“Hududgazta'minot” issiqxona xo‘jaliklariga tabiiy gaz yetkazib berishga vaqtinchalik cheklovlar kiritmoqda. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
12-dekabr kuni ijtimoiy tarmoqlarda kompaniyaning Samarqand filiali tomonidan issiqxonalarga gaz yetkazib berish 50%ga qisqartirilishi bo‘yicha ogohlantirish xati jo‘natilayotgani haqida xabarlar tarqaldi. “Hududgazta'minot” holat yuzasidan rasmiy munosabat bildirdi.
Havo haroratining keskin pasayishi natijasida iste’molchilarning tabiiy gazga bo‘lgan talabi keskin oshib, natijada ayrim hududlardagi quvurlarda gaz bosimining pasayishi kuzatilmoqda. Birinchi navbatda aholi xonadonlari va ijtimoiy soha obyektlarini tabiiy gaz bilan ta’minlash maqsadida ayrim ulgurji iste’molchilarga cheklovlar kiritilmoqda.
Kompaniyada joriy yilning sentabr oyidagi prezidentning tegishli qarori bilan bosim tushishi yoki uzilishlar bo‘yicha issiqxonalar kamida 24 soat oldin “Hududgazta'minot” tomonidan majburiy xabardor qilinishi qayd etildi.
Hukumatning 2023-yilning oktabridagi tegishli qaroriga ko‘ra, aholining gaz ta’minoti tizimida favqulodda holatlar yuzaga kelganda, issiqxonada yetarli miqdorda muqobil yoqilg‘i zaxirasining mavjud bo‘lishi belgilangan.
Shundan kelib chiqib, uch tomonlama shartnoma shartlari asosida issiqxonalarga yetkazib beriladigan tabiiy gazga qisman cheklovlar kiritilgan davrlarda zaxira yoqilg‘i turlaridan foydalanishga vaqtinchalik o‘tish lozim bo‘ladi, deya ta’kidlanadi xabarda.
Bundan tashqari, mazkur cheklovlar faqat havo harorati keskin pasayib ketgan vaqtda qo‘llaniladi. Quvurlardagi gaz bosimlari barqarorlashganda ular bekor qilinadi.
Sentabr oyida qabul qilingan prezident qarori bilan kuz-qish mavsumida oktabr, noyabr va dekabr oylarida issiqxonalarga yetkaziladigan gaz uchun oldindan to‘lovning 50%ini amalga oshirishga ruxsat berildi. Qolgan qismini oy yakunigacha to‘lash mumkin. Keyingi oylardan esa to‘liq to‘lash va qarzdorlik bo‘lmasligi kerak.
Noyabr oyida Energetika vazirligi issiqxonalarga gaz yetkazib berish bo‘yicha hech qanday cheklov yo‘qligini qayd etgandi. Ular belgilangan to‘lovlarni amalga oshirib, tabiiy gazdan foydalanishlari mumkin.

«Худудгазтаъминот» вводит временные ограничения на поставку газа тепличным хозяйствам, сообщает пресс-служба госкомпании.
12 декабря в соцсетях распространилось письмо самаркандского филиала «Худудгазтаъминота», в котором теплицу уведомили о принудительном уменьшении газоснабжения на 50%.
В ответ «Худудгазтаъминот» отметил, что на фоне похолодания резко возрос спрос потребителей на природный газ. В результате в некоторых регионах Узбекистана снизилось давление газа в трубопроводах.
«Прежде всего, учитывая, что обеспечение природным газом населения и объектов социальной сферы является приоритетным, ограничения вводятся для некоторых оптовых потребителей», — говорится в сообщении.
В госкомпании подчеркнули, что, согласно постановлению президента от 26 сентября, теплицы за 24 часа уведомляют о причинах снижения давления газа.
В постановлении Кабмина от 27 октября 2023 года указывается, что на случай возникновения чрезвычайных ситуаций в системе газоснабжения населения теплицы должны иметь достаточные запасы альтернативного топлива.
Это требование также зафиксировано в трехстороннем соглашении между «Худудгазтаъминот», областными хокимиятами и теплицами. В этой связи при ограничении газоснабжения теплицы должны временно перейти на альтернативное топливо.
«Данные ограничения действуют только при резком понижении температуры воздуха. Информируем вас, что ограничения будут отменены, когда давление газа в трубопроводах стабилизируется», — добавили в «Худудгазтаъминот».
В конце ноября Министерство энергетики сообщило, что ограничений на газоснабжение для тепличных хозяйств не предусматривается. Им дают право на пользование газом при его оплате по действующим условиям.
С октября по декабрь для теплиц предоплата за поставку газа взимается в размере 50%, а остальная сумма должна быть уплачена до конца месяца. В январе и последующих месяцах сохраняется предоплата в 100%.
Договора газоснабжения будут переоформляться каждые три года. В технических условиях должны указываться требования к давлению газа, поставляемого не подключенным к общим газовым сетям хозяйствам.