O‘zbekneftgaz va Qozog‘istonning KazMunayGaz kompaniyasi chiziqli alkilbenzol ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni jadallashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O‘zbekiston kompaniyasi matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekneftgaz boshqaruvi raisi Abdug‘ani Sanginov KazMunayGazning nomi keltirilmagan sho‘ba korxonasi rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi. Biroq uchrashuv suratlarida Qozog‘iston konsernining neft-kimyo bo‘linmasi — KMG PetroChem rahbari Diaz Diyanov ko‘ringan.
Muzokaralar chog‘ida chiziqli alkilbenzol (LAB) ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma loyihaning hozirgi holati va amalga oshirish bosqichlari muhokama qilindi. Bu modda sintetik yuvish vositalari va maishiy kimyo uchun xom ashyo sifatida ishlatiladi.
Tomonlar yaqin kelajakda texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlarni tayyorlashni yakunlash uchun loyiha ishlarini jadallashtirishga kelishib oldilar.
O‘zbekneftgaz matbuot xizmatining ta’kidlashicha, loyihaning amalga oshirilishi neft-kimyo mahsulotlarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga yordamlashadi.
Shuningdek, u mintaqaviy bozor ehtiyojlarini qondirish, O‘zbekiston va Qozog‘istonning eksport imkoniyatlarini oshirish imkonini beradi.
2025-yil noyabr oyida Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev umumiy qiymati $1,2 mlrd bo‘lgan bir nechta qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga start berishdi. Ular orasida Qashqadaryo viloyatidagi LAB ishlab chiqarish majmuasi ham tilga olindi.
O‘zbekiston rahbari dekabr oyida Oliy Majlis va xalqqa yo‘llagan murojaatnomasida loyihaning ayrim tafsilotlarini ochilqagan edi i. Uning so‘zlariga ko‘ra, bo‘lajak zavod $200 mlnga tushadi va maishiy kimyo, polimerlar va sintetik yoqilg‘i ishlab chiqarish uchun yiliga 50 ming tonna alkilbenzol ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Avvalroq Spot O‘zbekneftgaz kredit to‘lovlarini restrukturizatsiya qilishga tayyorlanayotgani haqida yozgandi.

«Узбекнефтегаз» и казахстанская «Казмунайгаз» планируют ускорить запуск производства линейного алкилбензола, сообщает пресс-служба узбекистанской госкомпании.
Председатель правления «Узбекнефтегаза» Абдугани Сангинов провел встречу с руководством дочерней структуры «Казмунайгаза», не названной в тексте. Однако на фотографиях со встречи замечен Диаз Диянов — глава компании KMG PetroChem, нефтехимического подразделения казахстанского концерна.
В ходе переговоров обсуждались текущий статус и этапы реализации совместного проекта по производству линейного алкилбензола (LAB). Это вещество используется в качестве сырья для синтетических моющих средств и бытовой химии.
Стороны договорились интенсифицировать проектные работы, чтобы в ближайшем будущем завершить подготовку технико-экономических показателей.
Как подчеркнула пресс-служба «Узбекнефтегаза», реализация проекта будет способствовать локализации выпуска нефтехимической продукции. Также она позволит удовлетворить потребности регионального рынка и увеличит экспортные возможности Узбекистана и Казахстана.
В ноябре 2025 года Шавкат Мирзиёев и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев дали старт реализации нескольких совместных проектов общей стоимостью $1,2 млрд. Среди них упоминался комплекс по производству LAB в Кашкадарьинской области.
Глава Узбекистана раскрыл некоторые детали проекта в декабрьском послании к Олий Мажлису и народу. По его словам, будущий завод обойдется в $200 млн и сможет выпускать ежегодно 50 тыс. тонн алкилбензола для дальнейшего производства бытовой химии, полимеров и синтетического топлива.