23-mart kuni Dubay Moliyaviy xizmatlar boshqarmasi Dubay xalqaro moliya markazida ro‘yxatdan o‘tgan Oson DIFC Limited kompaniyasiga “vakolatli” (Authorized Firm) maqomini berdi. Bu unga BAAda tartibga solinadigan moliyaviy va to‘lov xizmatlarini taqdim etish imkonini beradi.
Xususan, kompaniya to‘lov hisobvaraqlarini ochish, foydalanuvchilar mablag‘larini boshqarish, chakana va korporativ mijozlarga xizmat ko‘rsatish huquqini oldi. Xolding ushbu maqomga ega bo‘lishni “xalqaro ekspansiyaning eng muhim bosqichi"ning yakuni deb atadi.
Litsenziya Oson’ga “to‘laqonli xalqaro neobankni ishga tushirish,” shuningdek, yangi moliyaviy mahsulotlarni bozorga olib kirish uchun huquqiy va texnologik bazani taqdim etadi.
DFSA tomonidan dastlabki ruxsat berilganidan besh oy o‘tgach, Oson xalqaro darajadagi komplayens va pul yuvishga qarshi kurashish (AML) tizimlarini joriy etdi. Shuningdek, xolding mahalliy banklar bilan hamkorlik shartnomalari tuzgan.
Oson asoschisi va bosh direktori Farhod Mahmudov DFSA litsenziyasini “global ekspansiya uchun poydevor” deb atadi. Uning qayd etishicha, Yaqin Sharq mintaqasiga chiqish vaqtiga kelib, kompaniya allaqachon 3 mln foydalanuvchiga ega va fintex mahsulotlarini yaratish tajribasiga ega.
Shuningdek, Mahmudov joriy yilda bir qator yangi mahsulotlar, jumladan, “mutlaqo yangi Oson hamyoni” va yangi cash-out terminallari ishga tushirilishini e’lon qildi.
DFSA Oson’ga 2025-yil oktabr oyida BAAda ishlash uchun dastlabki ruxsatnomani taqdim etgandi. Kompaniya uni ko‘p valyutali hamyonlar va transchegaraviy to‘lovlar bilan ishlash, shuningdek, B2B segmentida fintex infratuzilmasini yaratish uchun 3C litsenziyasini olish uchun dastlabki qadamlardan biri sifatida baholadi.
Yechim tufayli Oson DIFC tizimiga kirish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Xolding bu yerda xalqaro operatsiyalar markazi hamda Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika bozorlariga chiqish nuqtasiga aylanishi kerak bo‘lgan maxsus tuzilmani yaratish rejalari haqida ma’lum qildi.
Oson’ga investorlar kelmoqda
Sentabr oyida Oson to‘lov xizmatini boshqaruvchi Brio Group kompaniyasining egasi o‘zgardi. Kompaniya aksiyalarining 100%i Farhod Mahmudovdan Oson Capital’ga o‘tdi. Shuningdek, Farhod Mahmudov affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarilib, uning o‘rniga Oson Capital qo‘shildi (100% unga tegishli).
Farhod Mahmudov Spot’ga bergan izohida kompaniyaga investorlar kirib kelayotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, bir yil avval O‘zbekistondagi Oson bosh direktori lavozimidan ketganidan so‘ng, u O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va BAAni qamrab olgan xolding darajasida rivojlanish strategiyasi bilan shug‘ullanmoqda hamda investorlar bilan muzokaralar olib bormoqda.
“Har bir mamlakatning barcha operatsion kompaniyalari xolding egaligiga o‘tadi, ularning egalaridan biri men bo‘laman. Keyinroq investorlar tarkibini e’lon qilamiz”, — dedi tadbirkor.
2024-yil iyul oyida Farhod Mahmudov Spot’ga Oson brendning 15% ini sotib oladigan xorijiy kompaniya bilan muzokaralarning yakuniy bosqichida ekanligini ma’lum qilgandi. Kelajakda to‘lov xizmati IPOga chiqmoqchi.
Avvalroq CAFA va Sun’iy intellekt markazi hamkorlik memorandumini imzolagani haqida xabar berilgandi.

Финтех-холдинг Oson официально получил лицензию на создание необанка в Объединенных Арабских Эмиратах. Об этом Spot сообщили в пресс-службе группы.
23 марта Управление финансовых услуг Дубая присвоило компании Oson DIFC Limited, зарегистрированной в Международном финансовом центре Дубая, статус «авторизованной» (Authorised Firm). Это позволит ей предоставлять регулируемые финансовые и платежные услуги в ОАЭ.
В частности, она получила право открывать платежные счета, управлять средствами пользователей, обслуживать розничных и корпоративных клиентов. В холдинге назвали получение статуса финалом «важнейшего этапа международной экспансии».
Лицензия предоставляет Oson «юридическую и технологическую базу для запуска полноценного международного необанка», а также для вывода новых финансовых продуктов на рынок.
За пять месяцев после выдачи DFSA предварительного одобрения Oson внедрила системы комплаенса и борьбы с отмыванием денег (AML) международного уровня. Также холдинг заключил контракты о партнерстве с местными банками.
Основатель и генеральный директор Oson Фарход Махмудов охарактеризовал лицензию от DFSA как «фундамент для глобальной экспансии». К моменту выхода в регион Ближнего Востока компания уже имеет базу в 3 млн пользователей и опыт создания финтех-продуктов, подчеркнул он.
Также Махмудов анонсировал запуск в текущем году ряда новых продуктов, включая «абсолютно новый кошелек Oson» и новые терминалы cash-out.
DFSA предоставило Oson предварительное одобрение на работу в ОАЭ в октябре 2025 года. Компания описывала его как один из предварительных шагов к получению лицензии 3C для работы с мультивалютными кошельками и трансграничными платежами, а также для создания финтех-инфраструктуры в сегменте B2B.
Благодаря решению Oson получила доступ к системе DIFC. Холдинг сообщил о планах создать здесь специальную структуру, которая должна стать центром международных операций и точкой выхода на рынки Ближнего Востока и Северной Африки.
«В Oson заходят инвесторы»
В прошлом сентябре компания Brio Group, управляющая платежным сервисом Oson, сменила владельца. 100% акций Brio Group перешли от Фархода Махмудова к Oson Capital. Также Фарход Махмудов исключен из списка аффилированных лиц, а вместо него добавлена компания Oson Capital (на 100% принадлежит ему).
Фарход Махмудов в комментарии Spot заявил, что в компанию заходят инвесторы. По его словам, после ухода с должности CEO Oson в Узбекистане год назад он занимается стратегией развития на уровне холдинга, который охватывает Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и ОАЭ, а также ведет переговоры с инвесторами.
«Все операционные компании каждой страны переходят в холдинговое владение, одним из владельцев которых буду я. Чуть позже озвучим состав инвесторов», — отметил предприниматель.
В июле 2024 года Фарход Махмудов рассказал Spot, что Oson находится на заключительной стадии переговоров с зарубежной компанией, которая приобретет 15% компании. В будущем платежный сервис рассчитывает выйти на IPO.
Ранее Spot писал, что Центр развития ИИ при Минцифры будет сотрудничать с Central Asian Fintech Association.