Markaziy bank tomonidan oʻtkazilgan soʻrov natijalariga koʻra, yanvar oyida aholi va tadbirkorlik subyektlarining inflyatsion kutilmalari pasayishda davom etdi.
Fuqarolar tomonidan prognoz qilingan inflyatsiyaning oʻrtacha darajasi 13,5% ga tushdi. Oʻrtacha prognoz kamida 12 oy davomida yangilandi — 15%.
Narxlarning 20% va undan koʻproq oshishini kutayotgan inflyatsion “pessimistlar” soni qisqarishda davom etmoqda (21−25% guruhi bundan mustasno). Shu bilan birga, oʻrta (9−12%) yoki oʻrtacha yuqori (13−16%) kutilgan guruhlar oʻsishda davom etdi.
Dekabr oyida boʻlgani kabi, soʻrovda qatnashgan isteʼmolchilar eng koʻp import qilinadigan tovarlar va oziq-ovqat narxlarining oshishidan qoʻrqishadi (40%). Shuningdek, valyuta kursidagi sakrashlar ham birinchi oʻringa chiqdi — ular ishtirokchilarning 37%i tomonidan eslab oʻtildi.
Respondentlarning 31%i inflyatsiya omili sifatida ish haqi va nafaqalar oʻsishini koʻrsatdi, bu bir oy avvalgidan ancha koʻp. Yoqilgʻi-energetika tashuvchilari narxlari oshishini qayd etganlar soni oʻzgarmadi (25%), epidemiologik vaziyat boʻyicha esa hatto kamaydi (18% gacha).
Korxonalar oʻrtasida oʻrtacha inflyatsiya prognozi yana 11,7% ga tushdi. Isteʼmolchilarga kelsak, oʻrtacha koʻrsatkich ham 14,3% yillik eng past darajaga tushdi.
Salbiy inflyatsiya ssenariylarini kutayotgan respondentlar soni ham doimiy ravishda kamaydi, optimistik guruhlar esa biroz koʻpaydi.
Tadbirkorlar yana benzin va shunga mos ravishda transport narxlarining oshishidan xavotirda — bu inflyatsion kutilma omili respondentlarning 42%i bilan birinchi oʻrinni egalladi. Valyuta risklari 37% bilan ikkinchi oʻrinda qoldi.
Keyingi oʻrinda ish haqi va nafaqalarning oʻsishi soʻralganlarning 26%i tomonidan qayd etilgan. Import qilinadigan materiallar narxining oʻsishini kutish keskin kamaydi — bu dekabr oyining deyarli yarmiga nisbatan 20% ga qayd etildi.
Bundan tashqari, epidemiologik vaziyat yomonlashishini (17% ga), raqobat muhiti zaiflashishini (16% ga) yoki ijara haqining oshishini (13%) kutayotgan tadbirkorlar ulushi sezilarli darajada kamaydi.
Nima uchun muhim
Inflyatsion kutilmalar — bu fuqarolar va xoʻjalik yurituvchi subyektlarni inflyatsiyaning kelajakdagi darajasi toʻgʻrisidagi taxminlari boʻlib, ular iqtisodiy qarorlar qabul qilishda buni eʼtiborga oladilar.
Xususan, inflyatsion kutilmalar asosida ishlab chiqaruvchilar va isteʼmolchilar kelajakdagi moliyaviy rejalar va narx siyosatini shakllantiradilar. Shunday qilib, inflyatsiya kutilmalari narxlarga taʼsir qiluvchi asosiy omillardan biridir.
Kutishlar qisman joriy iqtisodiy vaziyatga taʼsir qiladi. Shunday qilib, 2021-yil oxirida inflyatsiya 10% ni tashkil etib, oxirgi 5 yil ichida minimal darajaga yetdi. 2022-yilda Markaziy bank inflyatsiyani 9% atrofida, keyinchalik esa pasayishni kutmoqda.
Endilikda aholi kutayotgan inflyatsiya tashqi hodisalarga bogʻliq. Yanvar oyi boshida Qozogʻistondagi tartibsizliklar asosiy yoʻnalish boʻylab tranzitning toʻxtatilishiga sabab boʻldi, bu, xususan, goʻsht narxining oshishiga olib keldi.
Oʻz navbatida, biznes yil boshidan beri davom etayotgan neft narxining oʻsishini kuzatmoqda. Brent neftining bir barreli soʻnggi yetti yil ichida birinchi marta $94 ga yetganidan keyin bir oz pasayib, hozirda $92,95 ni tashkil qilmoqda.

В январе инфляционные ожидания населения и бизнеса продолжили сокращаться, следует из результатов проведённого ЦБ опроса.
Медианный уровень уровня инфляции, прогнозируемой гражданами, снизился до 13,5%. Средний же прогноз обновил минимум за 12 месяцев — 15%.
Число инфляционных «пессимистов», ожидающих роста цен на 20% и больше, продолжает снижаться (за исключением группы 21−25%). В то же время продолжили расти группы со средними (9−12%) либо умеренно высокими (13−16%) ожиданиями.
Как и в декабре, больше всего опрошенные потребители опасаются подорожания импортных товаров и продовольствия (40%). Также на передний план вышли скачки валютного курса — их назвали 37% участников.
На рост зарплат и пособий как фактор инфляции указали 31% опрошенных — заметно больше, чем месяц назад. Число отметивших подорожание топлива и энергоносителей не изменилось (25%), а для эпидемиологической обстановки даже снизилось (до 18%).
Среди бизнеса медианный прогноз инфляции снова сократился до 11,7%. Как и для потребителей, средний показатель также упал до годового минимума — 14,3%.
Также последовательно снизилось число респондентов, ожидающих негативных инфляционных сценариев, в то время как оптимистично настроенные группы несколько выросли.
Предприниматели снова озабочены ростом цен на бензин и, соответственно, транспорт — данный фактор инфляционных ожиданий вышел на первое место с 42% респондентов. Валютные риски остались на второй позиции с 37%.
Следом идёт повышение зарплат и пособий, указанное 26% опрошенных. Ожидания роста цен на импортные материалы резко сократилось — его отметили 20%, почти вдвое меньше декабрьского уровня.
Кроме того, заметно снизилась доля предпринимателей, ждущих ухудшения эпидемиологической ситуации (17%), ослабления конкурентной среды (16%) или подорожания аренды (13%).
Инфляционные ожидания — предположения граждан и субъектов бизнеса о будущем уровне инфляции, которые они учитывают при принятии ими экономических решений.
В частности, на основе инфляционных ожиданий производители и потребители формируют будущие финансовые планы и ценовую политику. Таким образом, инфляционные ожидания являются одним из основных факторов, влияющих на ценообразование.
На ожидания отчасти влияет нынешняя экономическая ситуация. Так, инфляция по итогам 2021 года составила 10%, достигнув минимума за последние 5 лет. В 2022 году ЦБ ожидает инфляции в пределах 9%, с последующим снижением.
Сейчас ожидаемая населением инфляция зависит от внешних событий. Беспорядки в Казахстане в начале января вызвали приостановку транзита по основному пути — из-за этого, в частности, поднялись цены на мясо.
В свою очередь, бизнес наблюдает за длящимся с начала года подорожанием нефти. Сейчас баррель Brent стоит $92,95 — несколько снизившись после достижения отметки в $94, впервые за последние 7 лет.