“Tahrirchi” startapi “Tilmoch” sun’iy intellektiga asoslangan o‘zbek va qoraqalpoq tillari uchun onlayn tarjimonni taqdim etdi. Bu haqda kompaniya “Spot"ga ma’lum qildi.
“Tilmoch” — qoraqalpoq tilini qo‘llab-quvvatlovchi birinchi platforma bo‘lib, o‘zining “machine learning” modeli asosida ishlab chiqilgan. Tarjimaning yuqori aniqligini ta’minlash uchun u nufuzli manbalardan raqamli ikki tilli lug‘atlarni o‘z ichiga oladi.
Ishlab chiquvchilarning fikricha, o‘zbek va rus tillari o‘rtasidagi tarjimalar uchun tarjima aniqligi mavjud yechimlardan ikki barobar yuqori. Ingliz tili uchun tarjima sifati 1,5 barobar yaxshilandi.
“Tilmoch” 1950-yillarga oid 5000dan ortiq kitob va hujjatlarning keng to‘plamidan"foydalanadi. U yangiliklar, gazeta arxivlari, ilmiy nashrlar, darsliklar va qonun hujjatlarini o‘z ichiga oladi.
Har bir so‘z uchun “Tilmoch” foydalanuvchilari sinonimlar va tarjima variantlarini tanlashlari mumkin. Kompaniya ta’kidlaganidek, bu tarjimani individual imtiyozlar va stilistik talablarga moslashtirish imkonini beradi.
Bundan tashqari, “Tilmoch” korxonalarga faoliyatning muayyan sohalari uchun soddalashtirilgan integratsiya va moslashtirish imkoniyatlari uchun API taklif qiladi. Ikkinchisi muayyan sohalarda aniqroq tarjima qilish uchun lug‘atlarni yaratish va birlashtirishni o‘z ichiga oladi.
“Tahrirchi” asoschisi Muhammadsaid Mamasaidov “Tilmoch"ning ishga tushirilishini Markaziy Osiyo tillari uchun mashina tarjimasida yangi davr boshlanishi deb ta’rifladi.
Kompaniya tarjimalar sifatini oshirish bilan birga lingvistik rang-baranglikni saqlash va rivojlantirishni maqsad qilgan, dedi u.
Mamasaidov “Tilmoch"ning mahalliy ehtiyojlar va mahalliylashtirilgan texnologiyalarni tushunish orqali doimiy ravishda takomillashtirib borish qobiliyatini qayd etdi.
Platformaning moslashuvchanligi va kengaytirilishi unga biznes sohalarining o‘ziga xos ehtiyojlarini qondirishga imkon beradi.
Avvalroq “Spot” “We Digital” o‘zbek tilidagi “Uzbek Expert” chat-botini taqdim etgani haqida yozgandi. Chat-bot rus va ingliz tillaridan tarjima qiladi hamda PDF-fayllarni o‘qiy oladi.

Стартап Tahrirchi представил онлайн-переводчик для узбекского и каракалпакского языков на базе искусственного интеллекта Tilmoch. Об этом Spot сообщили в компании.
Tilmoch — первая платформа с поддержкой каракалпакского языка, разработанная на базе собственной модели машинного обучения. Она включает оцифрованные билингвальные словари из авторитетных источников для обеспечения высокой точности перевода.
По словам разработчиков, для переводов между узбекским и русским языками точность перевода превосходит имеющиеся решения в два раза. Для английского языка качество перевода улучшилось в 1,5 раза.
В качестве основе Tilmoch использует «обширную коллекцию из более чем 5000 книг и документов, датирующихся с 1950-х годов». Она включает новости, архивы газет, научные публикации, учебники и законодательные акты.
Для каждого слова пользователи Tilmoch могут выбрать синонимы и варианты перевода. Как отметили в компании, это позволяет настроить перевод под индивидуальные предпочтения и стилистические требования.
Кроме того, Tilmoch предлагает бизнесу API для упрощенной интеграции и возможности для адаптации под определенную сферу деятельности. Последнее включает создание и интеграцию словарей для более точных переводов в специфических областях.
Основатель Tahrirchi Мухаммадсаид Мамасаидов описал запуск Tilmoch как начало «новой эры в области машинного перевода для языков Центральной Азии». Наряду с повышением качества переводов компания ставит цель сохранять и развивать языковое разнообразие, отметил он.
Мамасаидов отметил возможности непрерывного совершенствования Tilmoch благодаря пониманию местных потребностей и локализованным технологиям. Гибкость и масштабируемость платформы позволяют ей удовлетворять специфические запросы отраслей бизнеса.