23-mart kuni Dubay Moliyaviy xizmatlar boshqarmasi Dubay xalqaro moliya markazida ro‘yxatdan o‘tgan Oson DIFC Limited kompaniyasiga “vakolatli” (Authorized Firm) maqomini berdi. Bu unga BAAda tartibga solinadigan moliyaviy va to‘lov xizmatlarini taqdim etish imkonini beradi.
Xususan, kompaniya to‘lov hisobvaraqlarini ochish, foydalanuvchilar mablag‘larini boshqarish, chakana va korporativ mijozlarga xizmat ko‘rsatish huquqini oldi. Xolding ushbu maqomga ega bo‘lishni “xalqaro ekspansiyaning eng muhim bosqichi"ning yakuni deb atadi.
Litsenziya Oson’ga “to‘laqonli xalqaro neobankni ishga tushirish,” shuningdek, yangi moliyaviy mahsulotlarni bozorga olib kirish uchun huquqiy va texnologik bazani taqdim etadi.
DFSA tomonidan dastlabki ruxsat berilganidan besh oy o‘tgach, Oson xalqaro darajadagi komplayens va pul yuvishga qarshi kurashish (AML) tizimlarini joriy etdi. Shuningdek, xolding mahalliy banklar bilan hamkorlik shartnomalari tuzgan.
Oson asoschisi va bosh direktori Farhod Mahmudov DFSA litsenziyasini “global ekspansiya uchun poydevor” deb atadi. Uning qayd etishicha, Yaqin Sharq mintaqasiga chiqish vaqtiga kelib, kompaniya allaqachon 3 mln foydalanuvchiga ega va fintex mahsulotlarini yaratish tajribasiga ega.
Shuningdek, Mahmudov joriy yilda bir qator yangi mahsulotlar, jumladan, “mutlaqo yangi Oson hamyoni” va yangi cash-out terminallari ishga tushirilishini e’lon qildi.
DFSA Oson’ga 2025-yil oktabr oyida BAAda ishlash uchun dastlabki ruxsatnomani taqdim etgandi. Kompaniya uni ko‘p valyutali hamyonlar va transchegaraviy to‘lovlar bilan ishlash, shuningdek, B2B segmentida fintex infratuzilmasini yaratish uchun 3C litsenziyasini olish uchun dastlabki qadamlardan biri sifatida baholadi.
Yechim tufayli Oson DIFC tizimiga kirish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Xolding bu yerda xalqaro operatsiyalar markazi hamda Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika bozorlariga chiqish nuqtasiga aylanishi kerak bo‘lgan maxsus tuzilmani yaratish rejalari haqida ma’lum qildi.
Oson’ga investorlar kelmoqda
Sentabr oyida Oson to‘lov xizmatini boshqaruvchi Brio Group kompaniyasining egasi o‘zgardi. Kompaniya aksiyalarining 100%i Farhod Mahmudovdan Oson Capital’ga o‘tdi. Shuningdek, Farhod Mahmudov affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarilib, uning o‘rniga Oson Capital qo‘shildi (100% unga tegishli).
Farhod Mahmudov Spot’ga bergan izohida kompaniyaga investorlar kirib kelayotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, bir yil avval O‘zbekistondagi Oson bosh direktori lavozimidan ketganidan so‘ng, u O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va BAAni qamrab olgan xolding darajasida rivojlanish strategiyasi bilan shug‘ullanmoqda hamda investorlar bilan muzokaralar olib bormoqda.
“Har bir mamlakatning barcha operatsion kompaniyalari xolding egaligiga o‘tadi, ularning egalaridan biri men bo‘laman. Keyinroq investorlar tarkibini e’lon qilamiz”, — dedi tadbirkor.
2024-yil iyul oyida Farhod Mahmudov Spot’ga Oson brendning 15% ini sotib oladigan xorijiy kompaniya bilan muzokaralarning yakuniy bosqichida ekanligini ma’lum qilgandi. Kelajakda to‘lov xizmati IPOga chiqmoqchi.
Avvalroq CAFA va Sun’iy intellekt markazi hamkorlik memorandumini imzolagani haqida xabar berilgandi.

Fintech holding Oson has officially received a license to establish a neobank in the United Arab Emirates. The group’s press service reported this to Spot.
On March 23, the Dubai Financial Services Authority granted Oson DIFC Limited, registered in the Dubai International Financial Centre, Authorized Firm status. This allows it to provide regulated financial and payment services in the UAE.
Specifically, it received the right to open payment accounts, manage user funds, and serve retail and corporate clients. The holding company described this status as the finale of “a crucial stage of international expansion.”
The license provides Oson with the “legal and technological basis to launch a full-fledged international neobank” and to introduce new financial products to the market.
Within five months of receiving preliminary approval from the DFSA, Oson implemented internationally recognized compliance and anti-money laundering (AML) systems. The holding also signed partnership agreements with local banks.
Oson founder and CEO Farkhod Makhmudov described the DFSA license as “the foundation for global expansion.” By the time it entered the Middle East, the company already had a user base of 3 million and experience in creating fintech products, he emphasized.
Makhmudov also announced the launch of a number of new products this year, including the “completely new Oson wallet” and new cash-out terminals .
The DFSA granted Oson preliminary approval to operate in the UAE in October 2025. The company described this as a preliminary step toward obtaining a 3C license to operate multi-currency wallets and cross-border payments, as well as to build a B2B fintech infrastructure.
Thanks to the decision, Oson gained access to the DIFC system. The holding announced plans to create a dedicated structure there, which will serve as a hub for international operations and a gateway to markets in the Middle East and North Africa.