O‘zbekiston barcha xalqaro transport yo‘laklari bilan ishlaydi. Bu haqda 1 aprel kuni transport vaziri Ilhom Mahkamov Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan Xalqaro transport-logistika forumida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Buyuk Ipak yo‘li chorrahasida joylashgan O‘zbekiston dengizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatdan talab yuqori bo‘lgan bog‘lovchi markazga (land-linked hub) aylanish strategiyasini amalga oshirmoqda.
O‘tgan yili prezident tomonidan tasdiqlangan O‘zbekiston transport-logistika tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi to‘liq temir yo‘l va avtotransport tranzit tashuvlariga urg‘u bergan holda mamlakat ichida infratuzilmani yaratish va rivojlantirishga asoslangan. Shuningdek, qo‘shimcha quvvatlarni yaratish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda, deya qo‘shimcha qildi u.
Transport vazirligi rahbari transport sohasini raqamlashtirishni eng ustuvor yo‘nalishlardan biri deb atadi.
“Eksport, import va tranzit yuklari, hatto Xitoy, Yevropa va boshqa qit’alar bilan tashishlar haqida gap ketganda ham, bir nechta chegaralarni kesib o‘tadi. Chegaralarni kesib o‘tishda biz hal qilinishi kerak bo‘lgan barcha murakkabliklar va qiyinchiliklarga duch kelamiz. Bu avtotransportga qo‘yiladigan texnik reglamentlar va talablarni birxillashtirishga ham, qayta yuklash va tovar-transport yukxatlarini rasmiylashtirishga ham taalluqlidir. Bularning barchasining yechimi — raqamlashtirish, hujjatlar va texnik reglamentlarni birxillashtirish, shuningdek, ehtimol, oldindan xabardor qilishni joriy etishdir”, — dedi amaldor.
Transport vazirligi rahbari Markaziy Osiyo mamlakatlari yagona transport makonini shakllantirayotganini, uning doirasida tajriba tariqasida raqamli yagona transport hujjatlari joriy etilishi mumkinligini ta’kidladi. Bu xalqaro yuklarning mintaqadan tezroq va to‘siqlarsiz o‘tishiga imkon beradi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston ikki yo‘nalishda harakat qilmoqda: transport sohasidagi operatsion faoliyatni raqamlashtirish va transport yo‘laklarini diversifikatsiya qilish.
“Biz o‘zimizni shunday pozitsiyaga qo‘yamizki, barcha mumkin bo‘lgan xalqaro transport yo‘laklari bilan integratsiyalashamiz va ishlaymiz — ularning barchasi dolzarb. Jahon logistikasidagi hozirgi murakkabliklar shuni ko‘rsatmoqdaki, yagona dolzarb transport yo‘lagi bo‘lmaydi, shuning uchun biz turli [yo‘laklarga] integratsiyalashmoqdamiz”, — deya xulosa qildi Mahkamov.
Joriy haftada prezident qo‘shni davlatlar bilan transport va savdo masalalari bo‘yicha yaqin hamkorlikni kuchaytirish, oziq-ovqat mahsulotlarini havo transportida eksport qilishni tashkil etish, tadbirkorlar uchun imtiyozli tariflarni joriy etish choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Avvalroq Rossiya ishtirokida Farg‘onada qiymati $50 mlnlik agrologistika markazi qurilishi boshlangani haqida xabar berilgandi.

Узбекистан будет работать со всеми международными транспортными коридорами. Об этом 1 апреля министр транспорта Илхом Махкамов заявил на Международном транспортно-логистическом форуме в Санкт-Петербурге.
По его словам, Узбекистан, находясь на перекрестке Великого шелкового пути, реализует стратегию трансформации из страны, у которого нет прямого выхода к морю, к востребованному связующему узлу (land-linked hub).
Концепция развития транспортно-логистической системы Узбекистана до 2030 года, утвержденная в прошлом году президентом, полностью основана на создании и развитии инфраструктуры внутри страны с упором на железнодорожные и автотранспортные транзитные перевозки. Также идет работа по созданию дополнительных мощностей, добавил он.
Одним из самых приоритетных направлений глава Минтранса назвал цифровизацию транспортной отрасли.
«Экспортные, импортные и транзитные грузы пересекают несколько границ, даже если речь идет о перевозках с Китаем, Европой и другими континентами. Пересекая границы, мы сталкиваемся со всеми сложностями и трудностями, которые необходимо решать. Это касается как унификации технических регламентов и требований к автотранспорту, так и оформления перегрузочных и товарно-транспортных накладных. Решение всех этих вопросов — оцифровка, унификация документов и техрегламентов, а также, вероятно, внедрение предварительного информирования», — сказал чиновник.
Глава Минтранса отметил, что страны Центральной Азии формируют единое транспортное пространство, в рамках которого в экспериментальном порядке может быть внедрена цифровая единая транспортная документация. Это позволит международным грузам проходить регион быстрее и без препятствий.
По его словам, Узбекистан движется по двум направлениям: цифровизация операционной деятельности в транспортной сфере и диверсификация транспортных коридоров.
«Мы позиционируем себя так, что будем интегрироваться и работать со всеми возможными международными транспортными коридорами — все они актуальны. Текущие сложности в мировой логистике показывают, что единственного актуального транспортного коридора не бывает, поэтому мы интегрируемся в разные [коридоры]», — резюмировал Махкамов.
На этой неделе президент поручил принять меры по усилению тесного взаимодействия с соседними странами по вопросам транспорта и торговли, организации экспорта продуктов питания воздушным транспортом, а также введению льготных тарифов для предпринимателей.
Ранее Spot писал, что Узбекистан может компенсировать часть расходов на авиаперевозки из-за сбоев в логистике.