O‘zbekiston respublika tovar-xomashyo birjasida AI-92 markali avtomobil benzinining narxi ketma-ket ikki kun davomida rekordni yangilab kelmoqda. Bu haqda birja savdolari ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
7-aprel kuni AI-92 benzinining narxi 0,4% ga oshib, bir tonnasi uchun 13,49 mln so‘mga yetdi, bu yangi mutlaq rekorddir. Avvalgi eng yuqori ko‘rsatkich bir kun oldin yangilangan edi, o‘shanda yoqilg‘i narxi kuniga 3,4% ga oshgan edi.
Aprel oyi boshidan buyon avtobenzin qariyb 6,2% ga yoki 786 ming so‘mga qimmatlashdi.
Narxlarning oshishi fonida sotilgan yoqilg‘i hajmi kuniga 28,3% ga kamayib, atigi 1002 tonnani tashkil etdi — bu 12-martdan beri eng kam ko‘rsatkichdir.
AI-92 benzini narxining oshishi Rossiya tomonidan benzin eksportini taqiqlash fonida yuz berdi. Biroq Energetika vazirligi avvalroq Spot’ga taqiq O‘zbekistonga hukumatlararo kelishuvlar asosida amalga oshiriladigan yetkazib berishlarga taalluqli emasligini ma’lum qilgan edi.
Shu bilan birga, bir kun oldingi keskin o‘sishdan keyin dizel yoqilg‘isi sezilarli darajada arzonlashdi. Seshanba kuni dizel yoqilg‘isi narxi 4,9% ga tushib, bir tonna uchun 15,37 mln so‘mni tashkil etdi. Oy boshidan buyon yoqilg‘i narxi 11,4% dan oshdi.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi AI-92 benzini va dizel yoqilg‘isi narxining keskin oshishi bo‘yicha ochiq izoh bermadi.
Avvalroq regulyator bir necha bor boshlang‘ich narxga yuqori chegara belgilash orqali narxlarni sun’iy cheklashga murojaat qilgan edi.
2024-yil oktabr oyi oxiridan O‘zbekneftgaz AI-92 markali benzinni tovar-xomashyo birjasiga qo‘ya boshladi. Buxoro neftni qayta ishlash zavodida ishlab chiqarilayotgan yoqilg‘ining narxi bir tonnasi uchun 11,5 mln so‘mdan oshgan. 10-mart kuni AI-92 benzini narxi 7,4% ga ko‘tarilib, bir tonnasi uchun 12,72 mln so‘mdan oshdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda 2026-yil boshidan neft va gaz qazib olish keskin kamaygani haqida yozgandi.
Benzin ishlab chiqarish 8,6% ga oshdi, biroq 2024-yilgi darajadan pastligicha qolmoqda. Dizel va portlandsement ishlab chiqarish ham o‘sishni ko‘rsatdi.

Стоимость автомобильного бензина АИ-92 на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже обновляет рекорд два дня подряд, следует из данных биржевых торгов.
7 апреля цена бензина АИ-92 выросла на 0,4% и достигла 13,49 млн сумов за тонну, что является новым абсолютным рекордом. Предыдущий максимум был обновлен днем ранее, когда топливо за день подорожало на 3,4%.
С начала апреля автобензин стал дороже почти на 6,2%, или на 786 тыс. сумов.
На фоне роста цен проданный объем топлива снизился на 28,3% за день и составил всего 1002 тонны — это минимум с 12 марта.
Рост цен на бензин АИ-92 происходит на фоне запрета, введенного правительством России, на экспорт бензина. Однако в Министерстве энергетики ранее заявляли Spot, что запрет не касается поставок в Узбекистан, осуществляемых по межправительственным соглашениям.
При этом заметно подешевело дизельное топливо после резкого скачка накануне. Во вторник стоимость дизеля упала на 4,9% — до 15,37 млн сумов за тонну. С начала месяца топливо подорожало более чем на 11,4%.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей публично не комментировал резкий рост цен на бензин АИ-92 и дизель. Ранее регулятор неоднократно прибегал к искусственному ограничению цен путем установления потолка на начальную стоимость.
С конца октября 2024 года «Узбекнефтегаз» начал выставлять бензин марки АИ-92 на товарно-сырьевую биржу. Цена топлива, выпускаемого на Бухарском НПЗ, превышала 11,5 млн сумов за тонну. 10 марта стоимость бензина АИ-92 выросла на 7,4% и превысила 12,72 млн сумов за тонну.
Ранее Spot писал, что «Узбекнефтегаз» планирует присоединить СП «Гиссарнефтегаз» на фоне риска банкротства.