Olti oy davom etgan tajribada turli sohalar, jumladan, ijtimoiy tashkilotlar va bolalar bog‘chalari vakillari bo‘lgan 45 ta kompaniya ishtirok etdi.
Loyiha “Intraprenör” konsalting kompaniyasi tomonidan o‘zining ilmiy hamkori Minnesota universiteti bilan hamkorlikda boshlangan.
“Intraprenör” boshqaruvchi direktori Karsten Mayerning so‘zlariga ko‘ra, tajriba natijalari quvonarli bo‘lgan.
“Tashkilotlar ish vaqtini taxminan 10−15%ga qisqartirishga muvaffaq bo‘ldi, daromad va foyda esa bir xil darajada qoldi yoki hatto biroz oshdi. Bu shuni anglatadiki, unumdorlik nuqtai nazaridan, ishlab chiqarish hajmi bir xil bo‘lib qolgan yoki ko‘paygan bo‘lsa, kirishlar kamaydi”, dedi Mayer.
Ushbu natija shuni ko‘rsatadiki, ishlagan soatlar sonini qisqartirish har doim ham unumdorlikning pasayishiga olib kelmaydi, aksincha, resurslardan yanada samarali foydalanishga hissa qo‘shishi mumkin.
Aksariyat kompaniyalar 4 kunlik jadvalni saqlashga qaror qilishining asosiy sabablari yangi iste’dodlarni jalb qilish va mavjud xodimlarni saqlab qolish, shuningdek, xodimlarning sog‘lig‘i haqida tashvishlanishdir.
“Yuqori menejment uchun iste’dodlarni jalb qilish va saqlab qolish, shuningdek, xodimlarning sog‘lig‘i, ayniqsa ularning ruhiy salomatligi haqida g‘amxo‘rlik qilish muhim”, — dedi Mayer.
Loyihada ishtirok etayotgan kompaniyalarning qariyb yarmi uchrashuvlarni qisqartirish va tartibga solishga, 25%i esa jarayonlarni raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratdi.
Tajriba davomida ishtirokchilarning salomatlik holatini kuzatish uchun maxsus qurilmalardan foydalanildi, bu esa 4 kunlik haftaning stress va salomatlikka ta’siri haqida obyektiv ma’lumotlarni olish imkonini berdi. Natijalar gavjum ish jadvaliga qaramay, stress darajasining pasayishini ko‘rsatdi.
Pilot loyihada ishtirok etgan ikkita yirik kompaniya ikki oydan so‘ng o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Asosiy sabablar Germaniyada duch kelgan iqtisodiy qiyinchiliklar edi.
Mayer ta’kidlaganidek, 4 kunlik haftaga o‘tish kichik va o‘rta biznesga qaraganda yirik kompaniyalar uchun qiyinroq bo‘lishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Yaponiya o‘z fuqarolariga 4 kunlik ish haftasini taklif qilayotgani haqida yozgandi.
Qayd etilishicha, Yaponiya hukumati qisqartirilgan ish haftasini qo‘llab-quvvatladi va shu orqali ishchi kuchi tanqisligini hal qilishga harakat qilmoqda.

В Германии завершен пилотный проект по внедрению 4-дневной рабочей недели, сообщает Bloomberg. В эксперименте, который длился шесть месяцев, приняли участие 45 компаний, представляющих различные отрасли, включая социальные организации и детские сады.
Проект был инициирован консалтинговой компанией Intraprenör совместно с научным партнером — Университетом Миннесоты.
По словам управляющего директора Intraprenör Карстена Майера, результаты эксперимента оказались обнадеживающими. 73% компаний, участвовавших в эксперименте, решили сохранить новый график.
«Организации смогли сократить рабочее время примерно на 10−15%, при этом доходы и прибыль остались на прежнем уровне или даже немного выросли. Это означает, что с точки зрения производительности вводимые ресурсы уменьшились, а выпуск продукции остался неизменным или увеличился», — отметил Майер.
Этот результат свидетельствует о том, что снижение количества рабочих часов не обязательно приводит к снижению производительности, и может, напротив, способствовать более эффективному использованию ресурсов.
Основными причинами, по которым большинство компаний решили сохранить 4-дневный график, стали привлечение новых талантов и удержание текущих сотрудников, а также забота о здоровье работников:
«Для топ-менеджмента важно привлечение и удержание талантов, а также забота о здоровье сотрудников, особенно об их психическом здоровье», — подчеркнул Майер.
Примерно половина компаний, участвовавших в проекте, сосредоточилась на сокращении и оптимизации встреч, а 25% уделили особое внимание цифровизации процессов.
В ходе эксперимента использовались специальные устройства для отслеживания состояния здоровья участников, что позволило получить объективные данные о влиянии 4-дневной недели на стресс и здоровье. Результаты показали снижение уровня стресса, несмотря на более плотный график работы.
Две крупные компании, участвовавшие в пилотном проекте, отказались от участия спустя два месяца. Основными причинами стали экономические трудности, с которыми они столкнулись в Германии. Как отметил Майер, для крупных компаний переход на 4-дневную неделю может быть сложнее, чем для малых и средних предприятий.