Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatida issiqxonalar uchun Surxon-Agro erkin iqtisodiy zonasini ta’sis etish to‘g‘risida qaror qabul qilgani haqida yozgandi.
9-aprel kuni Vazirlar Mahkamasi o‘z qarori bilan mintaqada issiqxona sohasini rivojlantirish chora-tadbirlarini tasdiqladi.
Hukumat “atrof-muhit va inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan” issiqxona xo‘jaliklarini yangi EIZga ko‘chirish bo‘yicha takliflarni ma’qulladi.
1-iyundan boshlab Toshkent shahri, Toshkent, Qibray, Yuqori Chirchiq, Zangiota va Yangiyo‘l tumanlarida ko‘mir, mazut va atmosfera uchun zararli bo‘lgan boshqa turdagi yoqilg‘ilar bilan isitiladigan yangi issiqxonalar tashkil etish taqiqlanadi.
1-avgustdan boshlab sanab o‘tilgan joylarda faoliyat yuritayotgan issiqxonalarga tabiiy gaz ta’minoti to‘xtatiladi. Ulardan suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq sanoat korxonalari uchun belgilangan eng yuqori tarifning 5 baravari miqdorida undiriladi.
Shuningdek, ushbu sanadan boshlab ko‘mir, mazut, bitum, rezina, shina, sintetik karton va boshqalarni yoqadigan issiqxonalar uchun atrof-muhitni ifloslantirganlik uchun kompensatsiya to‘lovlari 20 baravarga oshiriladi. Ularga berilgan ekologik ekspertiza xulosalari qayta ko‘rib chiqiladi.
Poytaxt va uning atrofidagi issiqxonalar uchun ijtimoiy va moddiy yordam, shuningdek, subsidiya va imtiyozlar berishga cheklovlar joriy etiladi.
Ularga yangi kredit liniyalari ajratishni qisqartirish, joriy qarz limitlarini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlari seleksiyasi, urug‘lik va ko‘chat yetishtirish, xorijiy navlarni mahalliy iqlimga moslashtirish maqsadida tashkil etiladigan ta’lim va ilmiy-tadqiqot tashkilotlari qoshidagi issiqxonalar bundan mustasno.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Soliq qo‘mitasiga Toshkent shahri va Toshkent viloyatining unga yaqin tumanlaridagi issiqxonalar uchun yer va mol-mulk solig‘i stavkalarini kamida 10 baravar oshirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqish topshirildi. 1-sentabrga qadar uni hukumatga ko‘rib chiqish uchun kiritish vazifasi qo‘yilmoqda.
Bundan tashqari, hujjatda issiqxonalarni Surxon-Agro zonasiga ko‘chirish uchun bir qator rag‘batlantiruvchi chora-tadbirlar nazarda tutilgan. Ularga avval ajratilgan maqsadli kreditlarni qaytarish muddati 5 yilga, imtiyozli davr esa 3 yilga uzaytiriladi.
2028-yil 1-aprelgacha ko‘chishga qaror qilgan issiqxona xo‘jaliklariga konstruksiyalarni buzib-yig‘ish, tashish va yangi joyga o‘rnatish xarajatlari qoplab beriladi. Kompensatsiyaning eng yuqori miqdori bir sotix yer uchun 500 ming so‘mni tashkil etadi.
Avvalroq O‘zbekistonda issiqxona sohasini rivojlantirish bo‘yicha loyiha ofisi tashkil etilayotgani haqida xabar berilgandi. U issiqxona xo‘jaliklari samaradorligini oshirish dasturini ishlab chiqishga mas‘ul bo‘ladi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев постановил учредить в Сурхандарьинской области свободную экономическую зону «Сурхан-Агро» для теплиц.
9 апреля Кабинет министров своим постановлением утвердил меры по развитию тепличной сферы в регионе. Правительство одобрило предложения о переносе «оказывающих отрицательное влияние на окружающую среду и здоровье людей» тепличных хозяйств в новую СЭЗ.
С 1 июня в городе Ташкент, а также в Ташкентском, Кибрайском, Юкоричирчикском, Зангиатинском и Янгиюльском районе запрещается создание новых теплиц, отапливаемых углем, мазутом и другими вредными для атмосферы видами топлива.
Начиная с 1 августа, прекращается снабжение природным газом теплиц, действующих в перечисленных местах. Налог на пользование водными ресурсами с них будет взиматься по ставке, равной 5-кратному максимальному тарифу для промышленных предприятий.
Также с этой даты в 20 раз увеличатся компенсационные платежи за загрязнение окружающей среды для теплиц, сжигающих уголь, мазут, битум, резину, шины, синтетический картон и т. д. Будут пересмотрены выданные им заключения экологической экспертизы.
Вводятся ограничения на предоставление социальной и материальной помощи, а также субсидий и льгот для теплиц в столице и ее пригородах. Поручено сократить выделение им новых кредитных линий и пересмотреть лимиты по текущим заимствованиям.
Исключение делается для теплиц при образовательных и научно-исследовательских организациях, создаваемых с целями селекции сельхозкультур, разведения семян и саженцев, адаптации иностранных сортов к местному климату.
Минэкономфину и Налоговому комитету поручено разработать проект закона, предусматривающего повышение ставок земельного и имущественного налога для теплиц в Ташкенте и ближайших к нему районах Ташкентской области минимум в 10 раз. К 1 сентября ставится задача внести его на рассмотрение в правительство.
Кроме того, документ предусматривает ряд стимулирующих мер для переезда теплиц в зону «Сурхан-Агро». Сроки возврата выделенных им ранее целевых кредитов будут продлены на 5 лет, а льготный период — на 3 года.
Тепличные хозяйства, принявшие решение о переезде до 1 апреля 2028 года, получат компенсацию расходов на демонтаж конструкций, их перевозку и установку на новом месте. Максимальная сумма — 500 тыс. сумов за одну сотку земли.
Ранее Spot сообщал, что в Узбекистане планируется ввести штрафы для теплиц за сжигание резины и пленки.