O‘tgan yil yakuni bo‘yicha O‘zbekistonda xorijiy kompaniyalarning ishbilarmonlik faolligi sezilarli darajada pasaydi, deya xabar bermoqda Statistika agentligi matbuot xizmati.
1-yanvar holatiga, mamlakatda xorijiy kapital ishtirokida 14 mingdan ortiq korxona va tashkilot faoliyat ko‘rsatmoqda.
Ulardan 9396tasi xorijiy kompaniyalar, qolganlari esa qo‘shma korxonalar hisoblanadi. 2022-yilga nisbatan ularning soni 11%dan ko‘proqqa kamaydi.
Rossiya xorijiy kompaniyalar soni bo‘yicha birinchi o‘rinda qoldi. Biroq, o‘tgan yil davomida mamlakat korxonalari soni 3,5%ga kamayib, 3044tani tashkil etdi.
Xitoy Turkiyani ortda qoldirib, ikkinchi o‘rinni egalladi. 2023-yilda Xitoy kapitali ishtirokidagi kompaniyalar soni 9%ga oshib, 2337taga yetdi.
Bundan tashqari, Turkiya, Qozog‘iston va Janubiy Koreya korxonalari O‘zbekistonda ishbilarmonlik faolligini sezilarli darajada pasaytirgan.
Masalan, Turkiya kapitali ishtirokidagi korxonalar 14,6%ga (1883ta korxona), Qozog‘iston — 15,5%ga (1064ta), Janubiy Koreya — 20,9%ga (736ta) kamaygan.
O‘tgan yili pasayish dinamikasi boshqa mamlakatlar, jumladan, AQSh (-11,6%), Qirg‘iziston (-12,9%), Ozarbayjon (-11%) va Tojikiston (-8,9%) o‘rtasida kuzatilgan.
Avvalroq Qoraqalpog‘istonga $2 mlrddan ortiq xorijiy sarmoya jalb etish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

По итогам 2023 года значительно сократилась бизнес-активность зарубежных компаний в Узбекистане, сообщает Статагентство.
На 1 января 2024 года в республике насчитывалось свыше 14 тыс. компаний и организаций с участием иностранного капитала. Из них две трети составляют «дочки» зарубежных фирм, а остальные являются совместными.
По сравнению с 2022 годом, их число снизилось более чем на 11%.
Россия осталась на первом месте по количеству иностранных компаний. Однако за прошлый год число российских организаций сократилось на 3,5% — до 3044 единиц.
На второе место вышел Китай, опередив Турцию. В 2023 году год количество фирм с китайским капиталом увеличилось на 9% — до 2337 компаний.
Кроме того, предприятия из Турции, Казахстана и Южной Кореи существенно сократили бизнес-активность в Узбекистане.
Например, компаний с турецким капиталом стало на 14,6% меньше (1883 фирм), с казахстанским — 15,5% (1064), с южнокорейским — 20,9% (736).
В прошлом году падающая динамика наблюдалась среди других стран, включая США (-11,6%), Кыргызстан (-12,9%), Азербайджан (-11%) и Таджикистан (-8,9%).