Toshkent ko‘chalarida qoidabuzarliklar bilan o‘rnatilgan elektr quvvatlantirish stansiyalarini o‘chirish boshlandi. Bu haqda shahar hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Shu bilan birga, poytaxt ma’muriyati zaryadlash infratuzilmasi to‘xtatilgani haqidagi mish-mishlarni rad etdi. Xabarda aytilishicha, hozirda elektr ta’minoti shoxobchalari ishini tartibga solish, ulanish holati va tarmoqqa yuklamani baholash maqsadida inventarizatsiya ishlari olib borilmoqda.
Hokimlik ma’lumotlariga ko‘ra, Toshkent shahrida quvvati 20 kVt dan ortiq bo‘lgan 1300 ga yaqin tezkor zaryadlash qurilmalari o‘rnatilgan. 3-martdan buyon hokimlik tomonidan tuzilgan 12 ta ishchi guruh 300 dan ortiq elektr quvvatlantirish stansiyalarini xatlovdan o‘tkazdi.
Xatlov davomida ayrim qoidabuzarliklar aniqlanib, 101 ta shoxobcha zarur hujjatlari yo‘qligi sababli vaqtincha tarmoqdan uzildi, shuningdek, 62 ta shoxobchaning elektr ta’minoti korxonalari bilan shartnomasi mavjud emasligi ma’lum bo‘ldi.
Hokimlikning tushuntirishicha, quvvati 20 kVtdan yuqori bo‘lgan tezkor quvvatlantirish — bu elektr tarmoqlari uchun jiddiy yuklamadir: bitta avtomobil qisqa vaqt ichida o‘nlab kilovatt energiya iste’mol qilishi mumkin.
Agar ulanish hisob-kitoblarsiz va texnik shartlarsiz amalga oshirilsa, turar joy binolarining elektr ta’minotida haddan tashqari yuklama va uzilishlar xavfi ortadi.
“Biz esa bir shahar ahlimiz va biz uchun uylar, maktablar va shifoxonalarda elektr energiyasining barqaror bo‘lishi hayotiy muhim ahamiyatga ega”, deyiladi hokimlik xabarida.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar elektromobillik rivojini cheklashga emas, balki energiya tizimining xavfsiz va barqaror ishlashini ta’minlashga qaratilgan.
Hafta boshida poytaxt hokimligi elektromobillar uchun tezkor quvvatlash stansiyalaridan foydalanishda “ko‘plab” qoidabuzarliklar haqida xabar bergandi. Qoidabuzarlar orasida “bozorning yirik ishtirokchilari ham, alohida xo‘jalik yurituvchi subyektlar ham” bor redi.
Mavjud yuklama, limitlar va yaqin atrofdagi xonadonlarda iste’molning prognoz o‘sishini inobatga olmay, quvvatlash stansiyalarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri transformatorlarga ulash holatlari qayd etildi.
Ma’muriyat hujjatsiz ishlayotgan elektr yoqilg‘i quyish shoxobchalari egalariga “tezroq” o‘z faoliyatini qonuniylashtirishni tavsiya qildi.
Avvalroq elektr “zapravka"lar yonida benzinli avtomobillarni to‘xtatganlik uchun jarima solish taklif qilingani haqida xabar berilgandi.

На улицах Ташкента началось отключение станций зарядки электромобилей, установленных с нарушениями. Об этом сообщила пресс-служба городского хокимията.
В то же время администрация столицы опровергла слухи об остановке зарядной инфраструктуры. Как отмечается в сообщении, сейчас идет инвентаризация электрозаправок с целью упорядочить их работу, оценить состояние подключений и нагрузку на сеть.
По данным хокимията, в Ташкенте установлено около 1300 устройств быстрой зарядки мощностью свыше 20 кВт. С 3 марта 12 рабочих групп, созданных администрацией, провели инвентаризацию свыше 300 электрозаправок.
Из-за отсутствия необходимых документов была временно отключена 101 станция. Кроме того, владельцы 62 объектов не оформили договоры о поставке электроэнергии с подразделениями энергосбыта.
Хокимият Ташкента подчеркнул важность принимаемых мер для снижения рисков в энергоснабжении граждан, отметив высокую нагрузку электрозаправок на сети. Если подключение выполнено без предварительных расчетов и технических условий, возникает риск перегрузок и перебоев с энергоснабжением жилых домов.
Упорядочивание работы электрозаправок направлено «не на ограничение развития электромобильности, а на безопасную и устойчивую работу энергосистемы», отметили в администрации. Наведение порядка должно обеспечить «спокойное и устойчивое» развитие инфраструктуры.
Также хокимият отнес правовую оценку ситуации к компетенции «уполномоченных органов», которые наряду с фиксацией нарушений предлагают шаги по их устранению. В администрации раскритиковали «попытки отдельных лиц хайповать на теме и подменять собой профессиональную оценку».
«Город открыт к конструктивному взаимодействию с предпринимателями, готовыми работать в правовом поле и соблюдать технические требования», — отметили в администрации.
В начале недели столичный хокимият сообщил о «многочисленных» нарушениях в использовании станций быстрой зарядки для электромобилей. Среди нарушителей были «как крупные участники рынка, так и отдельные хозяйствующие субъекты».
Отмечались случаи подключения зарядных станций напрямую к трансформаторам, без учета существующей нагрузки, лимитов и прогнозного роста потребления в ближайших домах. Администрация посоветовала владельцам электрозаправок, работающих без документов, «в кратчайшие сроки» легализовать свою деятельность.