Hujjat bilan eksportni moliyalashtirish mexanizmlari bilan bog‘liq bir qator normativ-huquqiy hujjatlarga tuzatishlar kiritilmoqda. O‘zgartirishlar xalqaro savdo qoidalari va JST tomonidan belgilangan talablarga muvofiq kiritiladi.
Xususan, 2025-yil boshidan boshlab havo va temir yo‘l transporti orqali xorijga tovarlar yetkazib berish xarajatlarini kompensatsiya qilish bekor qilinadi.
2024-yil 31-dekabrga qadar bajarilgan tovarlar eksporti uchun subsidiyalar va kompensatsiyalar 2025-yil 1-fevraldan kechiktirmay to‘lanadi.
“Xalq so‘zi” gazetasining ta’kidlashicha, farmon eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash samaradorligini oshirishga qaratilgan.
1-noyabrda “Savdoni rivojlantirish kompaniyasi” meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishda transport xarajatlarini qoplab berishi haqida xabar berilgandi.
Pul mablag‘lari eksport qiluvchi kompaniyalarga mahsulotlarni xorijga aviatransport orqali jo‘natgandan so‘ng taqdim etilishi belgilangan.
To‘lov miqdori yetkazib berish mamlakatiga, shuningdek, tovar hajmiga bog‘liq. Arizalar subsidiya.epauzb.uz platformasi orqali qabul qilinadi.
Rossiya, Xitoy va Afg‘onistonga yetkazib berishda narxning 13%i to‘lanadi. Boshqa mamlakatlarga (O‘zbekiston bilan chegaradosh davlatlardan tashqari) eksport uchun kompensatsiya 15%ni tashkil etadi.

Шавкат Мирзиёев 27 декабря подписал указ, направленный на приведение мер по поддержке экспорта в соответствие с соглашениями Всемирной торговой организации. Об этом сообщил Минюст.
Документ предусматривает поправки в ряд нормативно-правовых актов, связанных с механизмами финансирования экспорта. Изменения вносятся согласно правилам международной торговли и требованиям, установленным ВТО.
В частности, с начала 2025 года отменяется компенсация расходов на поставку товаров за рубеж воздушным и железнодорожным транспортом.
Субсидии и компенсации за экспорт товаров, выполненный до 31 декабря 2024 года, будут выплачены не позднее 1 февраля 2025 года. Как отмечает «Народное слово», указ призван повысить эффективность поддержки экспортеров.
В начале ноября спецпредставитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов сообщил о завершении 14-месячных переговоров между Ташкентом и Вашингтоном по вступлению в организацию. Также в последние месяцы были подписаны соответствующие протоколы с Китаем, Филиппинами, Сальвадором, Таиландом и Пакистаном.
На встрече с предпринимателями 20 декабря президент объявил, что процесс вступления Узбекистана в ВТО выходит «на завершающую стадию». При этом государство продолжит поддерживать бизнес и создавать условия для его работы, подчеркнул глава государства.