Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (NAPP) O‘zbekistonda “Telegram” monetizatsiyasini yo‘lga qo‘yishning qonuniyligini o‘rganmoqda. Bu haqda agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak 4-aprel kuni “Spot” muxbiriga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
“Biz bu yo‘lni o‘rganishimiz kerak. NAPP sinov tranzaksiyasini boshlaydi — bu murakkab jarayon. Biz qaysi platforma ekanligini va qayerda ro‘yxatdan o‘tganligini aniqlashimiz zarur. To‘liq o‘rganish harakatlari olib borilmoqda”, — dedi u.
Vyacheslav Pakning so‘zlariga ko‘ra, agar qonunbuzilish holati kuzatilsa, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xabar beriladi. Bunda qandaydir provayder bo‘lsa yoki kimdir ularga bu borada yordam bersa, qonun bo‘yicha javobgarlikka tortiladi.
Shuningdek, NAPP rahbari o‘rinbosari mamlakatda “Telegram” ofisining ochilishi regulyatorga iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va qonun buzilish holatlarida jazolash imkonini berishini ta’kidladi.
“Telegram O‘zbekiston qonunchiligiga, jumladan, qonunlarimiz va cheklovlarimizga rioya qilishi, soliq to‘lashi va mamlakatda serverlarga ega bo‘lishi kerak. Bu fuqarolarimizni himoya qiladi va O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun ishlaydi”, — deya xulosa qildi agentlik direktori o‘rinbosari.
Prezidentning 2022-yildagi tegishli farmoni bilan 2023-yildan O‘zbekiston fuqarolari va yuridik shaxslari kriptoaktivlarni faqat milliy provayderlar orqali sotib olishlari, sotishlari yoki almashtirishlari mumkinligi belgilab qo‘yilgan.
O‘zbekistonda litsenziyalanmagan xorijiy platformalar orqali kriptoaktivlar bilan har qanday operatsiyalar qonun buzilishi hisoblanadi. Bunday harakatlar tegishli ma’muriy, jinoiy va boshqa turdagi javobgarlik choralarini qo‘llashga sabab bo‘ladi.

Как ранее писал Spot, с 31 марта Telegram запустил монетизацию для владельцев каналов. Авторы публичных каналов с более чем 1000 подписчиков могут получать 50% дохода от рекламы, показанной в их каналах.
Национальное агентство перспективных проектов (НАПП) изучает законность запуска монетизации Telegram в Узбекистане. Об этом 4 апреля в интервью корреспонденту Spot рассказал первый замдиректора агенства Вячеслав Пак.
«Нам нужно этот путь изучить. НАПП запустит тестовую транзакцию — там сложный процесс. Нам нужно узнать, что за платформа, где она зарегистрирована. Проводится целое расследование. Если будут зафиксированы нарушения, мы сообщим о них в правоохранительные органы. Если здесь есть какой-то провайдер или кто-то помогает им в этом, то значит эти люди будут отвечать по закону», — заявил он.
Замглавы НАПП отметил, что открытие офиса Telegram в республике позволит регуляторам защищать права потребителей и наказывать в случае нарушений.
«Telegram должен соблюдать законодательство Узбекистана — в том числе соблюдать наши законы и ограничения, уплачивать налоги, иметь здесь сервера. Это будет защищать наших граждан и работать на экономику Узбекистана», — резюмировал замдиректора агентства.
С 1 января 2023 года граждане и юрлица Узбекистана могут покупать, продавать или обменивать криптоактивы только через национальных провайдеров услуг. Соответствующая норма была обозначена указом президента в апреле 2022 года.
Любые операции с криптоактивами через иностранные платформы, не лицензированные в Узбекистане, считаются нарушением законодательства. Подобные действия влекут соответствующие меры административной, уголовной и других видов ответственности.