Raqobat qo‘mitasi Umra xizmatlarini tegishli litsenziyani rasmiylashtirmasdan reklama qilgani uchun 15ta sayyohlik kompaniyasini jarimaga tortdi.
Qo‘mitaning Andijon, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlaridagi boshqarmalari 10ta kompaniya — “Al-Azhar Travel”, “Atlas Avia Tour”, “Diyor Tour”, “Hiro Travel”, “Maknoon Travel”, “Marmara Travel Namangan”, “Meroj Travel”, “Profi-Travel”, “Sultan Travel 2022” hamda “Ideal Travel” tomonidan yo‘l qo‘yilgan qonunbuzarliklarni aniqladi. Mazkur kompaniyalarga nisbatan moliyaviy jarimalar qo‘llanildi.
Namangan va Farg‘ona viloyatlarida yana 5 nafar turoperator ma’muriy javobgarlikka tortildi. Qoidabuzarliklar “Fargona Tour 2022”, “Safo Marva”, “Umra Ziyorati Agentligi”, “Ziyoratul Umra” va “Buvaydaliklar Hayoti” Telegram-kanalida aniqlangan.
Shu bilan birgalikda, 10dan ortiq litsenziyaga ega bo‘lmasdan reklama materiallari tarqatayotgan axborot resurslarini yurituvchi shaxslarga aniqlik kiritish maqsadida Ichki ishlar vazirligi Kiberxavfsizlik markaziga murojaat qilindi. Ushbu o‘rganish yakunlari yuzasidan qonunchilikda belgilangan tegishli choralar ko‘rilishi ta’minlanadi.
Dekabr oyida Raqobat qo‘mitasi Urganchdagi “Maftun Avia Travel” turoperatorini Umra tadbirlarini litsenziyasiz tashkil etish xizmatlarini reklama qilganlik uchun jarimaga tortdi. Din ishlari bo‘yicha qo‘mita yanvar oyida “Zaytun Turizm” va “Xurmo Travel Umra” kompaniyalarini xuddi shunday qoidabuzarlik uchun jarimaga tortdi.
Hozirda O‘zbekistonda “Umra” ziyoratini tashkil etish va o‘tkazish faoliyatini amalga oshirish uchun 12ta turoperatorga litsenziya berilgan. Undan 6tasi Toshkent, 3tasi Namangan hamd qolgan 3tasi Andijon, Farg‘ona va Xorazmdagi kompaniyalardir.
Avvalroq “Spot” Raqobat qo‘mitasi “Texnomart"ni jarimaga tortgani haqida yozgandi.
Savdo tarmog‘iga reklama qonunchiligini buzgani uchun ish qo‘zg‘atilib, moliyaviy jarima qo‘llanildi.

Комитет по конкуренции оштрафовал 15 туристических компаний за рекламу услуг умры без оформления соответствующей лицензии, сообщила пресс-служба ведомства.
Управления ведомства в Андижанской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях выявили нарушения со стороны 10 компаний — Al-Azhar Travel, Atlas Avia Tour, Diyor Tour, Hiro Travel, Maknoon Travel, Marmara Travel Namangan, Meroj Travel, Profi-Travel, Sultan Travel 2022 и Ideal Travel. В их отношении были применены финансовые штрафы.
В Наманганской и Ферганской областях к административной ответственности были привлечены еще 5 туроператоров. Нарушения выявили в компаниях Fargona Tour 2022, Safo Marva, Umra Ziyorati Agentligi, Ziyoratul Umra и в Telegram-канале Buvaydaliklar Hayoti.
Для уточнения информации о более чем 10 информационных ресурсах, распространяющих рекламу без лицензии, было направлено обращение в Центр кибербезопасности МВД. По итогам проверки будут приняты «соответствующие меры».
Кабмин утвердил список компаний, имеющих право заниматься проведением умры, в ноябре 2024 года. В него вошли шесть фирм из Ташкента, три из Намангана, по одной — из Андижана, Маргилана и Ургенча.
Согласно новым правилам, организаторы паломничества должны внести $1 млн в фонд «Зиёрат» и предоставить соглашение с партнерской организацией в Саудовской Аравии. На них возлагается ответственность за оказание медицинской помощи паломникам, обеспечение их питанием, размещение в гостиницах
В декабре Комитет по конкуренции оштрафовал туроператора Urganch Maftun Avia Travel за рекламу хаджа и умры без лицензии. Комитет по делам религий в январе наложил за аналогичное нарушение штрафы на компании Zaytun Turizm и Xurmo Travel Umra.