ADM Jizzax zavodida Lada avtomobillarini ishlab chiqarish boʻyicha toʻliq tsiklga tayyorgarlik koʻrilmoqda. Bu haqda YeIK sanoat va agrosanoat majmuasi vaziri Artak Kamalyan maʼlum qildi, deb xabar beradi “Izvestiya”.
Oʻtgan yilning oktyabr oyidan boshlab zavod Lada avtomobillarini SKD yigʻishni amalga oshirmoqda: Vesta, XRay, Largus. Vazirning soʻzlariga koʻra, kuzovlarni payvandlash va boʻyashni oʻz ichiga olgan toʻliq tsikl ishlab chiqarishni tashkil etish masalasi ishlab chiqilmoqda.
Yigʻish jarayoni uskunalar, texnologik jarayonlar va sifat uchun AvtoVAZning barcha talablarini inobatga olgan holda oʻzgartirildi. Loyihaga jalb qilingan xodimlar zaruriy tayyorgarlikdan oʻtgan.
“Oʻzbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi maʼlumotlariga koʻra, ayni paytda “ADM Jizzax"da Lada Vesta va Lada XRay rusumli avtomobillarni ishlab chiqarish jarayonini tashkil etish uchun yangi ishlab chiqarish quvvatlarini qurish va jihozlash boʻyicha ishlar olib borilmoqda, — dedi Kamalyan.
Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan Lada avtomobillari asosan mahalliy bozorga yoʻnaltirilgan. Vazirning soʻzlariga koʻra, Oʻzbekiston assambleyasi “AvtoVAZ” mahsulotlarini mahalliy xaridorlar uchun qulayroq qiladi.
Avvalroq Spot Rossiyaning AvtoVAZ kompaniyasi Lada rusumli avtomobillarning ulushi kamaytirilgan xorijiy qismlarga ega versiyalari ustida ishlayotgani haqida yozgan edi.

На заводе ADM Jizzakh идет подготовка производства полного цикла по выпуску автомобилей Lada. Об этом рассказал министр по промышленному и агропромышленному комплексу ЕЭК Артак Камалян, передают «Известия».
С октября прошлого года на заводе осуществляется крупноузловая сборка (SKD) автомобилей Lada: Vesta, ХRаy, Largus. По словам министра, прорабатывается вопрос организации производства полного цикла, который подразумевает сварку и окраску кузовов.
Сборочный процесс налажен с учетом всех требований «АвтоВАЗа» к оборудованию, технологическим процессам и качеству. Персонал, участвующий в проекте, прошел необходимую подготовку.
«По информации министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана, в настоящее время на ADM Jizzakh ведется работа по строительству и оборудованию новых производственных помещений для организации производственного процесса моделей Lada Vesta и Lada XRay», — сказал Камалян.
Автомобили Lada узбекского производство преимущественно ориентированы на местный рынок. По словам министра, узбекская сборка делает продукцию АвтоВАЗа более доступной для местных покупателей.
Ранее Spot писал, что российский «АвтоВАЗ» работает над версиями моделей Lada с уменьшенной долей иностранных деталей.