International Hotel Tashkent mehmonxonasida SOLA brendi ostida yangi telekommunikatsion Wi-Fi operatorini ishga tushirish rasmiy marosimi bo‘lib o‘tdi.
Toshkent internetga keng polosali simsiz ulanish umumshahar tarmog‘i bo‘lgan Markaziy Osiyodagi birinchi shaharga aylanadi. Hozirgi paytda poytaxtda 1200ta Wi-Fi nuqtalari faoliyat ko‘rsatmoqda, kelgusi yilning bahorigacha esa ularning sonini 5000gacha yetkazish rejalashtirilgan.
SOLA tizimi tarmoqqa ulanishning ikkita qo‘rinishini taklif etadi — pullik va bepul. Bepul kirish reklama roligini ko‘rib chiqishdan keyin taqdim etiladi. Pullik tariflar trafik bo‘yicha cheklovlarsiz ishlaydi va qulayligi bilan ajralib turadi: abonentga soatlik, kunlik, haftalik yoki oylik obuna taklif etiladi.
“SOLA tarmog‘i Toshkentning Janubiy va Shimoliy vokzallari, „Megaplanet“, „Parus“, „Samarqand Darvoza“ va „Vega Centre“ ko‘ngilochar savdo markazlari, „Chilonzor“, „Qatortol“, „Yunusobod“, „Mirobod“ va „Parkent“ bozorlari kabi ommabop joylarni allaqachon qamrab olgan. Ulanishga kelib tushayotgan talabnomalarga muvofiq qamrov doirasi doimiy ravishda kengayib boradi. Bizning yaqin rejalarimizda — O‘zbekistonning sayyohlik shaharlarida Wi-Fi tarmog‘ini o‘rnatishdir”, — dedi “Asia Wireless Group” MCHJ direktori Bekzod Ahmedov.
Asia Wireless Group kompaniyasining kelgusi rejalarida Toshkentda Wi-Fi shahar tarmog‘ini kengaytirish va Jizzax, Samarqand, Farg‘ona, Andijon, Namangan, Buxoro, Navoi, Urganch va Qarshida 45 mingdan ortiq kirish nuqtalarini o‘rnatish belgilangan.

В гостинице International Hotel Tashkent состоялась официальная церемония запуска нового телекоммуникационного Wi-Fi-оператора под брендом SOLA, говорится в пресс-релизе компании.
Ташкент станет первым городом в Центральной Азии с общегородской сетью беспроводного широкополосного доступа в интернет, говорится в сообщении.
На данный момент в столице уже функционирует 1200 точек доступа Wi-Fi, а до весны следующего года их количество планируется довести до 5000.
Системой SOLA предусмотрено два типа доступа — платный и бесплатный. Бесплатный доступ предоставляется после просмотра рекламного ролика.
Платные тарифы работают без ограничений по трафику: абоненту предлагается оформить часовую, дневную, недельную или месячную подписку.
«Сетью SOLA уже охвачены такие локации Ташкента, как Южный и Северный вокзалы, ТРЦ Megaplanet, Parus, Samarqand Darvoza и Vega Centre, рынки „Чиланзар“, „Катартал“, „Юнусабад“, „Мирабад“ и „Паркент“. Зона покрытия будет постоянно расширяться в соответствии с поступающими заявками на подключение. В наших ближайших планах — установка Wi-Fi-сети в туристических городах Узбекистана», — сказал директор Asia Wireless Group Бекзод Ахмедов.
В дальнейших планах компании — расширение городской сети Wi-Fi в Ташкенте и установка 45 тыс. точек доступа в Джизаке, Самарканде, Фергане, Андижане, Намангане, Бухаре, Навои, Ургенче и Карши.