O‘zbekistonda tashqi va chakana savdoda kriptovalyuta to‘lovlari sinovdan o‘tkazilmoqda. Bu haqda 18-mart kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Spot muxbiri.
“Bizda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan [loyihalarda kriptovalyuta to‘lovlarini] sinovdan o‘tkazish rejalari bor. Birinchi — blokcheyn asosidagi tarqatilgan registrga asoslangan to‘lov tizimini yaratish. Ikkinchi — xorijiy savdo hisob-kitoblarida foydalanish. Uchinchi — chakana savdoda qo‘llash”, — dedi u.
Vyacheslav Pakning ta’kidlashicha, steyblkoinlardan foydalanish vositachilarni chiqarib tashlash, tranzaksiya xarajatlarini kamaytirish va hisob-kitob tezligini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, an’anaviy xorijiy savdo operatsiyalarida SWIFT interbank tizimi orqali pul o‘tkazish 3 kundan bir haftagacha vaqt olishi mumkin.
“Agar blokcheynga asoslangan to‘lov tizimi yaratilsa, operatsiyalar barcha vositachilarni chetlab o‘tib, tom ma’noda bir necha daqiqa yoki soniyalarni oladi. Siz hozir hisob-kitoblar qanday amalga oshirilayotganini bilasiz: „A“ bank mablag‘larni „B“ bankiga o‘tkazadi va har bir bosqichda o‘z komissiyasi paydo bo‘ladi. Bu yerda vositachilarni chiqarib tashlash orqali komissiya va tranzaksiya xarajatlari minimallashtiriladi”, — dedi Pak.
2025-yil noyabr oyida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda moliyaviy texnologiyalar sohasini rivojlantirish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. U steyblkoinlardan foydalangan holda to‘lovlar sohasida maxsus huquqiy rejim (“qumdon”) ni ishga tushirishni nazarda tutadi.
Mart oyida ILMA O‘zbekiston hududida kriptovalyuta bilan bog‘liq xizmatlarni reklama qilish talablarini yangiladi. Yangi tahrirga ko‘ra, kompaniyalar kriptoaktivlar O‘zbekistonda to‘lov vositasi emasligini ko‘rsatishi kerak (qonunchilik hujjatlarida belgilangan hollar bundan mustasno).
Avvaroq Buxoro viloyatida 3,5 mlrd so‘mlik kriptovalyuta aylanmasini amalga oshirgan shaxs ushlangani haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане протестируют платежи в криптовалютах во внешней торговле и розничной торговле. Об этом 18 марта первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак сообщил на пресс-конференции с журналистами, передает корреспондент Spot.
«У нас есть планы протестировать [платежи в криптовалютах в проектах], которые уже намечены к реализации. Первое — создание платежной системы на базе распределенного реестра блокчейна. Второе — использование во внешнеторговых расчетах. Третье — использование в розничной торговле», — сообщил он.
Первый замдиректора НАПП отметил, что использование стейблкоинов позволяет исключить посредников, снизить стоимость транзакций и значительно повысить скорость расчетов.
По его словам, при традиционных внешнеторговых операциях с использованием межбанковской системы SWIFT переводы могут занимать от трех дней до недели.
«Если будет создана платежная система на основе блокчейна, операции будут занимать буквально минуты или секунды, минуя всех посредников. Вы знаете, как сейчас происходят расчеты: банк „А“ переводит средства банку „Б“, и на каждом этапе возникает своя комиссия. Тут за счет исключения посредников минимизируются комиссии и транзакционные издержки», — подчеркнул Пак.
В ноябре 2025 года Шавкат Мирзиёев подписал постановление о развитии сферы финансовых технологий в Узбекистане. Оно предусматривает запуск специального правового режима («песочницы») в сфере платежей с использованием стейблкоинов.
В марте НАПП обновило требования к рекламе услуг, связанных с криптовалютой, на территории Узбекистана. В соответствии с новой редакцией компании должны указывать, что криптоактивы не являются средством платежа в Узбекистане, «за исключением случаев, установленных актами законодательства».