Avvalroq Shavkat Mirziyoyev 2025-yilgi davlat dasturi loyihasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgani haqida xabar berilgandi.
“O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov tanqidiy kechgan majlisda davlat rahbari yashil energiya ulushini oshirishni qo‘llab-quvvatlash vazifalarini belgilab berganini qayd etdi.
Aholi tomonidan ishlab chiqarilgan va iste’molidan ortib qolgan elektr energiyasini sotib olish mexanizmini ishlab chiqish, ishlarni manzilli ravishda mahallabay tashkil etish topshirildi.
“Yashil” energiya ulushini 26% ga yetkazish uchun ishga tushiriladigan 3,5 GVt generatsiya quvvatlariga qo‘shimcha ravishda yana 1 GVt “yashil” energiya quvvatini yaratish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
“Ikki yil ichida 3 mingga yaqin kichik gidroelektr stansiyalarini qurish hamda aholi va xo‘jalik subyektlari binolari tomining kamida 50%ida quyosh panellari va suv isitish tizimini o‘rnatish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi”, — dedi vazir.
Shu bilan birga, Mirzamahmudov iste’mol qilinayotgan elektr energiyasi, tabiiy gaz va issiqlik manbalarini tejash, jumladan, binolardagi energiya samaradorligini oshirish va resurslardan unumli foydalanish bo‘yicha dastur ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Bunda, dasturda energiya samaradorli past korxonalarni modernizatsiya qilish va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini joriy etish belgilanadi.
2030-yilgacha mamlakatda 19 ming MVt yashil quvvatlarni barpo etish orqali qayta tiklanuvchi energiya ulushini 54%ga yetkazish rejalashtirilgan.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonda 500 GVt quyosh, 100 GVt shamol va 10 GVt gidroenergetika ishlab chiqarish salohiyati mavjud.

Как ранее писал Spot, 27 января Шавкат Мирзиёев провел совещание по проекту государственной программы «Года охраны окружающей среды и «зеленой экономики». Президент призвал перейти к ресурсосберегающей модели экономики.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал о поручении разработать проекты по созданию новых «зеленых» мощностей на 1 ГВт вдобавок к уже запланированным 3,5 ГВт и ввести в эксплуатацию в течение двух лет порядка 3 тыс. малых ГЭС.
«Даны указания и поручено разработать программу по установке солнечных панелей и гелиоколлекторов (солнечные водонагреватели — прим. Spot) минимум на 50% площади крыш жилых и хозяйственных зданий», — заявил глава Минэнерго.
По его словам, глава государства поручил разработать программу по энергоэффективности строений, а также по экономии и рациональному использованию потребляемой электроэнергии, природного газа и теплоэнергии. Также в документе запланированы модернизация предприятий с низкой энергоэффективностью и создание новых мощностей.