“Hyundai Engineering” kompaniyasi O‘zbekistonda kichik yadroviy reaktorlar qurish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda, deya xabar beradi “Yonhap” agentligi.
Kompaniya Koreya atom energiyasi tadqiqot instituti (KAERI) bilan kichik reaktorlarda qo‘llaniladigan texnologiyalarni eksport qilish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib oldi. Kompaniya an’anaviy atom elektr stansiyalari bilan solishtirganda xarajatlarga nisbatan yuqori samaradorlikni qayd etdi.
Memorandumga ko‘ra, KAERI bo‘lajak reaktorlar loyihalarini ishlab chiqish va ularni litsenziyalash uchun javobgar bo‘ladi. “Hyundai” biznesni rejalashtirish, moliyalashtirish, muhandislik va qurilish ishlari bilan shug‘ullanadi.
Gap KAERI 1997-yildan buyon ishlab chiqayotgan integratsiyalashgan tizimlar (SMART) asosidagi modulli reaktorlar haqida ketmoqda. Sovutish tizimlari yuqori bosimli suvdan foydalanadi.
Ushbu model an’anaviy reaktorlarning o‘ndan bir qismiga teng bo‘lgan holda 110 MVtgacha energiya ishlab chiqarishi mumkin. Bundan tashqari, ixchamligi tufayli SMART reaktorlarini olis va tog‘li hududlarda qurish mumkin.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, 2021-yilda “Hyundai Engineering” kompaniyasi Kanadaning Alberta provinsiyasida kichik reaktor qurish bo‘yicha shartnoma tuzgan. Hozirda loyihaning texnik-iqtisodiy asosi tayyorlanmoqda.
“Kanadadagi loyihamizdan so‘ng, biz elektr energiyasi ishlab chiqarishni kichik modulli reaktorlarga o‘tkazishni belgilab, O‘zbekiston, AQSh va Hindistonda faoliyatimizni kengaytirishni ko‘rib chiqmoqdamiz”, — dedi “Yonhap” agentligiga kompaniya vakili.
2022-yilning yanvarida Rosatom va Qirg‘iziston Energetika vazirligi kichik atom elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha memorandum imzolagandi. Rossiya, shuningdek, mamlakatga yadroviy infratuzilmani rivojlantirish va malakali kadrlar tayyorlashda yordam berishni rejalashtirgan.
Avvalroq O‘zbekiston va Rossiya atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma imzolashga tayyorlanayotgani haqida xabar berilgandi.

Hyundai Engineering рассматривает возможности строительства в Узбекистане малых атомных реакторов, сообщает агентство Yonhap.
Компания договорилась с Корейским институтом исследований атомной энергии (KAERI) о сотрудничестве в экспорте технологий, используемых в малых реакторах. В компании отметили их лучшую эффективность по отношению к затратам в сравнении с традиционными АЭС.
Согласно меморандуму, KAERI будет отвечать за разработку проектов для будущих реакторов и их лицензирование. Hyundai будет заниматься вопросами бизнес-планирования, финансирования, инженерных и строительно-монтажных работ.
Речь идёт о продвинутых модульных реакторах на основе интегрированных систем (SMART), которые KAERI разрабатывает с 1997 года. В системах охлаждения для них используется вода под высоким давлением.
Эта модель может вырабатывать до 110 МВт энергии, при этом имея размер в десять раз меньше обычных реакторов. При этом за счёт компактности SMART-реакторы можно строить в отдалённых и горных местностях.
По данным агентства, в 2021 году Hyundai Engineering заключила соглашение о строительстве малого реактора в канадской провинции Альберта. Сейчас идёт подготовка технико-экономического обоснования для проекта.
«После нашего проекта в Канаде, где мы отмечаем переход электрогенерации к малым модульным реакторам, мы рассматриваем расширение операций — в Узбекистан, США и Индию», — сообщил Yonhap представитель компании.
В январе 2022 года «Росатом» и Минэнерго Кыргызстана подписали меморандум о строительстве малых АЭС. Также Россия планирует оказать содействие республике в развитии ядерной инфраструктуры и подготовке квалифицированных кадров.
Ранее Spot писал, что «Росатом» изучает возможности для строительства в Узбекистане АЭС с «сухой градирней».