O‘zbekiston Jizzax viloyatidagi AES loyihasini qo‘llab-quvvatlash uchun Belarusdan mutaxassislarni jalb qilmoqchi, deya xabar berdi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) matbuot xizmati.
6-aprel kuni Minskda bosh vazir o‘rinbosari Ochilboy Ramatov Belarus bosh vaziri o‘rinbosari Viktor Karankevich bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida Belarus atom elektr stansiyasini qurish va undan foydalanish, shuningdek, ijtimoiy va muhandislik infratuzilmasi yuqori darajada rivojlangan zamonaviy Ostrovets yo‘ldosh shahrini rivojlantirish bo‘yicha Belarus tajribasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi O‘zbekistonda atom elektr stansiyasi loyihasini qo‘llab-quvvatlash uchun belaruslik ekspertlarni texnik maslahatchi sifatida jalb qilish tashabbusini bildirdi.
Shuningdek, ularning Jizzax viloyatida ijtimoiy obyektlar va atomchilar shaharchasi qurilishida ekspert ko‘magida ishtirok etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Belarus tomoni ushbu takliflarni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi va atom sanoati uchun barcha zarur infratuzilmani yaratish bo‘yicha to‘plangan tajribani faol baham ko‘rish niyatini tasdiqladi. Muzokaralar natijasida tomonlar bevosita obyektlarda Belarus tajribasini o‘rganishni davom ettirishga kelishib oldilar.
7-aprel kuni hukumat delegatsiyasi Ostrovets shahriga shahar infratuzilmasi va BelAES maydoni bilan tanishish uchun jo‘nab ketdi.
Belarus bosh vaziri o‘rinbosari Viktor Karankevich Belarus qurilish va ekspluatatsiya tashkilotlari tomonidan O‘zbekistondagi ishlarni bajarishda ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.
O‘z navbatida, bosh vazir o‘rinbosari Ochilboy Ramatov belaruslik hamkasbi bilan muzokaralarda O‘zbekistonda AES qurilishi loyihasiga qarshilar hali ham ko‘pligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda mamlakatda elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvati yetarli, iste’mol esa taxminan 15 GVtni tashkil etadi. “Ammo kelajakda, istiqbolda yana kerak bo‘ladi,” — deya qo‘shimcha qildi amaldor.
“Pulimiz bor, quramiz. Lekin bizga albatta mutaxassislar kerak. Hurmatli Shavkat Miromonovich [Mirziyoyev] biz Belarusdan mutaxassislarni jalb qilishimiz kerakligini aytdi. Bizga maslahat beradigan betaraf mutaxassislar kerak. Bilamizki, sizlarda juda yuqori malakali mutaxassislar bor va eng muhimi, ular yordam berishadi”, — dedi Ramatov.
2025-yil avgust oyida O‘zatom delegatsiyasi AES qurish va undan foydalanish tajribasini o‘rganish maqsadida Belarusga tashrif buyurdi.
Agentlik direktori Azim Axmedxadjayev Belarus energetika vaziri Denis Moroz bilan atom energetikasi sohasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari mavzusida muzokaralar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Belarusni “Belarus amaliyotidan maksimal darajada foydalangan holda asosiy hamkorlardan biri” deb biladi, dedi Axmedxadjayev. O‘z navbatida, Denis Moroz belaruslar O‘zbekistonda AES qurilishida ishtirok etishi mumkinligini ma’lum qildi.
Mart oyida Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko O‘zbekiston birinchi atom elektr stansiyasini yaratish bo‘yicha Belarus tajribasiga qiziqish bildirayotganini ta’kidlab, atom energetikasini rivojlantirishda mahalliy ekspertlar tomonidan “qo‘lidan kelgancha yordam” ko‘rsatilishini va’da qilgan edi.
Minsk texnologiyalar transferi yo‘nalishida Toshkent bilan “chuqur, jiddiy va uzoq” ishlashga tayyor, deya ta’kidladi u.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda kam quvvatli atom elektr stansiyasini qurish loyihasi Rossiya sanoatiga $24 mlrdgacha bo‘lgan buyurtmalarni olib kelishi haqida yozgandi.

Узбекистан намерен привлечь специалистов из Беларуси для сопровождения проекта АЭС в Джизакской области, сообщила пресс-служба Агентства по атомной энергии при Кабинете министров («Узатом»).
6 апреля в Минске заместитель премьер-министра Ачилбай Раматовым встретился с заместителем премьер-министра Беларуси Виктором Каранкевичем. В ходе переговоров был рассмотрен опыт Беларуси в сооружении и эксплуатации Белорусской АЭС, а также по развитию современного города-спутника Островец с высокоразвитой социальной и инженерной инфраструктурой.
Узбекская делегация озвучила инициативу привлечь белорусских экспертов в качестве технических консультантов для сопровождения проекта атомной электростанции в Узбекистане.
Также обсуждалась возможность их участия в экспертной поддержке строительства социальных объектов и города атомщиков в Джизакской области.
Белорусская сторона выразила готовность поддержать данные предложения и подтвердила свое намерение активно делиться накопленным опытом по созданию всей необходимой инфраструктуры для атомной отрасли. По результатам переговоров стороны договорились продолжить изучение белорусского опыта непосредственно на объектах.
7 апреля правительственная делегация выехала в город Островец для ознакомления с городской инфраструктурой и площадкой БелАЭС.
Вице-премьер Беларуси Виктор Каранкевич заявил о готовности рассмотреть возможность участия в выполнении работ в Узбекистане белорусскими строительными и эксплуатирующими организациями.
В свою очередь, вице-премьер Ачилбай Раматов на переговорах со своим белорусским коллегой отметил, что противников проекта строительства АЭС в Узбекистане «очень много еще».
По его словам, на сегодняшний день в стране достаточно мощностей по выработке электроэнергии, а потребление составляет около 15 ГВт. «Но в дальнейшем, на перспективу, нужно еще», — добавил чиновник.
«Деньги у нас есть, будем строить. Но нам обязательно нужны специалисты. Наш уважаемый Шавкат Миромонович [Мирзиёев], президент нашей страны, сказал, что мы должны привлечь специалистов из Беларуси. Нам нужны нейтральные специалисты, которые будут нас консультировать. Мы знаем, что у вас специалисты очень высокого класса и самое главное — будут помогать», — сказал Раматов.
В августе 2025 года делегация «Узатома» посетила Беларусь для изучения опыта строительства и эксплуатации АЭС. Директор агентства Азим Ахмедхаджаев провел переговоры с белорусским министром энергетики Денисом Морозом на тему ключевых направлений сотрудничества в сфере атомной энергетики.
Узбекистан рассматривает Беларусь «как одного из главных партнеров с максимальным использованием белорусской практики», отмечал Ахмедхаджаев. В свою очередь, Денис Мороз заявил о возможности участия белорусов в сооружении АЭС в Узбекистане.
В марте президент Беларуси Александр Лукашенко отметил интерес Узбекистана к белорусскому опыту в создании первой АЭС и пообещал «посильную помощь» со стороны местных экспертов в развитии атомной энергетики. Минск готов работать с Ташкентом в направлении передачи технологий «глубоко, серьезно и вдолгую», подчеркнул он.