O‘zbekiston Milliy investitsiya fondi (O‘zMIF) Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan oddiy aksiyalarini aksiyalar va global depozitar tilxatlar (GDR) shaklida birlamchi ommaviy taklif (IPO) o‘tkazish imkoniyatini e’lon qildi.
Bu haqda fondning ishonchli boshqaruvchisi bo‘lgan Franklin Templeton xalqaro investitsiya kompaniyasi matbuot xizmati Spot’ga ma’lum qildi.
O‘zMIF o‘zining oddiy aksiyalarini “Toshkent” Respublika fond birjasidagi savdolarga qo‘yish, shuningdek, o‘zining global depozitar tilxatlarini (GDR) Moliyaviy tartibga solish va nazorat qilish boshqarmasining Rasmiy ro‘yxati toifasiga kiritish hamda ularni London fond birjasining listing qimmatli qog‘ozlari asosiy bozoridagi savdolarga qo‘yish uchun ariza berish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyev o‘zining Telegram-kanalida rejalashtirilgan IPOni “tarixiy qadam” deb atadi, bunda O‘zbekiston birinchi marta jahon aksiyalar bozoriga chiqadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu prezidentning ochiq yo‘nalishi tufayli mumkin bo‘ldi.
“Ushbu qadam — xorijiy investorlar uchun aniq va kuchli ishora. Bu bilan biz global qoidalar asosida — halol va shaffof ishlashga tayyor ekanimizni namoyon etmoqdamiz. O‘zbekiston iqtisodiyoti mutlaqo yangi, zamonaviy taraqqiyot bosqichiga o‘tmoqda”, — dedi Mirziyoyeva.
IPO tafsilotlari
IPO ikki transhdan iborat bo‘ladi:
• O‘zbekiston va boshqa ba’zi yurisdiksiyalardagi institutsional investorlarga, shuningdek, O‘zbekiston va boshqa ba’zi yurisdiksiyalar fuqarolari bo‘lgan chakana investorlarga oddiy aksiyalarni taklif etish;
• GDRni O‘zbekistondan tashqaridagi institutsional investorlarga taklif etish.
Toshkent joylashtirish to‘g‘risidagi qo‘shimcha ma’lumotlar, jumladan, tegishli chakana investorlar uchun narx parametrlari keyinroq e’lon qilinadi.
IPO doirasida taklif etilayotgan barcha qimmatli qog‘ozlar sotuvchi aksiyador — Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan sotiladi. O‘zNIF sotuvchi aksiyador tomonidan qimmatli qog‘ozlarni sotishdan mablag‘ olmaydi.
Toshkentdagi joylashtirish doirasida taqsimlanadigan taklif etilayotgan aksiyalarning va Londondagi joylashtirish doirasida taqsimlanadigan GDR’larning yakuniy miqdori arizalarni qabul qilish davri tugaganidan so‘ng sotuvchi aksiyadorning mutlaq ixtiyoriga ko‘ra belgilanadi. GDR’lar listingga kiritiladi va London fond birjasida (LSE) savdolarga qo‘yiladi. Aksiyalar listingga kiritiladi va Toshkent fond birjasida (TSE) savdolarga qo‘yiladi.
Xalqaro joylashtirish Jefferies International Limited tomonidan yagona global koordinator sifatida, shuningdek, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Auerbach Grayson and Company LLC va Raiffeisen Bank International AG tomonidan ODDO BHF SCA hamda WOOD & Company Financial Services, a.s. bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
O‘zMIF portfeli
Milliy investitsiya jamg‘armasi portfeli O‘zbekistonning 13 ta yirik davlat korxonasidagi minoritar ulushlarni o‘z ichiga oladi.
O‘zMIF tarkibiga kiruvchi portfel kompaniyalari aktivlarining umumiy sof qiymati $2,44 mlrddan ortiqni tashkil etadi.
ipo, london, uzmif, uznif
Prezident farmoniga muvofiq, hukumat kelgusi ikki yil ichida oltita portfel kompaniyalari: Uzbekistan Airways, Milliy elektr tarmoqlari, O‘zbektelekom, O‘zbekgidroenergo, Hududiy elektr tarmoqlari va Hududgazta’minot aksiyalarini birlamchi ommaviy joylashtirish rejalarini ishlab chiqdi.
Portfel kompaniyalari 2030-yilgacha sof foydasining kamida 50%i miqdorida dividend to‘lashi shart. O‘zMIF dividendlar har yili fondning o‘tgan yil uchun auditorlik tekshiruvidan o‘tgan moliyaviy hisobotlari asosida e’lon qilinishini kutmoqda. Dividendlarning birinchi yillik to‘lovi 2026-yil 31-dekabrda tugaydigan yil uchun O‘zMIFning sof foydasi asosida 2027-yilda amalga oshiriladi.
Avvalroq Spot Rothschild & Co O‘zbekistondagi yirik korxonalarga IPO o‘tkazishga yordam berishi haqida yozgandi
Mahalliy biznes uchun korporativ boshqaruv va investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha o‘quv seminarlari tashkil etilishi mumkin.

Национальный инвестиционный фонд Узбекистана объявил о возможности проведения Министерством экономики и финансов первичного публичного предложения (IPO) обыкновенных акций УзНИФ в форме акций и глобальных депозитарных расписок (GDR). Об этом Spot сообщили в пресс-службе международной инвестиционной компании Franklin Templeton, которая является доверительным управляющим фонда.
УзНИФ рассматривает возможность подачи заявки на допуск своих обыкновенных акций к торгам на Республиканской фондовой бирже «Тошкент», а также на включение своих GDR в категорию Официального списка Управления по финансовому регулированию и надзору и их допуск к торгам на основном рынке листинговых ценных бумаг Лондонской фондовой биржи.
Руководитель Администрации президента Саида Мирзиёев в своем Telegram-канале назвала планируемое IPO «историческим шагом», когда Узбекистан впервые выходит на мировой рынок акций. По ее словам, это стало возможным благодаря открытому курсу президента.
«Этот шаг — четкий сигнал для зарубежных инвесторов. Мы показываем, что готовы работать по мировым правилам — честно и открыто. Экономика Узбекистана переходит на совершенно новый, современный уровень развития», — отметила она.
Детали IPO
IPO будет состоять из двух траншей:
- предложение обыкновенных акций институциональным инвесторам в Узбекистане и некоторых других юрисдикциях, а также розничным инвесторам — гражданам Узбекистана и некоторых других юрисдикций;
- предложение GDR институциональным инвесторам за пределами Узбекистана.
Дополнительная информация о Ташкентском размещении, включая ценовые параметры для соответствующих розничных инвесторов, будет объявлена позднее.
Все ценные бумаги, предлагаемые в рамках IPO, будут реализовываться продающим акционером — Министерством экономики и финансов. УзНИФ не будет получать средства от продажи ценных бумаг продающим акционером.
Окончательное количество предлагаемых акций, распределяемых в рамках размещения в Ташкенте, и GDR, распределяемых в рамках размещения в Лондоне, будет определено по исключительному усмотрению продающего акционера по завершении периода подачи заявок. GDR будут включены в листинг и допущены к торгам на Лондонской фондовой бирже (LSE). Акции будут включены в листинг и допущены к торгам на Ташкентской фондовой бирже (TSE).
Международное размещение осуществляется Jefferies International Limited, выступающей в качестве единственного глобального координатора, а также Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Auerbach Grayson and Company LLC и Raiffeisen Bank International AG в сотрудничестве с ODDO BHF SCA и WOOD & Company Financial Services, a.s.
Ташкентское размещение осуществляется Alkes Research LLC, Avesta Investment Group LLC и Bluestone Financial Group Inc LLC JV.
STJ Advisors Group Limited, ScholzvonGleich LLP и Finasia Capital Ltd. выступают финансовыми консультантами компании в связи с размещением.
Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP и Kosta Legal выступают юридическими консультантами компании и продающего акционера. White & Case LLP и Dentons Tashkent выступают юридическими консультантами единственного глобального координатора и совместных букраннеров.
В связи с международным размещением продающий акционер предоставит опцион на доразмещение (over-allotment option) в объеме до 15% от общего количества GDR.
Из-за ограниченного по времени периода подписки в рамках ожидаемого IPO розничным инвесторам рекомендуется заранее предпринять необходимые подготовительные действия для подачи заявок на приобретение предлагаемых акций в рамках Ташкентского размещения, включая открытие брокерских счетов в Узбекистане.
Дополнительную информацию о планируемом IPO УзНИФ можно узнать на сайте.
Портфель УзНИФ
Портфель Национального инвестфонда включает миноритарные доли участия в 13 крупных государственных предприятиях Узбекистана.
Совокупная чистая стоимость активов портфельных компаний, входящих в УзНИФ, составляет более $2,44 млрд.
В соответствии с указом президента правительство разработало планы по проведению в течение следующих двух лет первичных публичных размещений акций шести портфельных компаний: Uzbekistan Airways, «Национальные электрические сети», «Узбектелеком», «Узбекгидроэнерго», «Региональные электрические сети» и «Худудгазтаъминот».
Портфельные компании обязаны выплачивать дивиденды в размере не менее 50% от своей чистой прибыли до 2030 года. УзНИФ ожидает, что дивиденды будут объявляться ежегодно на основе аудированной финансовой отчетности УзНИФ за предыдущий год. Первая годовая выплата дивидендов будет осуществлена в 2027 году на основе чистой прибыли УзНИФ за год, заканчивающийся 31 декабря 2026 года.