Avstraliyada xodimlarga jazodan qo‘rqmasdan ish vaqtidan tashqari ish qo‘ng‘iroqlari va xabarlarga e’tibor bermaslik imkonini beruvchi “aloqani uzish huquqi” qonuni kuchga kirmoqda. Bu haqda “The Guardian” xabar bermoqda.
Yangi qonun xodimlarga, agar rad etish asossiz deb hisoblanmasa, ish vaqtidan keyin ish beruvchi yoki uchinchi shaxslarning murojaatlariga javob bermaslik huquqini beradi.
Yangilik texnologiya va onlayn ish tufayli xiralashgan ish va shaxsiy hayot o‘rtasidagi aniq chegaralarni tiklashga qaratilgan.
Qonun ish beruvchilarga xodimlar bilan aloqa qilishni taqiqlamaydi, lekin intizomiy jazo tahdidisiz bunday aloqalarni e’tiborsiz qoldirishga imkon beradi.
Misol uchun, agar sizning xo‘jayiningiz sizga soat 23:00da elektron pochta xabarini yuborsa, uni o‘qib chiqish shart emas.
O‘tgan yili o‘tkazilgan so‘rov shuni ko‘rsatdiki, avstraliyaliklar yiliga o‘rtacha 281 soat haq to‘lanmagan holda ishlagan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, qonun stress va charchoqni kamaytirishga yordam beradi va ko‘proq dam olgan xodimlarning samaradorligini oshiradi.
Agar ish beruvchi xodimni bunday xabarlarga e’tibor bermagani uchun jazolamoqchi bo‘lsa, u 94 ming avstraliya dollari (taxminan $63 ming) miqdorida jarimaga tortiladi.
Xabarlarga javob berishdan asossiz bosh tortgani uchun xodim 19 ming avstraliya dollari (taxminan $12 ming) miqdorida jarimaga tortilishi mumkin.
Qonun milliy tizimning barcha xodimlari uchun joriy yilning 26-avgustidan, kichik biznes subyektlari uchun esa 2025-yildan kuchga kiradi.

В Австралии вступает в силу закон о «праве на отключение», который позволяет сотрудникам игнорировать рабочие звонки и сообщения вне рабочего времени без страха наказания. Об этом сообщает The Guardian.
Новый закон предоставляет работникам право не отвечать на контакты от работодателя или третьих лиц после завершения рабочего дня, если отказ не считается необоснованным.
Нововведение направлено на восстановление четких границ между работой и личной жизнью, которые стали размытыми из-за технологий и онлайн-работы.
Закон не запрещает работодателям связываться с сотрудниками, но позволяет игнорировать такие контакты без угрозы дисциплинарного наказания. Например, если начальник отправит вам письмо в 23:00, вам не обязательно его читать.
Опрос прошлого года показал, что в среднем австралийцы работали 281 час неоплачиваемого сверхурочного времени в год. Эксперты считают, что закон поможет снизить уровень стресса и выгорания, а также повысит производительность более отдохнувших сотрудников.
Если работодатель попытается наказать сотрудника за игнорирование таких сообщений, ему грозит штраф до 94 тыс. австралийских долларов (примерно 63 тыс. долларов США).
За необоснованный отказ отвечать на сообщения сотруднику может грозить штраф до 19 тыс. австралийских долларов (около 12 тыс. долларов США).
Закон начнет действовать для всех сотрудников национальной системы с 26 августа этого года, а для малых предприятий он вступит в силу в 2025 году.