2026-yilning yanvar-fevral oylari yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston eksportga nisbatan ko‘proq tabiiy gaz import qildi. Bu haqda Spot o‘rgangan Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlarida keltirilgan.
Dastlabki ikki oyda Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi 4,1 barobarga oshib, $202,2 mlnga yetdi. Agar yanvar oyida yetkazib berish $167,6 mlnni tashkil etgan bo‘lsa (yillik o‘sish 6,9 barobar), fevral oyida ular $34,6 mlnga tushdi.
Yil boshidan buyon Xitoyga gaz eksporti taxminan 6 barobarga — 7,1 million dollargacha kamaydi. Yanvar oyida O‘zbekiston gaz yetkazib berishni to‘xtatib, fevral oyida qayta tiklagan edi.
Biroq, Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlari Xitoy Bojxona bosh boshqarmasining ma’lumotlaridan sezilarli darajada farq qiladi, unga ko‘ra O‘zbekiston joriy yilning yanvar-fevral oylarida $1 mlndan sal ko‘proq gaz eksport qilgan. Statistik ma’lumotlardagi farq taxminan $6 mlnni tashkil etadi.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi fevral oyida O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berish to‘xtatilganini xabar qilmoqda. 2025-yilning yanvar-fevral oylariga nisbatan gaz eksporti 45 barobarga kamaydi.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni Rossiya ushlab turibdi, u ikki oy ichida $1,61 mlrdlik ko‘k yoqilg‘i yetkazib berdi. Ikkinchi o‘rinda Turkmaniston — $1,29 mlrd. Keyingi o‘rinlarda Myanma ($267,5 mln), Qozog‘iston ($86,2 mln) va O‘zbekiston ($1,08 mln).
Avvalroq O‘zbekiston besh oy davomida oltin sotmagani va eksport 23%ga kamaygani haqida xabar berilgandi.
Joriy yil Markaziy bank yanvar va fevral oylarida oltin eksport qilmagan bo‘lsa, 2025-yilning dastlabki ikki oyida eksport $1,73 mlrddan oshgan.

По итогам январе-февраля 2026 года Узбекистан импортировал природного газа больше, чем экспортировал, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
За первые два месяца импорт голубого топлива из Туркменистана и России увеличился в 4,1 раза — до $202,2 млн. Если в январе поставки составили $167,6 млн (рост в 6,9 раза год к году), то в феврале они упали до $34,6 млн.
С начала года экспорт газа в Китай снизился примерно в 6 раз — до $7,1 млн. В январе Узбекистан приостановил поставки газа, возобновив лишь в феврале.
Однако сведения Нацстаткома заметно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан за январь-февраль этого года экспортировал газ чуть более чем на $1 млн. Разница в статистических данных составляет около $6 млн.
Кроме того, китайская таможня сообщает о приостановке в феврале поставок природного газа из Узбекистана. По сравнению с январем-февралем 2025 года экспорт газа рухнул в 45 раз.
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $1,61 млрд за два месяца. На втором месте расположился Туркменистан — $1,29 млрд. Далее следуют Мьянма ($267,5 млн), Казахстан ($86,2 млн) и Узбекистан ($1,08 млн).