Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda “O‘zbekneftgaz"ga qarashli AYoQShlarda AI-80 markali benzin narxi 7 ming so‘mga yetgani haqida xabarlar tarqalgandi.
Kompaniya 26-fevraldan narxlar oshganini “Gazeta.uz"ga tasdiqlab, buning sabablari tez orada e’lon qilinishi qayd etilgan.
25-fevral kuni elektr stansiyalar orqali 241,9 mln kVt/soat, rejadagiga nisbatan 4% ko‘p elektr energiyasi ishlab chiqarildi. Buning uchun issiqlik elektr stansiyalarida 43,6 mln kubometr tabiiy gaz, 17,2 ming tonna ko‘mir hamda 11,1 ming tonna mazut yoqildi.
Turkmanistondan 22,2 mln kVt/soat elektr energiyasi import qilindi. Iste’molchilarga 235,9 mln kVt/soat, rejadagiga nisbatan 5% ko‘p elektr energiyasi yetkazib berildi.
Barcha hududlardagi AGTKShlarning ish faoliyati mahalliy hokimliklar tomonidan tasdiqlangan reja-grafik asosida tizimli ravishda yo‘lga qo‘yilmoqda. 18-fevraldan ular faoliyatiga vaqtinchalik cheklovlar kiritilgandi. 22-fevraldan bosqichma-bosqich olina boshlandi.
Mamlakatdagi 609ta shoxobcha orqali aholiga va ijtimoiy sohalar obyektlariga tegishli avtomobillar hamda jamoat transportlarining barcha turlariga 3 mln 899 ming kubometr tabiiy gaz yetkazib berildi.
25-fevral kuni “O‘zbekneftgaz” tomonidan barcha avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchalariga 1 073 tonna avtobenzin yetib berildi. 22-fevral kuni yetkazib berilgan hajm 4 332 tonnani tashkil etgandi.
2022-yilning 13-dekabridan mamlakatda AI-80 rusumli benzinni olib kirish, ishlab chiqarish va sotish uchun aksiz solig‘i nolga tenglashtirildi. Mazkur tartib mamlakatda metan “zapravka"larda kuzatilgan mahsulot yetishmovchiligi va unga talabning oshishi fonida joriy etildi va 1-martgacha qilib belgilandi.
Undan keyin, prezident qarori bilan iste’molchilar talabini qondirish hamda narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadida mazkur muddat 2023-yilning 31-dekabrigacha uzaytirildi. Joriy yil boshidan “UNG Petro” AYoQShlarida AI-80 benzini 6 800 so‘mdan sotila boshlandi.
O‘zbekiston 2026-yilgacha Ai-80 benzin ishlab chiqarishdan voz kechishni rejalashtirmoqda. Ishlab chiqarishni to‘xtatish elektromobillarni ommalashtirish, AI-92 benzin ishlab chiqarishni ko‘paytirish va boshqa chora-tadbirlar hisobiga amalga oshiriladi.

Госкомпания «Узбекнефтегаз» сократила поставки бензина на автомобильные заправочные станции в четыре раза, сообщает пресс-служба Минэнерго.
25 февраля было произведено 241,9 млн кВт*ч электроэнергии. Для этого на теплоэлектростанциях сожгли 43,6 млн куб. газа, 17,2 тыс. тонн угля и 11,1 тыс. тонн мазута. Потребителям было доставлено 235,9 млн кВт*ч электроэнергии, из которых больше 9% составил импорт из Туркменистана.
Из-за аварий в системе газоснабжения и многократно возросшего спроса на электроэнергию со стороны населения Министерство энергетики вчера ввело ограничения на подачу электричества в час пик до 600 МВт, что немного выше, чем было 22 февраля — 550 МВт.
Для приоритетного газоснабжения населения и социальных объектов деятельность всех автомобильных газонаполнительных компрессорных станций в Узбекистане регулируется на основе графиков работы, утвержденных областными хокимиятами. Через 609 АГНКС было поставлено 3,9 млн куб. газа. С 22 февраля Минэнерго планировало отменить ограничения на работу АГНКС.
«Узбекнефтегаз» сократил поставки бензина на АЗС более чем в четыре раза — с 4,33 до 1,07 тыс. тонн. «Газета.uz» пишет, что цена бензина АИ-80 на заправках UNG Petro подорожала с 6800 до 7000 сумов за литр.
В пресс-службе «Узбекнефтегаза» Spot пояснили, что падение поставок бензина связано с тем, что в пятницу топливо на АЗС поставляется в большем объеме для удовлетворения спроса со стороны населения на выходных, принимая во внимание ограниченный режим работы метановых заправок в Узбекистане.
Повышение стоимости бензина АИ-80 на заправках UNG Petro, принадлежащих государственному «Узбекнефтегазу», стало вторым с начала нынешнего года. С 1 января цена бензина АИ-80 вернулась на уровень декабря 2022 года после истечения срока действия нулевого акциза — к 6800 сумов за литр.
Однако частные АЗС тогда подняли цены на бензин АИ-80 сильнее, причем на многих из них ценники пересмотрели еще в декабре прошлого года.
В ноябре 2023 года Комитет по конкуренции снизил лимит на покупку бензина АИ-80 на товарно-сырьевой бирже после предложений представителей АЗС и брокеров по уменьшению суточного лимита с 10 до 4 тонн.