“X.com” (sobiq Twitter) ijtimoiy tarmog‘i ikki yil avval Ilon Mask tomonidan sotib olinganidan beri o‘z qiymatining deyarli 80%ini yo‘qotdi, deya xabar bermoqda “Fidelity” investitsiya kompaniyasi o‘z hisobotida.
“X” hozirda $9,4 mlrdga baholanmoqda, bu Mask 2022-yilda platforma uchun to‘lagan $44 mlrdning beshdan bir qismini tashkil qiladi.
2022-yil boshida Mask “Twitter"ning 9,2% ulushini sotib oldi va keyin butun kompaniyani sotib olishga rozi bo‘ldi.
Bitim botlar bo‘yicha bahslar tufayli deyarli barbod bo‘ldi, biroq Mask uni o‘sha yilning oktabr oyida yakunladi.
“Fidelity” avgust oyi oxirida Xdagi o‘z ulushini atigi 4$,2 mlnga baholagan, bu iyul oyidagi bahodan 24%ga past.
Qayd etilishicha, platforma sotib olinganidan beri sakkizta eng yirik investor $24 mlrd yo‘qotdi.
Shuningdek, platformada bitimni moliyalashtirgan banklar bilan muammolar paydo bo‘ldi, bu esa kreditlarni 2008-yildan beri eng muvaffaqiyatsizlaridan biriga aylantirdi.
“X” narxining pasayishi reklama daromadlarining pasayishi bilan bog‘liq. 2023-yil iyul oyida ular deyarli yarmiga kamaydi. Mask reklama guruhini platformani boykot qilishda ayblab, sudga da’vo qildi.
“Mask bu aktiv uchun ortiqcha to‘lagani aniq”, — deya izoh berdi “Wedbush Securities” tahlilchisi Den Ives.
Uning so‘zlariga ko‘ra, xarid vaqtida “Twitter"ning haqiqiy qiymati taxminan $30 mlrdni tashkil etgan bo‘lsa, hozirda u taxminan $15 mlrdni tashkil etadi.

Социальная сеть X.com (ранее Twitter) потеряла почти 80% своей стоимости с момента покупки Илоном Маском два года назад, сообщила в своем отчете инвестиционная компания Fidelity.
По оценкам, X сейчас стоит $9,4 млрд — это лишь пятая часть от $44 млрд, которые Маск заплатил за платформу в 2022 году.
В начале 2022 года Маск приобрел 9,2% акций Twitter, а затем договорился о покупке всей компании. Сделка чуть не сорвалась из-за споров по поводу ботов, но Маск завершил ее в октябре того же года.
Fidelity оценивает свою долю в X на конец августа всего в $4,2 млн, что на 24% ниже июльской оценки. С момента покупки платформы восемь крупнейших инвесторов потеряли $24 млрд. Также у платформы возникли проблемы с банками, которые финансировали сделку, сделав кредиты одними из самых неудачных с 2008 года.
Сокращение стоимости X связывают с падением рекламных доходов. В июле 2023 года они снизились почти вдвое. Маск подал иск против рекламной группы, обвиняя ее в бойкоте платформы.
«Маск явно переплатил за этот актив», — прокомментировал аналитик Wedbush Securities Дэн Айвс. По его словам, на момент покупки реальная стоимость Twitter была около $30 млрд, а сейчас — примерно $15 млрд.
Однако партнер Deepwater Asset Management Джин Мунстер не согласен с оценками Fidelity. По его словам, «актив просто убирают», — в будущем данные X.com могут оказаться ценнее, чем уплаченные Маском $44 млрд.
Несмотря на проблемы, платформа продолжает набирать популярность. Маск в начале сентября заявил, что почти миллиард пользователей активно использовали приложение.