Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev O‘zbekistonda umumiy bojxona yig‘imlarini 30% dan ko‘proqqa kamaytirish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu haqda 3-aprel kuni hukumat komissiyasining Navoiy viloyati tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotida ma’lum qilindi.
Trikotaj va to‘qilgan boshqa mahsulotlar ishlab chiqaruvchi SVS Navoiy xorijiy korxonasining buxgalteri eksport salohiyati oshib borayotganidan kelib chiqib, bojxona yig‘imlari bo‘yicha imtiyozlar berishni so‘radi.
Vazirlar Mahkamasi vakili Doniyor G‘aniyevning tushuntirishicha, 2025-yilda eksport uchun bojxona yig‘imlari stavkalari 50% lik imtiyoz bekor qilingani sabab oshgan. Eksport stavkalarini import stavkalari bilan birxillashtirish esa O‘zbekiston qonunchiligini Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish talablari bilan uyg‘unlashtirish maqsadida amalga oshirilgan.
Bojxona qo‘mitasi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘i Ilhomjon Pardayev bojxona yig‘imlarining umumiy stavkalarini pasaytirish bo‘yicha hukumatga taklif kiritilganini ma’lum qildi. G‘aniyev esa hujjat kelishish uchun Prezident administratsiyasiga yuborilganini bildirdi.
“Agar tasdiqlanadigan bo‘lsa, 30% gacha qisqartirishni so‘raganmiz. Ilgari eksportyorlarda import qimmatligi hisobiga 50% lik imtiyoz bor edi. Keyin uni birxillashtirish hisobiga [yig‘imlar] qimmatlashdi. Shuning uchun biz umumiy 30% ga pasaytirishni taklif qilganmiz, buning ustida ishlayapmiz,” — dedi Vazirlar Mahkamasi vakili.
eksport, jamshid xodjayev, bojxona to‘lovlari, vazirlar mahkamasi
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev bojxona to‘lovlarini 30% dan ko‘proqqa pasaytirish zarurligini qayd etib, mas’ullarni bu muammoni bir oy ichida hal qilishga chaqirdi.
2025-yil yanvar oyida Vazirlar Mahkamasi eksport va import tovarlari uchun bojxona yig‘imlarining yangi stavkalarini tasdiqladi. Qaror o‘sha yilning may oyidan, umumiy bojxona yig‘imlarining yangi stavkalari esa 2026-yildan kuchga kirdi.
Avvalroq Spot Starlink qurilmasining O‘zbekistonga noqonuniy olib kirilishiga chek qo‘yilgani haqida yozgan edi.

Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev ordered a reduction in overall customs duties in Uzbekistan by more than 30%. This was announced on April 3 during an open dialogue between a government commission and entrepreneurs in the Navoi region.
An accountant at SVS Navoiy, a foreign company that produces other knitted and crocheted goods, requested customs duty relief in light of its growing export potential.
Cabinet of Ministers representative Doniyor Ganiev explained that customs duties on exports increased in 2025 due to the abolition of the 50% tax exemption. The equalization of export and import duties was done to harmonize legislation for Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization.
Ilkhomzhon Pardayev, Head of the Customs Committee’s Department for Entrepreneurship Support, announced a proposal to the government to reduce general customs duties. The document was then submitted to the Presidential Administration for approval, added Doniyor Ganiev.
“Previously, exporters had a 50% discount due to the high cost of imports. Then, as a result of equalization for all participants, the fees became more expensive. Therefore, we proposed a 30% reduction, and we are currently working on it,” a Cabinet representative said.
cabinet of ministers, customs committee, export, zhamshid khodjaev
Doniyor Ganiev. Photo: government commission
Deputy Prime Minister Zhamshid Khodjaev ordered a reduction in customs duties by more than 30%. He promised to systematically address this issue within one month.
In January 2025, the Cabinet of Ministersapproved new customs duty rates for export and import goods. The resolution entered into force in May of that year, and the new general customs duty rates took effect in 2026.