Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev O‘zbekistonda umumiy bojxona yig‘imlarini 30% dan ko‘proqqa kamaytirish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu haqda 3-aprel kuni hukumat komissiyasining Navoiy viloyati tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotida ma’lum qilindi.
Trikotaj va to‘qilgan boshqa mahsulotlar ishlab chiqaruvchi SVS Navoiy xorijiy korxonasining buxgalteri eksport salohiyati oshib borayotganidan kelib chiqib, bojxona yig‘imlari bo‘yicha imtiyozlar berishni so‘radi.
Vazirlar Mahkamasi vakili Doniyor G‘aniyevning tushuntirishicha, 2025-yilda eksport uchun bojxona yig‘imlari stavkalari 50% lik imtiyoz bekor qilingani sabab oshgan. Eksport stavkalarini import stavkalari bilan birxillashtirish esa O‘zbekiston qonunchiligini Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish talablari bilan uyg‘unlashtirish maqsadida amalga oshirilgan.
Bojxona qo‘mitasi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘i Ilhomjon Pardayev bojxona yig‘imlarining umumiy stavkalarini pasaytirish bo‘yicha hukumatga taklif kiritilganini ma’lum qildi. G‘aniyev esa hujjat kelishish uchun Prezident administratsiyasiga yuborilganini bildirdi.
“Agar tasdiqlanadigan bo‘lsa, 30% gacha qisqartirishni so‘raganmiz. Ilgari eksportyorlarda import qimmatligi hisobiga 50% lik imtiyoz bor edi. Keyin uni birxillashtirish hisobiga [yig‘imlar] qimmatlashdi. Shuning uchun biz umumiy 30% ga pasaytirishni taklif qilganmiz, buning ustida ishlayapmiz,” — dedi Vazirlar Mahkamasi vakili.
eksport, jamshid xodjayev, bojxona to‘lovlari, vazirlar mahkamasi
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev bojxona to‘lovlarini 30% dan ko‘proqqa pasaytirish zarurligini qayd etib, mas’ullarni bu muammoni bir oy ichida hal qilishga chaqirdi.
2025-yil yanvar oyida Vazirlar Mahkamasi eksport va import tovarlari uchun bojxona yig‘imlarining yangi stavkalarini tasdiqladi. Qaror o‘sha yilning may oyidan, umumiy bojxona yig‘imlarining yangi stavkalari esa 2026-yildan kuchga kirdi.
Avvalroq Spot Starlink qurilmasining O‘zbekistonga noqonuniy olib kirilishiga chek qo‘yilgani haqida yozgan edi.

Заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев поручил снизить общие таможенные сборы в Узбекистане более чем на 30%. Об этом 3 апреля говорилось на открытом диалоге правительственной комиссии с предпринимателями Навоийской области.
Бухгалтер иностранного предприятия SVS Navoiy, выпускающего прочие вязаные и трикотажные изделия, попросил льготы по таможенным сборам на фоне растущего экспортного потенциала.
Представитель Кабинета министров Дониёр Ганиев пояснил, что в 2025 году выросли ставки таможенных сборов на экспорт из-за отмены 50-процентной льготы. Уравнивание экспортных ставок с импортными произошло в целях гармонизации законодательства для вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Начальник управления поддержки предпринимательской деятельности Таможенного комитета Илхомжон Пардаев сообщил о внесении в правительство предложения по снижению общих ставок таможенных сборов. Затем документ был направлен на согласование в Администрацию президента, добавил Дониёр Ганиев.
«Раньше у экспортеров была льгота в размере 50% за счет дороговизны импорта. Затем в результате выравнивания для всех участников сборы подорожали. Поэтому мы предложили снижение на 30%, сейчас работаем над этим», — сообщил представитель Кабмина.
жамшид ходжаев, кабмин, таможенный комитет, экспорт
Дониёр Ганиев. Фото: правительственная комиссия
Вице-премьер Жамшид Ходжаев поручил снизить таможенные сборы более чем на 30%. Эту проблему планируют системно решить в течение одного месяца, пообещал он.
В январе 2025 года Кабмин утвердил новые ставки таможенных сборов для экспортных и импортных товаров. Постановление вступило в силу с мая того же года, а новые ставки общих таможенных сборов — с 2026 года.