“Rosatom” va O‘zbekiston o‘rtasida Jizzax viloyatida atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma bo‘yicha muzokaralar “juda muvaffaqiyatli” ketmoqda. Bu haqda Rossiya davlat korporatsiyasi direktorining birinchi o‘rinbosari Kirill Komarovga tayanib, “TAСС” xabar bermoqda.
“Shartnoma bo‘yicha muzokaralar muvaffaqiyatli o‘tmoqda. Men har doim hech kimni turtki bermaslik uchun bunday holatlarni, sanalarni aytmaslikka harakat qilaman, chunki bu juda muhim qaror. Bu qaror, bilasizki, O‘zbekistondagi keyingi 100 yildagi muayyan vaziyatni belgilab beradi. Shuning uchun, men sizga aytamanki, shoshqaloqlik yoki xato qilishdan ko‘ra, barcha nyuanslarni muhokama qilish uchun qo‘shimcha vaqt sarflash yaxshiroqdir. Lekin biz istalgan vaqtda ushbu loyihani aniq amalga oshirishni boshlashga tayyormiz”, dedi u.
Komarovning so‘zlariga ko‘ra, ekspertlar allaqachon AES qurilishi kutilayotgan maydonni batafsil o‘rganib chiqishgan va eng maqbul texnologik yechimlarni aniqlashgan.
Toshkentdagi “MEPhI” Milliy tadqiqot yadro universiteti filialida atom energetikasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash davom etmoqda, deya qo‘shimcha qildi u.
“Nafaqat Rossiya, balki dunyoning boshqa mamlakatlari olimlari ko‘magida biz O‘zbekiston uchun maxsus zarur bo‘lgan eng maqbul yechimlarni to‘pladik. Masalan, an’anaviy ravishda bizda bug‘ kondensatsiyalanadigan sovutish minoralari kabi atom elektr stansiyasining bir qismi bor. O‘zbekistonda suv ko‘p emas, shuning uchun biz an’anaviy sovutish minoralarini quruq sovutish minoralariga almashtirish yechimini topdik. Vengriyadagi hamkasblarimiz ushbu quruq sovutish minoralari uchun juda yaxshi yechimga ega, ular allaqachon ulardan foydalanishmoqda. Loyiha uchun noyob hamkorlarni yig‘ish uchun biroz vaqt sarflandi. Va bu nafaqat Rossiya loyihasi bo‘ladi”, — dedi “Rosatom” bosh direktori o‘rinbosari.
Komarov AES qurilishi loyihasida turli mamlakatlar, jumladan Fransiya va Janubiy Koreya kompaniyalari muhandislari ishtirok etishi mumkinligini ta’kidladi.
2018-yilda O‘zbekiston va Rossiya atom elektr stansiyasi loyihasi bo‘yicha muzokaralarni boshladi. Erishilgan kelishuv shartlariga ko‘ra, “Rostatom” har biri 1,2 GVt quvvatga ega ikkita blokni quradi. Maydon Jizzax viloyatidagi Tuzkon ko‘li bo‘yida joylashgan.
Qurilish taxminan 6 yil davom etadi. O‘zbekiston elektr defitsitini qoplash va gazni tejash uchun atom elektr stansiyalaridan foydalanishga umid qilmoqda. Mamlakat uran ishlab chiqaruvchi 5ta davlatdan biri bo‘lganligi sababli, loyiha uchun yoqilg‘i bilan bog‘liq muammolar kutilmaydi.
Avvalroq “Spot” Janubiy Koreyaning “Hyundai Engineering” kompaniyasi O‘zbekistonda kichik atom elektr stansiyalarini qurmoqchi ekanligi haqida yozgandi.
Kompaniya kichik modulli reaktorlar yaratish texnologiyalarini eksport qilishni rejalashtirmoqda. Bu bo‘yicha Koreya atom energiyasi tadqiqot instituti bilan memorandum imzolandi:

Переговоры между «Росатомом» и Узбекистаном по контракту на строительство атомной электростанции в Джизакской области идут «вполне успешно». Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на первого замдиректора российской госкорпорации Кирилла Комарова.
«Переговоры по контракту идут вполне успешно. Я всегда стараюсь не называть таких случаев, никаких дат, чтобы никого не подгонять, потому что это очень важное решение. Это решение, которое, знаете, на ближайшие 100 лет задаст определенную ситуацию в Узбекистане. Поэтому я вам скажу так, что лучше потратить какое-то дополнительное время, чтобы обсудить все нюансы, чем поторопиться или совершить какие-то ошибки. Но мы готовы в любое время приступить уже к конкретной реализации этого проекта», — сказал он.
По словам Комарова, специалисты уже детально исследовали площадку, на которой предполагается строительство АЭС, и определили самые оптимальные технологические решения. На базе филиала МИФИ в Ташкенте продолжается подготовка специалистов для ядерной энергетики, добавил он.
«Мы собрали с помощью ученых не только из России, но и из других стран мира самый оптимальный набор решений, которые нужны именно для Узбекистана. Например, традиционно у нас есть такая часть АЭС как градирни, в которых конденсируется пар. Воды в Узбекистане не так много, поэтому мы нашли решение, где традиционные градирни будем заменять на сухие градирни. Есть очень хорошее решение у наших коллег в Венгрии по этим сухим градирням, они их уже используют. Было потрачено определенное время для того, чтобы собрать уникальных партнеров по проекту. И это будет не только российский проект», — заявил заместитель гендиректора «Росатома».
Комаров подчеркнул, что в проекте строительства АЭС смогут участвовать инженеры из компаний разных стран, включая Францию и Южную Корею.
Как сообщалось ранее, строительство займёт около 6 лет. Узбекистан рассчитывает за счёт АЭС покрыть дефицит электроэнергии и сэкономить газ. Так как страна входит в топ-5 производителей урана, проблем с топливом для проекта не ожидается.
Тема участия «Росатома» в строительстве новых объектов атомной энергетики также обсуждалась в апреле прошлого года на министерском уровне. Глава Минэнерго Журабек Мирзамахмудов тогда принимал российского вице-премьера Александра Новака.