Raqobat qo‘mitasi “Sello” ekotizimiga egalik qiluvchi “Marketplace Trading” kompaniyasiga jarima qo‘lladi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Qo‘mita kompaniya tomonidan Toshkent shahridagi tashqi reklama obyektida e’lon qilingan reklama yuzasidan o‘rganishlar o‘tkazdi. Unda “Sello Pay” ilovasi orqali pul o‘tkazmalarini komissiya to‘lovlarisiz amalga oshirish mumkinligi e’lon qilingan.
Kompaniyaning rasmiy veb-saytida “Sello Pay” ilovasi orqali plastik kartalarga pul o‘tkazmalari bo‘yicha aksiya joriy yilning 1-iyulidan boshlangani e’lon qilingan. Aksiya identifikatsiyadan o‘tgan barcha foydalanuvchilar uchun dastlabki uch oy davomida amal qilishi belgilangan.
Bunda, komissiyasiz oylik o‘tkazma summasining limiti 3 mln so‘mni tashkil etib, agar oylik o‘tkazma summasi bundan oshib ketsa, 1% miqdorida komissiya olinadi. Ammo, mobil ilova pul o‘tkazmalari reklamasida aksiya shartlari to‘g‘risida muhim ma’lumotlar berilmaganligi aniqlandi.
Qo‘mita Maxsus komissiyasi tomonidan “Reklama to‘g‘risida"gi qonunning 16 (reklama talablari), 21 (aksiyalarni o‘tkazish) va 43-moddalari (reklama moliyaviy xizmatlar) va “Iste'molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunning 7-moddasi talablari buzilishi yuzasidan “Marketplace Trading"ga nisbatan ish qo‘zg‘atildi.
Bundan tashqari, kompaniyaga nisbatan natijasi yuzasidan belgilangan tartibda moliyaviy jarima qo‘llanildi. Shuningdek, qo‘mita qonunbuzilish holatini bartaraf etish va unga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi tomonidan Akfa universitetiga nisbatan ish qo‘zg‘atilgandi. Universitet yopilgan Tijorat huquqi ta’lim yo‘nalishi uchun oldin olingan 167,5 mln so‘m mablag‘ni talabalarga qaytarishi, boshqa talabalar bilan ham qayta hisob-kitobni amalga oshirishi kerak.

Комитет по конкуренции провел расследование в отношении компании Marketplace Trading, которой принадлежит сервис Sello. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Поводом для расследования стал рекламный материал, размещенный компанией на одном из объектов внешней рекламы в Ташкенте. В нем сообщалось о возможности выполнять денежные переводы в приложении Sello Pay с нулевой комиссией.
На официальном сайте компании уточняется, что 1 июля стартовала акция для денежных переводов на банковские карты через Sello Pay. Акция распространяется на всех новых пользователей, прошедших идентификацию, и действует в течение 3 месяцев.
Если месячный объем пользовательских переводов превысит 3 млн сумов, то с транзакций свыше этой отметки будет взиматься комиссия в 1%. При этом в рекламе не приводились подробные условия акции.
Спецкомиссия признала Marketplace Trading виновной в нарушении статей 16 (требования к рекламе), 21 (проведение стимулирующих акций) и 43 (реклама финансовых услуг) закона «О рекламе». Также компания нарушила ст. 7 закона «О защите прав потребителей».
На компанию был наложен финансовый штраф. Также Комитет направил ей предписание с требованием устранить нарушения и не допускать их в будущем.
За два месяца Комитет по конкуренции наложил штрафные санкции на четыре банка. Причиной стала реклама услуг, потенциально вводящая клиентов в заблуждение.