Compliance Control & Rakasta guruhi IT Park rezidenti bo‘lib, 2022-yildan beri respublika bozorida faoliyat ko‘rsatmoqda. Shundan buyon u bank va fintex sohalarida turli kompaniyalar va tashkilotlar bilan samarali hamkorlik qilib kelmoqda, ularni axborot xavfsizligi va raqamli transformatsiya sohalaridarivojlanishini qo‘llab-quvvatlamoqda.
Seminarga O‘zbekiston banklari va fintexkompaniyalarining axborot xavfsizligi va IT mutaxassislari, shuningdek, biznes egalari va top menejerlari qatnashdi.
compliance control & rakasta, reklama
Darslik qismini tashkil etgan sessiyada 2025-yil va 2026-yil boshida Rossiya, O‘zbekiston, AQSh, Fransiya, Shveytsariya va boshqa mamlakatlarda yuzaga kelgan kiberxavf-xatarlar va yirik kiberhodisalar muhokama qilindi. Muhokama moderatorligi Compliance Control & Rakasta tijorat direktori Arkadiy Prokudin tomonidan olib borildi, suhbatdoshlar esa Paylov to‘lov tizimi asoschisi Otobek Xakberdiyev va O‘zbekiston Ipoteka Bank`ning IT bo‘limi rahbari Aleksey Surin bo‘ldi.
Sanoat yetakchilari faqat holatlarni taqdim etibgina qolmay, so‘nggi hujumlar vektorlarini taqqoslab, MDH va xorijdagi davlatlardagi axborot va kiberxavfsizlik sohasidagi joriy tendentsiyalarni tahlil qilib, raqamli xavfsizlik muammolarini hal etish yo‘llarini izladi.
Muhokama sessiyasidan so‘ng bir qator ekspert sessiyalari o‘tkazildi, unda Compliance Control & Rakasta vakillari — Compliance Control asoschisi Evgeniy Babitskiy, ekspert auditi bo‘limi rahbari Aleksey Osipov, MSSP yo‘nalishidagi ekspert Artyom Pokrovskiy va himoya tahlili bo‘yicha ekspert Denis Dushev — o‘z faoliyatlarining asosiy yo‘nalishlari, jumladan, axborot xavfsizligi konsaltingi va penetratsiya testi haqida so‘zladilar. Ular o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashib, kiberxavf-xatarlarga javob berish vaqtini soatlab emas, balki daqiqalar ichida qisqartirish va kompaniyalar va korxonalarning kiberbarqarorligini oshirishning samarali usullari va amaliyotlarini tasvirlab berdilar.
Compliance Control & Rakasta tijorat direktori Arkadiy Prokudinning so‘zlariga ko‘ra, seminar ishtirokchilari orasida zamonaviy CISO obrazini muhokama qilish katta qiziqish uyg‘otgan: “Hard va soft-skills nisbati, qanday ko‘nikmalar bugungi kunda ko‘proq zarur va nega, degan savollar atrofida juda jonli munozara bo‘ldi”. Denis Dushevning pentestlar bo‘yicha ma’ruzasi yakunida katta miqdordagi savollar tushdi.
“Ushbu tadbirni o‘tkazishning ahamiyatini ta’kidlashni istardim. Seminarda axborot xavfsizligi bo‘yicha dolzarb savollar va jiddiy muammolar ko‘tarildi”, — dedi Paylov to‘lov tizimi asoschisi Otobek Xakberdiyev.
“Amaliyotchilar va biznes o‘rtasidagi jonli muhokama formati — bu regiondagi axborot xavfsizligi bozori uchun juda kerakli narsa. Bunday tajriba almashish faqat tahdidlarga javob berishni emas, balki himoya strategiyasini yaratishni ham yordam beradi”, — dedi Ipoteka Bank`ning IT bo‘limi rahbari Aleksey Surin.
Darhaqiqat, “Yangi tahdidlarga tezkor javob rejasini ishlab chiqish” seminari kiberxavfsizlik va biznesning uzluksiz rivojlanishi nuqtai nazaridan muhim voqea bo‘ldi. Kiberxavfsizlikka tizimli yondashuvning ahamiyati nafaqat Rossiya va MDH davlatlarida, balki butun dunyoda, ayniqsa bankchilik, fintech va chakana savdo sohalarida oshmoqda. Kiberbarqarorlik darajasi kuchayib borayotgan xavf-xatarlar va tahdidlarga qarshi eng muhim omillardan biriga aylanmoqda, bu esa oxirgi iste’molchilar tomonidan biznes va uning axborot tizimlariga bo‘lgan ishonchni ta’sir qiladi. Shuning uchun Compliance Control & Rakasta kompaniyasining missiyasi — banklarga, fintechga va chakana savdoga o‘zlarining to‘lov infratuzilmasining xavfsizligini ta’minlash orqali bu ishonchni yaratishda va mustahkamlashda yordam berishdir.
Tadbir kichik kofe-brek bilan yakunlandi, bunda seminar ishtirokchilari kelajakdagi hamkorlik va sheriklik uchun qimmatli aloqalar o‘rnatish imkoniyatiga ega bo‘ldilar, shuningdek, avvalroq muhokama qilinmagan savollarni norasmiy muhitda muhokama qilishdi.

7 апреля в учебном центре IT Park прошел семинар «План оперативного реагирования на новые угрозы», организованный консалтинговой группой Compliance Control & Rakasta. Главной темой стали стратегия распознавания киберугроз и меры их своевременного предупреждения.
Группа компаний Compliance Control & Rakasta является резидентом IT Park и представлена на локальном рынке республики с 2022 года. С тех пор она успешно и плодотворно сотрудничает с различными компаниями и организациями в банковской и финтех-сфер, сопровождая их в непростой период стремительного развития в направлениях информационной безопасности и цифровой трансформации.
Семинар объединил представителей банков и финтех-компаний Республики Узбекистан — ИБ- и IT-руководителей и специалистов, а также владельцев бизнеса и топ-менеджмент.
В рамках деловой части программы была проведена пленарная дискуссия, на которой прошло обсуждение актуальных киберугроз и крупных киберинцидентов за 2025 и начало 2026 года в России, Узбекистане, США, Франции, Швейцарии и других странах мира. Модератором дискуссии выступил коммерческий директор Compliance Control & Rakasta Аркадий Прокудин, его собеседниками — основатель платёжной организации Paylov Отабек Хакбердиев и глава департамента ИБ коммерческого банка Узбекистана Ipoteka Bank OTP Group Алексей Сурин.
Топы индустрий не просто представили кейсы, но сравнили векторы недавних атак и проанализировали текущие тренды в области информационной и кибербезопасности в странах СНГ и за рубежом в поисках решения проблем цифровой безопасности.
За дискуссией последовала череда экспертных сессий, в ходе которых представители Compliance Control & Rakasta — сооснователь Compliance Control Евгений Бабицкий, руководитель направления экспертного аудита Алексей Осипов, эксперт MSSP-направления Артём Покровский и эксперт направления анализа защищённости Денис Душенев — рассказали о таких ключевых направлениях своей деятельности, как ИБ-консалтинг и тестирование на проникновение. Они поделились своим опытом и описали наиболее эффективные способы и практики, которые дают возможность значительно сократить время реагирования на киберугрозы от нескольких часов до минут и повысить уровень киберустойчивости компаний и предприятий.
По словам коммерческого директора Compliance Control & Rakasta Аркадия Прокудина, особый интерес среди участников семинара вызвало обсуждение портрета современного CISO: «Очень живая дискуссия развернулась вокруг соотношения хард- и софт-скиллов, вокруг решения, какие навыки сейчас нужны в большей степени и почему». Большое количество вопросов было получено и по итогам доклада Дениса Душенева о пентестах.
«Хочется отметить ценность проведения этого мероприятия. На семинаре были подняты актуальные вопросы и острые проблемы информационной безопасности», — поделился своим мнением основатель платёжной организации Paylov Отабек Хакбердиев.
«Формат живой дискуссии между практиками и бизнесом — именно то, чего не хватает рынку ИБ в регионе. Такой обмен опытом помогает не просто реагировать на угрозы, а выстраивать стратегию защиты», — отметил глава ИБ-департамента Ipoteka Bank OTP Group Алексей Сурин.
Семинар «План оперативного реагирования на новые угрозы» стал значимым событием в контексте кибер защищенности и непрерывного развития бизнеса. Важность системного подхода к кибербезопасности продолжает расти не только в России и странах СНГ, но и во всём мире, особенно в банковской, финтех- и ритейл-отраслях. Уровень киберустойчивости перед лицом усиливающихся рисков и угроз становится одним из ключевых факторов, которые влияют на доверие конечных потребителей к бизнесу и его информационным системам. В связи с этим миссия Compliance Control & Rakasta заключается в том, чтобы помогать банкам, финтеху и ритейлу выстраивать и укреплять это доверие за счет обеспечения безопасности их платежной инфраструктуры.
Мероприятие завершилось фуршетом, на котором слушатели и участники семинара получили возможность установить ценные контакты для дальнейшего сотрудничества и партнерства, а также обсудить все не озвученные ранее вопросы в неформальной обстановке.