Yanvar oyida milliy valyutadagi bank omonatlari bo‘yicha o‘rtacha nominal foiz stavkasi 18,9% ni tashkil etdi. Bu haqda Markaziy bank hisobotida ma’lum qilindi.
Bu ko‘rsatkich 2025-yilning dekabr oyiga nisbatan 0,5% ga oshgan. Depozitlarning daromadliligi o‘tgan yilning avgust oyidan beri birinchi marta oylik o‘sishni ko‘rsatdi, yillik hisobda esa 0,6% ga kamaydi.
Bir yilgacha bo‘lgan muddatli omonatlar segmentida foiz stavkasi oy davomida 0,2 foiz punktiga oshib, 17,5% ni tashkil etdi. Uzoq muddatli depozitlar bo‘yicha banklar o‘rtacha 19,2% lik stavka taklif qildi — bu dekabr oyidagidan 0,5 foiz punktiga ko‘p, biroq so‘nggi 12 oyda stavka 1 foiz punktiga pasaygan.
Jismoniy shaxslar uchun omonatlar daromadliligi so‘nggi oyda deyarli o‘zgarmadi va 20,6% ni tashkil etdi. Shu bilan birga, o‘rtacha stavka 22% dan oshgan o‘tgan yilning yanvar oyiga nisbatan bu ko‘rsatkich 1,6 foiz punktiga kamaydi.
Yuridik shaxslar omonatlari bo‘yicha foiz stavkalari o‘rtacha 16,3% ni tashkil etdi (dekabr oyiga nisbatan -0,1%, yil davomida -0,4%). Qisqa muddatli depozitlar daromadliligi 15,%vfoizgacha (-0,3%) pasaygan bo‘lsa, uzoq muddatli segmentda stavkalarning biroz o‘sishi kuzatildi — 16,8% (+0,2%).
Aholi omonatlari bo‘yicha real stavka 8,4% ga, yuridik shaxslar uchun esa 5% ga yetdi. Ikkala ko‘rsatkich ham inflyatsion kutilmalarning pasayishi hisobiga bir oyda 0,2% ga oshdi.
Valyutadagi omonatlar yanvar oyida o‘rtacha 4,7% daromadlilikni saqlab qoldi, biroq yil davomida bu ko‘rsatkich 0,3% ga kamaydi. Qisqa muddatli omonatlar bo‘yicha stavkalar iyundan beri ilk bor 3% ga yetdi (+0,9%), uzoq muddatli omonatlar esa 5,2% darajasida qoldi.
Jismoniy shaxslar uchun xorijiy valyutadagi omonatlar bo‘yicha o‘rtacha daromadlilik 5,1% ni tashkil etmoqda — bu o‘tgan yilgi daraja bilan bir xil va dekabr oyiga nisbatan 0,5% ga yuqori. O‘sish uzoq muddatli depozitlar stavkalarining 5,3% gacha ko‘tarilishi hisobiga ta’minlandi.
Korporativ valyuta hisobvaraqlari bo‘yicha stavkalar o‘tgan yil mart oyidan beri eng past darajaga — 4,1% ga tushdi (oy davomida 0,8% ga kamaydi). Agar dekabrda uzoq muddatli biznes-omonatlarning o‘rtacha daromadliligi qariyb 7% ga yaqinlashgan bo‘lsa, hozir u yana yillik 5% ni tashkil etmoqda.

Средняя номинальная процентная ставка по банковским вкладам в национальной валюте за январь составила 18,9%. Об этом сообщается в отчете Центрального банка.
По сравнению с декабрем 2025 года она выросла на 0,5%. Доходность депозитов показала месячный рост впервые с прошлого августа, при этом в годовом выражении она снизилась на 0,6%.
В сегменте вкладов на срок до 1 года ставка равнялась 17,5%, увеличившись за месяц на 0,2%. По долгосрочным депозитам банки в среднем предлагали 19,2% — на 0,5% больше декабря, однако за последние 12 месяцев ставка снизилась на 1%.
Доходность депозитов для физлиц за последний месяц практически не изменилась — 20,6%. В то же время показатель уменьшился на 1,6% по отношению к прошлому январю, когда средняя ставка превышала 22%.
По вкладам для юрлиц ставки в среднем равнялись 16,3% (-0,1% к декабрю, -0,4% за год). Краткосрочные депозиты показали уменьшение доходности до 15,3% (-0,3%), при этом в долгосрочном сегменте наблюдался небольшой рост ставок — 16,8% (+0,2%).
Ставка в реальном выражении по вкладам населения достигла 8,4%, для юрлиц — 5%. Оба показателя увеличились на 0,2% за месяц благодаря снижению инфляционных ожиданий.
Валютные вклады в январе сохранили среднюю доходность в 4,7%, хотя за год показатель снизился на 0,3%. Ставки по краткосрочным вкладам впервые с июня достигли 3% (+0,9%), по долгосрочным — остались на уровне 5,2%.
Для физлиц по вкладам в иностранной валюте предлагается средняя доходность в 5,1% — столько же, сколько годом ранее, и на 0,5% больше декабря. Рост был обеспечен за счет увеличения ставок по долгосрочным депозитам до 5,3%.
Ставки по корпоративным валютным счетам упали до минимума с прошлого марта — 4,1% (-0,8% за месяц). Если в декабре средняя доходность долгосрочного бизнес-вклада приблизилась к 7%, то сейчас — снова составляет 5% годовых.