Yanvar oyida so‘mda beriladigan kreditlar uchun o‘rtacha nominal stavka (imtiyozli kreditlarni hisobga olgan holda, mikrokreditlar va kredit kartalarsiz) 21,8% ga yetdi. Bu fevral 2025 yildan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Bir yilgacha bo‘lgan kreditlar hozir 21,6% yillik stavka bilan taklif qilinmoqda — bu o‘tgan oydan 0,8% va o‘tgan yil yanvar oyiga nisbatan 1% ko‘proq. Shu bilan birga, uzoq muddatli kreditlar uchun stavka 21,8% ni tashkil qilmoqda — bu o‘tgan yilga nisbatan 0,9% kam.
kreditlar, markaziy bank
Jismoniy shaxslarga beriladigan kreditlar 21,2% ga tushdi: dekabr oyiga nisbatan 0,2% va yillik o‘lchovda 1,8% kam. Qisqa muddatli qarz olish mumkin bo‘lgan stavka 27,2% (-0,6% oy davomida), uzoq muddatli — 21,1% (-0,2%).
Shu bilan birga, yuridik shaxslar uchun qarzlar qimmatladi va 22,2% ga yetdi: oylik o‘sish 0,6%, yillik o‘sish 0,8%. Qisqa muddatli kreditlar uchun o‘rtacha stavka 21,5% (+0,8%), uzoq muddatli kreditlar uchun — 22,7% (+0,5%).
Kreditlar bo‘yicha haqiqiy foiz stavkasi (inflyatsiya kutilmalarini hisobga olgandan keyin) aholida 9% ni, biznesda esa 10,3% ni tashkil etdi. Bir yil ichida bu ko‘rsatkichlar mos ravishda 1,5% va 2,7% ga oshdi.
Yanvar oxirida tijorat kreditlari bo‘yicha o‘rtacha stavka 22,8% ni tashkil etdi. Dekabrdagi ko‘rsatkichga nisbatan u 0,2% ga oshgan, ammo o‘tgan yil davomida stavkalar 0,3% ga kamaygan.
Bozor sharoitida aholiga beriladigan kreditlar 22,1% bilan taqdim etilmoqda (+0,1%), qisqa muddatli kreditlar esa 28,3% bilan (-0,1%). Korporativ kreditlar bo‘yicha stavka 23,4% ni tashkil etdi (+0,3%), shuningdek, uzoq muddatli segmentda ko‘rsatkich 24% ga oshgan (+0,8%), qisqa muddatli segmentda esa 22,6% ga kamaygan (-0,1%).
Inflyatsiya kutilmalarini chiqarib tashlagandan keyin aholiga tijorat kreditlari bo‘yicha haqiqiy stavka 9,8% ni tashkil etdi (+1,6% bir yil ichida). Biznes segmentida haqiqiy stavka deyarli 3% ga oshib, 11,3% ga yetdi.
Imtiyozli kreditlar yo‘nalishida o‘rtacha stavka 11,6% ga yetdi — bir oy ichida 1,4% ga, yil davomida esa 0,5% ga oshdi. Aholiga beriladigan kreditlar bo‘yicha ko‘rsatkich 11,9% (+0,5%), biznes uchun esa 11,3% (+1,5%) ni tashkil etdi.
Imtiyozli kreditlar bo‘yicha haqiqiy stavkalar ko‘p yillik maksimal darajaga yetdi — aholida 0,6%, yuridik shaxslarda 0,5%. Shu bilan birga, bir oy oldin ular mos ravishda -0,1% va -1,1% ni tashkil qilgan, bir yil oldin esa manfiy 2% ga teng bo‘lgan.
Chet el valyutasidagi kreditlar bo‘yicha o‘rtacha stavka dekabr darajasida — 10% ni tashkil qilmoqda. Bu o‘tgan yil yanvariga nisbatan 0,2% ga past.
Qisqa muddatli valyuta kreditlari o‘tgan oktabrdan beri eng past darajaga tushdi — 9,6% (-0,5% bir oy ichida, -0,9% yil davomida). Shu bilan birga, uzoq muddatli segmentda stavkalar biroz oshib, 10,1% ni tashkil etdi (+0,2% bir oy ichida).
Avvalroq yanvar oyida so‘mdagi omonatlar bo‘yicha o‘rtacha stavka 0,5% ga oshgani haqida xabar berilgandi.

Ставки по кредитам в национальной валюте увеличиваются третий месяц подряд, сообщает Центральный банк.
В январе средняя номинальная ставка для сумовых займов (с учетом льготных кредитов, но без микрозаймов и кредитных карт) достигла 21,8%. Это максимальный показатель с февраля 2025 года.
Кредиты на срок до одного года сейчас предлагаются под 21,6% годовых — на 0,8% больше предыдущего месяца и на 1% больше, чем в прошлом январе. В то же время показатель для долгосрочных кредитов составил 21,8% — на 0,9% меньше по сравнению с предыдущим годом.
Ставки по кредитам для физлиц составили 21,2%, снизившись на 0,2% к декабрю и на 1,8% — в годовом измерении. Получить краткосрочный заем можно под 27,2% (-0,6% за месяц), долгосрочный — под 21,1% (-0,2%).
В то же время заимствования для юрлиц подорожали до 22,2%: месячный прирост составил 0,6%, годовой — 0,8%. Для краткосрочных кредитов средняя ставка достигла 21,5% (+0,8%), а для долгосрочных — 22,7% (+0,5%).
Реальная процентная ставка по кредитам (за вычетом инфляционных ожиданий) составила 9% для населения и 10,3% — для бизнеса. За год показатели выросли на 1,5% и 2,7% соответственно.
Средняя ставка по коммерческим кредитам на конец января составляла 22,8%. По сравнению с декабрем она увеличилась на 0,2%, однако за прошедший год ставки снизились на 0,3%.
Займы для физлиц на рыночных условиях предлагаются под 22,1% (+0,1%), а краткосрочные кредиты — под 28,3% (-0,1%). Ставка по корпоративным кредитам составила 23,4% (+0,3%), причем если в долгосрочном сегменте показатель вырос до 24% (+0,8%), то в краткосрочном — снизился до 22,6% (-0,1%).
После вычета инфляционных ожиданий реальные ставки по коммерческим кредитам для населения составили 9,8% (+1,6% за год). В бизнес-сегменте реальная ставка поднялась почти на 3% — 11,3%.
В направлении льготных кредитов средняя ставка достигла 11,6% — на 1,4% за месяц при годовом приросте на 0,5%. Показатель по кредитам для населения составил 11,9% (+0,5%), для бизнеса — 11,3% (+1,5%).
Ставки по льготным кредитам в реальном выражении достигли многолетнего максимума — 0,6% для физлиц и 0,5% для юрлиц. При этом месяц назад они равнялись -0,1% и -1,1% соответственно, а годом ранее — минус 2%.
По кредитам в иностранной валюте средняя ставка находится на декабрьском уровне — 10%. Это на 0,2% ниже, чем в прошлом январе.
Краткосрочные валютные кредиты подешевели до минимума с прошлого октября — 9,6% (-0,5% за месяц, -0,9% в годовом выражении). С другой стороны, в долгосрочном сегменте ставки немного выросли и составили 10,1% (+0,2% за месяц).