Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish va xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirishga doir takliflar taqdimoti bilan tanishgani haqida yozgandi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Sohibjon Murodov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida iqtisodiyotda davlat ulushini 15% gacha kamaytirish uchun qo‘shimcha 67 ta yirik korxonani xususiylashtirish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Shuningdek, xususiy sektorga 1000 ta ko‘chmas mulk obyektini sotish hamda tadbirkorlik faoliyati uchun 3,5 ming gektar yerni auksionga chiqarish ko‘zda tutilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tadbirkorlar bilan muloqot chog‘ida va so‘rovnomalar yakunlari bo‘yicha ko‘plab takliflar kelib tushgan.
Xususan, yer uchastkalarini ruxsat beruvchi hujjatlari allaqachon rasmiylashtirilgan tayyor biznes-loyihalar asosida taqdim etish taklifi bildirilgan.
Yig‘ilishda prezident yil yakuniga qadar 35 trln so‘mlik davlat mulki sotilishini va 13,5 trln so‘m miqdorida tushum tushishini ta’minlash, shundan 12 trln so‘mini byudjetga yo‘naltirish bo‘yicha topshiriq berdi, — dedi Murodov.
Bundan tashqari, xususiylashtirish jarayonlarida hududiy hokimiyat organlarining mas’uliyatini oshirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Jumladan, tuman hokimliklari o‘z hududida joylashgan har bir sotiladigan obyekt va korxona bo‘yicha investorlarni jalb etish va xaridorlarga hamrohlik qilish uchun mas’ul bo‘ladi.
Binolarni bo‘shatish va optimallashtirish hisobidan 5 mln kvadrat metrga yaqin ko‘chmas mulkni sotish yoki ijaraga berish uchun auksionga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq Spot prezidentga UzAuto Motors, Navoiyazot va IESlar kabi yirik aktivlarni xususiylashtirish bo‘yicha axborot berilgani haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, 6 апреля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по сокращению государственного присутствия в экономике и ускорению процессов приватизации.
Директор Агентства по управлению государственными активами Сохибжон Муродов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 сообщил, что для сокращения доли государства в экономике до 15% планируется дополнительно приватизировать 67 крупных предприятий, реализовать частному сектору 1000 объектов недвижимости, а также выставить на аукцион 3,5 тыс. га земли для предпринимательской деятельности.
По его словам, в ходе общения с предпринимателями и по итогам опросов поступило множество предложений. В частности, предлагалось предоставлять земельные участки на основе готовых бизнес-проектов с уже оформленной разрешительной документацией.
На совещании президент поручил до конца года обеспечить продажу госсобственности на 35 трлн сумов и поступления в размере 13,5 трлн сумов, из которых 12 трлн сумов — в бюджет, сообщил Муродов.
Кроме того, даны поручения по повышению ответственности региональных органов власти в процессах приватизации. В частности, районные хокимияты будут отвечать за привлечение инвесторов и сопровождение покупателей по каждому реализуемому объекту и предприятию, расположенному на их территории.
За счет высвобождения помещений и оптимизации планируется выставить на аукцион около 5 млн кв. м недвижимости — для продажи или аренды.