O‘zbekistonda mart oyida iste’mol narxlari 0,6% ga oshdi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lum qildi.
Oylik inflyatsiya fevral oyidagi darajada saqlanib qoldi, biroq 2025-yil martiga nisbatan 0,3% ga past bo‘ldi. Birinchi chorak yakuniga ko‘ra narxlar o‘sishi 1,9% ni tashkil etdi.
So‘nggi 12 oyda inflyatsiya 7,1% bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 3,2% ga kam va 2017-yildan buyon eng past ko‘rsatkich hisoblanadi.
Bir oylik masofada meva-sabzavot mahsulotlarini hisobga olmaganda, yig‘ma inflyatsiya fevral oyidagi ko‘rsatkich bilan bir xil — 0,5% (2025-yil mart oyiga nisbatan -0,4%) darajasida saqlanib qoldi. Yillik o‘sish 7,8% ni tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan 1,5 baravardan ko‘proq kamaydi.
Oziq-ovqat segmentida narxlar o‘sishi tezlashishda davom etmoqda — fevraldagi 0,9% ga nisbatan 1,2%, o‘tgan yilga nisbatan esa 0,3% ga sekinlashdi. Yillik hisobda oziq-ovqat mahsulotlari 5,6% ga qimmatlashdi (2025-yilga kelib +2%).
Nooziq-ovqat mahsulotlari narxi 0,3% ga (o‘tgan yilning mart oyidagi 0,2% ga nisbatan), yil davomida esa 5,3% ga (7,4%) oshdi. Oy davomida pullik xizmatlar narxining o‘sish sur’ati 0,2% gacha pasaydi va yil davomida o‘sish 12,7% ni tashkil etdi — bu o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar kam (27%).
Hududlar kesimida eng yuqori oylik inflyatsiya Toshkent shahri va Surxondaryo viloyatida qayd etildi — 0,7%. Qolgan hududlarda esa bu 0,6% ni tashkil etdi.
Yillik inflyatsiya Farg‘ona viloyatida (7,5%) maksimal darajada saqlanib qolmoqda, eng past ko‘rsatkich esa Jizzax viloyatida (6,4%) qayd etildi. Poytaxtda yil boshidan buyon narxlar 2% ga, so‘nggi 12 oyda esa 6,9% ga oshdi.
Avvalroq Spot 2025-yilda Toshkentda 1 sotix yer narxi 319 mln so‘mgacha pasaygani haqida yozgan edi. To‘rtinchi chorakda mamlakatda uy-joy narxlari dollarda oshdi, so‘mda esa deyarli o‘zgarmadi.

Потребительские цены в Узбекистане за март выросли на 0,6%, сообщает Национальный комитет по статистике.
Месячная инфляция остается на том же уровне, что и в феврале, при этом снизившись на 0,3% к уровню марта 2025 года. Темпы роста цен в первом квартале равняются 1,9%.
За последний год инфляция составила 7,1%, снизившись к прошлогоднему показателю на 3,2% и обновив минимум с 2017 года.
Сводный уровень инфляции без учета плодоовощной продукции на месячной дистанции остался таким же, как и в феврале — 0,5% (-0,4% к марту 2025 года). Годовой прирост составил 7,8%, снизившись более чем в 1,5 раза к прошлогоднему уровню.
В продовольственном сегменте рост цен продолжает ускоряться — 1,2% против февральских 0,9%, при этом в сравнении с прошлым годом он замедлился на 0,3%. В годовом выражении продукты питания стали дороже на 5,6% (+2% к 2025 году).
Цены на непродовольственные товары выросли на 0,3% (против 0,2% в прошлом марте), а за год прибавили 5,3% (7,4%). Темпы подорожания платных услуг за месяц снизились до 0,2%, а рост за год составил 12,7% — вдвое меньше, чем годом ранее (27%).
Наивысшая месячная инфляция среди регионов отмечена в Ташкенте и Сурхандарье — 0,7%. В остальных регионах она составила 0,6%.
Годовая инфляция остается на максимальной отметке в Ферганской области (7,5%), а самый низкий показатель отмечен в Джизакской области (6,4%). В столице с начала года цены выросли на 2%, а за последние 12 месяцев — на 6,9%.