Aktivni sotib olishga O‘zbekiston, Yevropa va Osiyodan 8 nafar investor qiziqish bildirgan. Arizalar mezonlarga muvofiqligi, jumladan, moliyaviy resurslar mavjudligi va AQSh, Yevropa Ittifoqi va xalqaro moliya institutlarining sanksiyalar ro‘yxatida ariza beruvchilarning mavjud emasligi ko‘rib chiqildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, konsultant 6 nafar talabgor mezonlarga javob berganligi to‘g‘risida xulosa chiqarib, ularni keyingi bosqichga o‘tkazishni ko‘rib chiqishni taklif qildi. Xususiylashtirish bo‘yicha davlat komissiyasi taklifni ma’qullab, keyibgi bosqichga ruxsat berdi.
Keyingi bosqichga o‘tgan talabgorlarga jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich to‘g‘risida batafsil ma’lumot beriladi. Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitimni (NDA) imzolagandan so‘ng, ular aktiv haqidagi batafsil ma’lumotlarga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) 15-noyabr kuni soat 23:59ga qadar konsultantga topshirilishi kerak. Talabgorlar, shuningdek, taklif qilingan qiymatning kamida 1%ini kafolatli to‘lov sifatida o‘tkazishi zarur.
Joriy yilning may oyida MBPM prezidentning tegishli farmoniga muvofiq aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etildi. Kompaniya tomonidan nominal qiymati 1000 so‘m bo‘lgan 155 448 748 dona oddiy aksiyalarni chiqarildi va ular Davaktiv agentligida joylashtirildi.
Qozog‘istonning “Kaspi” fintex guruhi to‘lov tizimini sotib olishga qiziqish bildirgan. Kompaniya “Humo"ning joriy biznes modelini to‘lov texnologiyalari va xizmatlari bilan to‘ldirishni rejalashtirmoqda.
Avvalroq “Spot” bilan suhbatda bo‘lgan ekspertlar “Humo"ning minimal qiymatini $60−80 mlnga baholashgandi. Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortiqov bunga qo‘shilgan holda, “haqiqatga ancha yaqin” ekanini ta’kidladi.

Агентство управления госактивами сообщило о ходе приватизации Национального межбанковского процессингового центра.
Консультантом по сделке выступает международная консалтинговая компания Deloitte. Процесс продажи организован в три этапа, первый из которых завершился 22 августа.
Интерес к покупке актива выразили 8 инвесторов из Узбекистана, стран Европы и Азии. Заявки были изучены на соответствие критериям, включая наличие финансовых ресурсов и отсутствие претендентов в санкционных списках США, ЕС и международных финансовых организаций.
По результатам анализа консультант вынес заключение о соответствии критериям 6 претендентов и предложил рассмотреть их как участников следующего этапа. Госкомиссия по приватизации одобрила предложение.
Участники торгов, прошедшие на следующий этап, получат индивидуальные процедурные письма с описанием дальнейших шагов. После подписания соглашений о неразглашении (NDA) они получат доступ к подробным данным об активе.
До 23:59 15 ноября требуется представить консультанту обязывающее предложение (Binding Offer). Также участник должен перечислить минимум 1% предлагаемой стоимости в качестве гарантийного платежа.
В мае этого года НМПЦ прошел реорганизацию в качестве АО и разместил АУГА 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1000 сумов. До этого, в апреле Шавкат Мирзиёев утвердил программу приватизации, которая предусматривает продажу госдоли в Humo.
Казахстанская финтех-группа Kaspi выразила интерес к покупке Humo. Ее сооснователь Михаил Ломтадзе рассказал о планах развивать бизнес-модель и дополнить ее опытом в сфере платежных технологий.