Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish va xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirishga doir takliflar taqdimoti bilan tanishgani haqida yozgandi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Sohibjon Murodov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida iqtisodiyotda davlat ulushini 15% gacha kamaytirish uchun qo‘shimcha 67 ta yirik korxonani xususiylashtirish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Shuningdek, xususiy sektorga 1000 ta ko‘chmas mulk obyektini sotish hamda tadbirkorlik faoliyati uchun 3,5 ming gektar yerni auksionga chiqarish ko‘zda tutilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tadbirkorlar bilan muloqot chog‘ida va so‘rovnomalar yakunlari bo‘yicha ko‘plab takliflar kelib tushgan.
Xususan, yer uchastkalarini ruxsat beruvchi hujjatlari allaqachon rasmiylashtirilgan tayyor biznes-loyihalar asosida taqdim etish taklifi bildirilgan.
Yig‘ilishda prezident yil yakuniga qadar 35 trln so‘mlik davlat mulki sotilishini va 13,5 trln so‘m miqdorida tushum tushishini ta’minlash, shundan 12 trln so‘mini byudjetga yo‘naltirish bo‘yicha topshiriq berdi, — dedi Murodov.
Bundan tashqari, xususiylashtirish jarayonlarida hududiy hokimiyat organlarining mas’uliyatini oshirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Jumladan, tuman hokimliklari o‘z hududida joylashgan har bir sotiladigan obyekt va korxona bo‘yicha investorlarni jalb etish va xaridorlarga hamrohlik qilish uchun mas’ul bo‘ladi.
Binolarni bo‘shatish va optimallashtirish hisobidan 5 mln kvadrat metrga yaqin ko‘chmas mulkni sotish yoki ijaraga berish uchun auksionga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq Spot prezidentga UzAuto Motors, Navoiyazot va IESlar kabi yirik aktivlarni xususiylashtirish bo‘yicha axborot berilgani haqida yozgandi.

Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation of proposals to reduce the state’s presence in the economy and accelerate privatization processes.
In an interview with O’zbekiston 24 TV channel, Director of the State Assets Management Agency Sokhibjon Murodov stated that in order to reduce the state’s share of the economy to 15%, it plans to privatize an additional 67 large enterprises, sell 1,000 real estate properties to the private sector, and auction off 3,500 hectares of land for business activities.
According to him, numerous proposals were received during discussions with entrepreneurs and following surveys. Specifically, they proposed providing land plots based on existing business projects with the necessary permits.
At the meeting, the president ordered the sale of state property worth 35 trillion soums and revenues of 13.5 trillion soums by the end of the year, of which 12 trillion soums will go to the budget, Murodov said.
Furthermore, instructions have been issued to increase the responsibility of regional authorities in privatization processes. Specifically, district khokimiyats will be responsible for attracting investors and supporting buyers for each property and enterprise located within their territory.
By freeing up space and optimizing it, it is planned to put approximately 5 million square meters of real estate up for auction for sale or lease.