banklar 2025-yil dekabr oyida olgan mablag‘larini bermayotganidan shikoyat qildi. “Biz nimaning hisobidan yashashimiz kerak?”, — dedi u.
Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyevning tushuntirishicha, agar SDN ro‘yxatidagi sanksiya ostidagi kompaniyalar yoki Rossiyaga mahsulot yetkazib berish maqsadida sanksiyalarni chetlab o‘tayotgan firmalar bilan eksport shartnomalari imzolangan bo‘lsa, banklar bunday operatsiyalarni to‘xtatib turadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy bank banklarga mablag‘ berishni taqiqlamagan, balki ogohlantirishlar yuborgan. Turdaliyev O‘zbekiston kompaniyalari Rossiyaga sellyuloza eksport qila olmasligini tasdiqladi, chunki xom ashyodan harbiy-sanoat kompleksi ehtiyojlari uchun foydalanish mumkin.
Bumfa Group Asia vakili korxona tibbiy paxta ishlab chiqarishini, sellyuloza va paxta o‘rtasida katta farq borligini ta’kidladi. Markaziy bank rahbari o‘rinbosari unga mablag‘lar muzlatilishi masalasini muhokama qilish uchun banklar bilan uchrashuv o‘tkazishni taklif qildi.
Gigroskopik paxta ishlab chiqaruvchi kompaniyaning yana bir vakili nafaqat Rossiyaga, balki boshqa mamlakatlarga ham eksport qilish taqiqlanganidan shikoyat qildi. Bosh vazir o‘rinbosari korxona Yevropaning Bella ayollar gigiyenasi vositalari ishlab chiqaruvchisi bilan hamkorlikda ishlayotganini ta’kidlab, xulosa berishni tezlashtirish bo‘yicha topshiriq berdi.
“Sellyuloza va paxta momig‘ini eksport qiluvchilar tushunishlarini xohlayman, hozir Markaziy bank raisi o‘rinbosari aytganidek, biz ular bilan, ya’ni nazorat qiluvchi organlar bilan ko‘plab jarayonlarni, jumladan, sanksiyalar masalalarini birgalikda amalga oshirishga majbur bo‘lyapmiz. Shuning uchun jarayon ko‘p cho‘zilib ketyapdi. Lekin ko‘p qolmadi, bir marta ruxsat olganingizdan keyin bemalol eksport qilaverasiz”, — dedi Xodjayev.
Avvalroq Spot O‘zbekiston 2027-yilgacha 20 turdagi xomashyo importi uchun bojlarni pasaytirgani haqida yozgandi.

Узбекистан усилил контроль за экспортом целлюлозы и хлопковой продукции из-за риска санкций. Об этом 21 февраля заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев заявил на открытом диалоге с предпринимателями из Ташкентской области.
Руководитель иностранного предприятия Bumfa Group Asia, производящего бумажные изделия хозяйственно-бытового и санитарно-гигиенического назначения, Шакиржон Додожонов заявил о наложении с 7 января запрета на экспорт со стороны Таможенного комитета. Однако госорганы не называют причину запрета. В результате 100 сотрудников отправлены в административный отпуск, убыток превысил 2 млрд сумов.
Начальник Департамента внешней торговли МИПТ Иномжон Абдурахмонов сообщил, что порядок выдачи заключения уже разработан и скоро будет внесен в Кабинет министров. После утверждения порядка ведомство сможет выдать свое заключение.
«Я хочу напомнить предпринимателям, что целлюлоза и похожая на нее продукция не попали под запрет, а находятся под контролем — строгим контролем. Он осуществляется не со стороны Узбекистана, а со стороны всех крупных производителей. Если мы не проведем необходимые проверки, вся система окажется под санкциями. В этом случае невозможно будет получить деньги, они не смогут циркулировать, что приведет к очень сложной ситуации», — пояснил он.
Вице-премьер сообщил о проведении экспертизы покупателей отечественной хлопковой продукции. Он поручил Министерству инвестиций, промышленности и торговли ускорить процесс выдачи заключения.
Кроме того, предприниматель пожаловался на то, что банки не выдают средства, полученные еще в декабре 2025 года. «Мы на что должны жить», — задался он вопросом.
Заместитель председателя Центрального банка Аброрхужа Турдалиев пояснил, что если экспортные контракты подписаны с подсанкционными компаниями из SDN-листа или фирмами, которые обходят санкции с целью поставок продукции в Россию, банки приостанавливают такие операции.
По его словам, Центральный банк не вводил запрет для банков на выдачу средств, а направил предупреждения. Турдалиев признал, что компании из Узбекистана не могут экспортировать целлюлозу в Россию, так как сырье можно использовать для нужд военно-промышленного комплекса.
Представитель Bumfa Group Asia подчеркнул, что между целлюлозой и хлопковой ватой есть большая разница. Замглавы ЦБ предложил ему провести встречу с банками для обсуждения вопроса заморозки средств.
Другой представитель компании, производящей гигроскопическую вату, пожаловался на запрет экспортировать не только в Россию, но и в другие страны. Вице-премьер поручил ускорить выдачу заключения, отметив, что предприятие работает с европейским производителем средств женской гигиены Bella.
«Я хочу, чтобы экспортеры целлюлозы и хлопковой ваты поняли: как отметил заместитель председателя Центрального банка, мы вынуждены проводить многие процедуры совместно с ними, то есть с контролирующими органами, в том числе по вопросам санкций. Поэтому процесс затягивается. Однако это ненадолго: получив разрешение один раз, вы затем сможете беспрепятственно осуществлять экспорт», — заверил Ходжаев.