“Apple” kompaniyasi ketma-ket to‘rt chorakda sotuvlarning pasayish xavfi haqida ogohlantirdi, bu so‘nggi yigirma yil ichida eng uzoq davom etgan pasayish bo‘ladi. Bu haqda “Bloomberg"ga tayanib, “Forbes Russia” nashri xabar berdi.
Uch chorak bo‘yicha ketma-ket sotuvlar hajmi pasayganidan so‘ng, “Apple” keyingi uch oy ichida pasayish davom etishini kutmoqda.
Buning sababi sanoatning pasayishi bo‘lib, u smartfonlar, kompyuterlar va planshetlarga bo‘lgan talabni ham kamaytirdi.
Shunday qilib, sotuvlarning ketma-ket to‘rtta chorakda qisqarishi “Apple” uchun so‘nggi 20 yilda eng uzoq davom etgan davrni yuzaga keltirishi mumkin.
“Apple” daromadining asosiy qismi xorijdan kelishini hisobga olsa, ko‘rsatkichlarning yomonlashuvi dollar kursining mustahkamlanishi bilan izohlanadi. Agar AQSh valyutasining kursi o‘zgarishsiz qolsa, yillik sotuvlar hajmi oshadi, deya ta’kidlaydi kompaniya.
O‘tgan chorakda kompaniya daromadi 1,4%ga kamayib, $81,8 mlrdni tashkil etdi. Shu bilan birga, eng katta daromad manbai bo‘lgan iPhone sotuvi 2,4%ga tushib, $39,7 mlrd bo‘lgan.

Apple предупредила о риске снижения продаж на протяжении четырех кварталов подряд — самый длительный спад за последние два десятилетия. Об этом сообщает Forbes Russia со ссылкой на Bloomberg.
После снижения продаж три квартала кряду Apple ожидает продолжения падения в течение трех следующих месяцев. Причиной тому служит спад в отрасли, который подорвал спрос на смартфоны, компьютеры и планшеты.
Таким образом, снижение продаж четыре квартала подряд рискует стать для Apple самым затяжным за 20 лет.
В Apple ухудшение показателей объясняют укреплением доллара, учитывая, что поступления большей части доходов идут из-за границы. Если курс американской валюты останется неизменным, продажи в годовом выражении вырастут, отметили в компании.
В прошлом квартале выручка Apple составила $81,8 млрд, снизившись на 1,4%.
При этом, продажи iPhone — крупнейший источник доходов — упали сразу на 2,4%, до $39,7 млрд.
Руководство американской компании признало, что рынок смартфонов — особенно в США — переживает спад.
Кроме того, на финансовых результатах Apple сказалась нехватка новых продуктов. На фоне ожидания выхода iPhone 15, презентация которого запланирована на сентябрь, снижается спрос на iPhone 14.