Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-aprel kuni Toshkent viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilishda Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” qishki kurort majmuasi va “Beldersoy resort” maskani xalqaro darajadagi turizm markazlariga aylangani qayd etildi.
Endilikda shunday loyihalarni Parkent, G‘azalkent, Ohangaron va Angrenning tog‘li hududlarida ham amalga oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Parkentda “Oltin bel” cho‘qqisi va unga tutash hududda mehmonxona, “shale” uslubidagi uylar, dam olish va ko‘ngilochar majmualarni o‘z ichiga olgan tog‘-chang‘i kurort zonasi, Ohangaron tumanida esa “Moviy tog‘lar” dam olish oromgohi negizida zamonaviy turizm majmuasi tashkil etiladi.
Shuningdek, Angren shahrining Lashkarak va Yangiobod hududlarida “turizm qishloqlari”, Bekobod tumanida ekologik va ov turizmi, Parkent tumanida “Kumushkon” turizm majmuasi hamda Parkentsoyda oilaviy dam olish maskanlari va mehmon uylarini tashkil etish rejalashtirilgan. Joylashtirish vositalari quvvatini 35,5 ming o‘ringa yetkazish ko‘zda tutilgan.
Mazkur ishlar hisobidan viloyatda turizm eksportini $600 mlnga, xorijiy va mahalliy sayyohlar sonini 16,5 mlnga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda viloyatning “og‘ir” toifadagi va “Yangi O‘zbekiston qiyofasidagi” tuman, shahar va mahallalaridagi 231 ta loyihaga 956 mlrd so‘m ajratilgani qayd etildi. Aholi mahallalarida uy-joy, elektr, suv, kanalizatsiya va yo‘llar yaxshilash ishlarini jadallashtirish vazifasi qo‘yildi.
Xususan, ichimlik suvi bormagan 39 ta mahalla markazlashgan ichimlik suvi bilan to‘liq taʼminlanadi, yana 81 ta mahalladagi 166,7 kilometr yaroqsiz suv tarmog‘i rekonstruksiya qilinadi. Shuningdek, 145 ta mahalladagi 121 ta eskirgan transformator yangilanib, 443,6 kilometr elektr tarmoqlari almashtiriladi.
Yig‘ilishda yirik ijtimoiy va innovatsion loyihalar ham ko‘rib chiqildi. Jumladan, Yuqori Chirchiq tumanida 400 gektar maydonda qiymati $5 mlrd bo‘lgan “Tashkent Medical Smart City” xalqaro innovatsion tibbiyot shaharchasini barpo etish rejasi muhokama qilindi.
Shu bilan birga, Nurafshon shahrida $35,4 mlnlik Kelajak texnologiyalari markazini tashkil etish, 100 dan ortiq xorijiy AT kompaniyani jalb qilish va xizmatlar eksportini yiliga $20 mlnga yetkazish, 670 o‘rinli ko‘p tarmoqli tibbiyot klasteri, ijtimoiy muassasalar markazi, viloyat davlat arxivi binosi kabi loyihalar ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, aholi murojaatlari bilan ishlash, jamoat xavfsizligini taʼminlash, “yashil iqtisodiyot” va yoshlarga oid siyosat borasida olib borilayotgan ishlar hamda kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida prezident mutasaddilarga viloyat islohotlar shtabi bilan birgalikda mavjud salohiyatdan to‘liq foydalanib, yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi daromadlarini oshirish va yashash sharoitini yaxshilashga qaratilgan har bir dastur va loyihaning aniq natija berishini taʼminlash yuzasidan topshiriqlar berdi.
Toshkent viloyatini kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirib, boshqa hududlar uchun namuna ko‘rsatish mas’ullar faoliyatining eng ustuvor vazifasi bo‘lishi belgilandi.
2025-yil yanvar oyida Janubiy Koreyaning Haeahn Consulting & Development kompaniyasi bilan birgalikda Yuqori Chirchiq tumanida “aqlli tibbiyot klasteri"ni tashkil etish rejalari ma’lum bo‘ldi.
O‘tgan yozda prezidentga Parkent tumani tog‘larida Avstriya kompaniyasi ishtirokida 1200 gektar maydonda tog‘-chang‘i kurorti qurish loyihasi taqdim etilgan edi. Uning doirasida uch, to‘rt va besh yulduzli mehmonxonalar, tog‘-chang‘i trassalari, ko‘targichlar, shalelar, piknik zonalari, restoranlar va sog‘lomlashtirish majmualari qurilishi ko‘zda tutilgan.

Как ранее писал Spot, 8 апреля Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное результативности проводимых реформ в Ташкентской области и приоритетным задачам на перспективу.
На совещании подчеркивалось, что зимний курортный комплекс «Амирсой» и зона отдыха «Бельдерсай ресорт» в Бостанлыке за короткое время стали туристическими центрами международного уровня. Указано, что подобные проекты теперь могут быть реализованы и в горных районах Паркента, Газалкента, Ахангарана и Ангрена.
В частности, в Паркенте на вершине «Олтин бел» и на прилегающей территории будет создана горнолыжная зона, включающая гостиницу, дома в стиле шале, объекты отдыха и развлечений, а в Ахангаранском районе на базе зоны отдыха «Синие горы» появится современный туристический комплекс.
Более того, планируется организовать туристические села в населенных пунктах Лашкарак и Янгиабад города Ангрена, объекты экологического и охотничьего туризма в Бекабадском районе, туристический комплекс «Кумушкан» в Паркентском районе, а также зоны семейного отдыха и гостевые дома в Паркентсае. Вместимость объектов размещения будет увеличена до 35,5 тыс. мест.
Президент поставил задачу довести экспорт туристических услуг в области до $600 млн, а число иностранных и внутренних туристов — до 16,5 млн человек.
На реализацию 231 проекта в «тяжелых» районах области, а также в районах, городах и махаллях «в облике Нового Узбекистана» выделено 956 млрд сумов. Поручено ускорить улучшение жилищных условий, электроснабжения, водоснабжения, канализации и дорог в махаллях.
В частности, 39 махаллей, не имеющих доступа к питьевой воде, будут полностью обеспечены централизованным водоснабжением, а в 81 махалле будет реконструировано 166,7 километра водопроводных сетей. Кроме того, в 145 махаллях будут обновлены 121 устаревший трансформатор и заменены 443,6 километра электросетей.
На совещании также рассмотрены крупные социальные и инновационные проекты.
В частности, обсужден план строительства международного инновационного медицинского городка Tashkent Medical Smart City стоимостью $5 млрд на территории 400 га в Юкоричирчикском районе.
Наряду с этим рассмотрены такие проекты, как создание в Нурафшане Центра технологий будущего стоимостью $35,4 млн с привлечением более 100 иностранных IT-компаний и увеличением экспорта услуг до $20 млн в год, а также многопрофильного медицинского кластера на 670 коек, центра социальных учреждений и здания государственного архива области.
Кроме того, рассмотрены состояние дел и дальнейшие планы по работе с обращениями населения, обеспечению общественной безопасности, развитию «зеленой» экономики и молодежной политике.
По итогам совещания Мирзиёев поручил ответственным лицам совместно со штабом реформ области в полной мере задействовать имеющийся потенциал и на этой основе добиться конкретных результатов в создании новых рабочих мест, росте доходов и улучшении условий жизни населения.
Важнейшей задачей определено превращение Ташкентской области в территорию, свободную от бедности и безработицы, с тем чтобы она стала примером для других регионов.
В январе 2025 года стало известно о планах совместно с Haeahn Consulting & Development из Южной Кореи создать «умный медицинский кластер» в Юкоричирчикском районе.
Прошлым летом президенту презентовали проект строительства горнолыжного курорта на площади 1200 га в горах Паркентского района при участии австрийской компании. В его рамках предусмотрено возведение трех-, четырех- и пятизвездочных гостиниц, горнолыжных трасс, подъемников, шале, зон для пикников, ресторанов и оздоровительных комплексов.
Ранее Spot писал, что в Бухаре откроют 5 гостиниц международных брендов в новом туристическом центре.