Yandex Go xizmati Buxoroda ham ishga tushirildi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmat Spotga maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, safar narxi 2500 soʻmdan boshlanadi. Masalan, aeroportdan “Buxoro arena"gacha yetib borish narxi taxminan 6300 soʻm, Asia Bukhara mehmonxonasidan Mirzo Ulugʻbek bogʻigacha esa safar taxminan 5300 soʻmni tashkil etadi.
“Yaqinda xizmatimizni Samarqandda, bugun esa — Buxoroda ishga tushirdik. Yandex Go bilan shaharda yurish ancha qulay: endi koʻchada mashina ushlash yoki qoʻngʻiroqlarga vaqt sarflash kerak emas. Buyurtma berishingiz bilan barcha kerakli maʼlumot ilovada koʻrinadi, masalan avtomobil rusumi va davlat raqami. Ilovada qoʻllab-quvvatlash xizmatiga tezkor aloqaga chiqish imkoniyati ham mavjud”, — deydi Markaziy Osiyo bozorlarini rivojlantirish boʻyicha Yandex Go ijrochi direktori Tamirlan Shapiyev.
Buxoroda safarning aniq narxi mashinaga buyurtma berish paytidayoq koʻrinadi. Haydovchi yoʻnalishni yoʻl taʼmiri tufayli oʻzgartirishiga toʻgʻri kelsa ham narx oʻzgarishsiz qoladi. Hozircha safar uchun toʻlov naqd koʻrinishda amalga oshiriladi.
Yandex Go oʻz texnologiyalari — xaritalar, marshrutizatsiya, navigatsiya, buyurtmalarni taqsimlash aqlli tizimidan foydalanadi.
Maʼlumot uchun, Yandex Go Oʻzbekistonda 2018-yilning aprel oyida ishga tushirilgan. Buxorodan tashqari xizmat oltita shaharda — Toshkent, Fargʻona, Margʻilon, Namangan, Samarqand va Andijon da ishlaydi. Yandex Go oʻz haydovchilari va mashinalariga ega emas. Xizmat mahalliy tashuvchilar bilan hamkorlik qiladi. Ilova iOS va Android uchun oʻzbek, rus va boshqa koʻplab tillarda mavjud.

В среду, 6 апреля, Yandex Go заработал в Бухаре. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
Цена поездки начинается от 2500 сумов. Например, доехать от аэропорта до стадиона «Бухара Арена» можно за 6300 сумов, от гостиницы Asia Bukhara до парка имени Мирзо Улугбека — около 5300 сумов.
«Недавно мы запустили сервис в Самарканде, а сегодня — в Бухаре. Yandex Go делает передвижение по городу удобнее: больше не нужно звонить в службы такси или ловить машину на улице», — отметил исполнительный директор Yandex Go по развитию рынков Центральной Азии Тамирлан Шапиев.
Сразу после заказа в приложении отображается необходимая информация, включая номер и модель авто. Также через приложение всегда можно быстро связаться со службой поддержки.
В Самарканде точная цена поездки известна пользователям в момент заказа машины — нужно просто ввести адрес точки назначения в приложении. Цена не изменится, даже если водителю придется отклониться от маршрута из-за ремонта дороги. Оплатить поездку можно наличными.
Yandex Go использует собственные технологии: карты, маршрутизацию, навигацию, умную систему распределения заказов.
Ранее Spot писал, что Латвия и Эстония запрещают работу Yandex Go из соображений «защиты персональных данных». В свою очередь, «Яндекс» планирует оспорить решение. Yandex.Taxi BV, заведующая работой сервиса в этих странах и ряде других государств, строго соблюдает правила ЕС (GDPR) в этом отношении, подчёркивают в компании.
Yandex Go работает в Узбекистане с апреля 2018 года. Кроме Бухары, сервис доступен в шести городах: Ташкенте, Фергане, Маргилане, Намангане, Андижане и Самарканде. Сервис не имеет собственных водителей и машин, а вместо этого сотрудничает с местными перевозчиками. Бесплатное приложение Yandex Go доступно для iOS и Android на узбекском, русском и других языках.