Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi “Humo Air” xususiy aviakompaniyasiga nisbatan jarima belgilamadi. Bu haqda qo‘mita raisi o‘rinbosari Asadulla Qayumov 20-mart kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Uning qayd etishicha, qo‘mitasi iste’molchilar huquqlarini buzgani va ularga noqulaylik tug‘dirayotgani sababli loukoster “Humo Air” aviakompaniyasiga nisbatan tezkor chora ko‘rgan. Bugungi kungacha 3 mingdan ortiq yo‘lovchi pullari qaytarilgan yoki boshqa aviakompaniyalar reyslariga joylashtirildi.
Qo‘mita raisi o‘rinbosari iste’molchilarga yetkazilgan zararni qoplashga ko‘rsatma berish qo‘mita vakolatiga kirishini ta’kidladi. Agar kompaniya qo‘mita ko‘rsatmasini bajarmasa, ma’muriy javobgarlikka tortilishi mumkin.
““Humo Air"ga nisbatan hech qanday jazo choralari qo‘llanilmaganining sababi — qo‘mita talablarining bajarilishi ta’minlanmoqda. Shuning uchun ham hozirdagi asosiy maqsad iste’molchilar huquqlarini tiklashdir”, — deya xulosa qildi Asadulla Qayumov.
Avvalroq “Humo Air” xususiy aviakompaniyasi aviaqatnovlar jadvaliga o‘zgartirishlar kiritish maqsadida 10-martdan ichki reyslarni vaqtincha to‘xtatgandi. Undan keyin, ijtimoiy tarmoqlarda aviakompaniya tomonidan fuqarolarga mablag‘lar qaytarilmayotganiga oid e’tirozlar bildirildi.
Raqobat qo‘mitasi aviakompaniya “Iste'molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunning 19 va 21-moddalari talablarini buzganini ma’lum qildi. Iste’molchilardan 3000ta murojaat bildirilib, shundan 2000 nafar fuqaroning murojaati qanoatlantirildi, 1,5 mlrd so‘m mablag‘ iste’molchilarga qaytarildi.
“Humo Air” parki ikkita Airbus A320−200 samolyotidan iborat edi. Loukoster aviakompaniya Bolgariyaning “Fly2Sky” kompaniyasi bilan ijaraga olingan samolyotlarni unga qaytarishga kelishib oldi.
Shu tariqa, 2-mart kuni bort raqami LZ-MDI bo‘lgan avialayner Toshkentdan Plovdivga uchib, lizing beruvchi kompaniyaga qaytdi. Bort raqami LZ-FSD bo‘lgan yana bir samolyot 10-martgacha parvozlarini davom ettirib, keyin “Fly2Sky"ga qaytarilishi aytildi.
Aviakompaniya saytidan chipta xarajatlarini qanday qaytarish bo‘yicha batafsil ma’lumotlarni bu yerdan olish mumkin.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей не применял штрафных санкций в отношении частной авиакомпании Humo Air. Об этом 20 марта на пресс-конференции в АИМК заявил замглавы ведомства Асадулла Каюмов.
По словам чиновника, Комитет по конкуренции предпринял срочные меры в отношении лоукостера Humo Air из-за нарушения прав потребителей и причинения им неудобств. На сегодняшний день 3000 пассажирам вернули уплаченные деньги или приобрели билеты на рейсы других авиаперевозчиков.
Зампред ведомства отметил, что в полномочия комитета входит требование о компенсации ущерба, причиненного потребителям. Если оно не соблюдается, то компанию могут привлечь к административной ответственности.
«Причина, по которой к Humo Air не были применены штрафные меры, — выполнение требования Комитета по конкуренции. В этой ситуации главной задачей является восстановление прав потребителей», — резюмировал Асадулла Каюмов.
С 10 марта Humo Air временно приостановила все полеты на время «перезагрузки» и подготовки к запуску международных рейсов. До этого авиакомпания намерена провести перепланирование и реструктуризацию.
В начале марта Humo Air вернула два самолета Airbus A320−200 болгарскому лизингодателю Fly2Sky. Лоукостер планирует подписать лизинговый контракт с новым партнером и с апреля начать выполнять рейсы, в том числе по внутренним и международным направлениям.
В понедельник Комитет по конкуренции обвинил Humo Air в нарушении требований статей 19 и 21 Закона «О защите прав потребителей». Всего в Humo Air поступило 3000 обращений потребителей по 284 отмененным рейсам. Из них 2000 заявок удовлетворили, а также вернули 1,5 млрд сумов за авиабилеты.
В конце 2022 года государственная доля в Humo Air перешла швейцарской инвесткомпании ValleyRoad Capital S.A. Новый владелец выкупил 100% компании за 27,2 млрд сумов.
Изначально предполагалось, что авиакомпания получит первые три самолета и запустит регулярные рейсы по модели лоукостера до конца июня 2023 года. Однако воздушные суда прибыли позднее, из-за чего лоукостер смог запустить пассажирские перевозки лишь с декабря.
На первом этапе Humo Air наладила рейсы из Ташкента в четыре города — Нукус, Самарканд, Ургенч и Карши. 7 января состоялся запуск полетов между Самаркандом и Ургенчем, а два дня спустя начались полеты из столицы в Фергану.
Авиакомпания сообщала о планах в ближайшее время выполнить 1000 рейсов и перевезти более 200 тыс. пассажиров. Представители лоукостера выражали намерения до конца нынешнего года запустить рейсы в зарубежные города, включая Алма-Ату, Стамбул и Дубай.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции изучает сделку по приватизации сети автозаправок UNG Petro.