O‘zbekistonda “yashil” energiya salohiyati 610 GVtni tashkil etadi. Bu haqda “Abu-Dabi Barqaror rivojlanish haftaligi” sammitidagi nutqida Shavkat Mirziyoyev qayd etdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlat rahbari mamlakatda kam uglerodli rivojlanish bo‘yicha uzoq muddatli strategiya va “yashil” moliyalashtirish milliy dasturi ishlab chiqilganini qayd etdi. Investitsiya loyihalarida “yashil” komponentlar kelgusi besh yilda 50%gacha ko‘paytiriladi. Bu vaqtda zararli chiqindilarni 35%ga qisqartirish va bu majburiyatni doimiy oshirib borish reja qilingan.
O‘tgan 5 yilda energetika sohasiga qariyb $20 mlrd xorijiy investitsiyalar jalb qilindi va 9,6 GVt energiya quvvatlari ishga tushirildi. Jumladan, 3,5 GVtli 14 ta quyosh, shamol elektr stansiyalari va 300 mVt MVtli 2 ta saqlash tizimlari ishga tushirildi.
Hozirda xorijiy hamkorlar bilan qiymati $26 mlrddan ziyod va umumiy quvvati 24 GVt bo‘lgan 50 dan ortiq loyihalar amalga oshirilmoqda. 2030-yilgacha mamlakatda qayta tiklanuvchi energiya ulushi 54%ga yetkaziladi.
“Yashil” taraqqiyot yo‘nalishida mintaqaviy hamkorlikni yanada kuchaytirib, O‘zbekiston Markaziy Osiyoning “yashil” iqtisodiy rivojlanish va “toza energiya” markazlaridan biriga aylantirish ko‘zlangan. Qozog‘istonlik va ozarbayjonlik hamkorlar bilan Yevropaga “yashil” energiya eksport qilish belgilangan.
Prezident “yashil” energiya sohasida BAA bilan strategik hamkorlikni qayd etdi. Xususan, “Masdar” kompaniyasi bilan umumiy quvvati 1,5 GVt bo‘lgan 5 ta elektr energiya obyekti ishga tushirildi. Yana 1,6 GVtga teng 3 ta generatsiya loyihasi va qariyb 520 MVt soat energiya saqlash tizimlari barpo etiladi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonda 500 GVt quyosh, 100 GVt shamol va 10 GVt gidroenergetika ishlab chiqarish salohiyati mavjud. Mintaqaning ulkan uran va o‘ta muhim strategik xomashyo zaxiralariga boyligi qayd etildi. “Bu yo‘nalishda har bir xorijiy hamkorga barcha qulay shart-sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz”, — dedi davlat rahbari.
Prezident anjuman ishtirokchilari, jumladan, ilmiy markaz, ekspert va olimlarni Toshkentda ochilgan “Yashil” universitet bilan tadqiqotlar va innovatsiya dasturlarini amalga oshirishda hamkorlikka chaqirdi. Universitet negizida Yer degradatsiyasi va cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro ilmiy tadqiqot tarmog‘ini yaratish taklif etildi.

Узбекистан к 2030 году планирует получать более половины электроэнергии из «зеленых» источников. Об этом заявил Шавкат Мирзиёев на открытии Недели устойчивого развития в Абу-Даби.
Президент заявил о планах правительства в ближайшие пять лет довести «зеленые» компоненты в инвестпроектах до 50%. За это же время предполагается снизить атмосферные выбросы на 35% и завершить внедрение водосберегающих решений в сельском хозяйстве.
В энергетический сектор с 2019 года было привлечено около $20 млрд иностранных инвестиций. За их счет были созданы энергетические мощности общей мощностью 9,6 ГВт, включая 14 фотоэлектростанций и ветряных электростанций на 3,5 ГВт.
Более 50 крупных проектов общей мощностью 24 ГВт находятся на стадии реализации. После их запуска к 2030 году доля возобновляемых источников энергии в генерации составит 54%, отметил Мирзиёев.
Ташкент ставит цель сделать Центральную Азию одним из мировых центров развития «зеленой» экономики и ВИЭ. Совместно с Азербайджаном и Казахстаном планируется организовать «коридор» для поставок электроэнергии в страны Европы.
Глава государства отметил участие ОАЭ в развитии «зеленой» генерации в Узбекистане. При участии компании Masdar были построены пять электростанций мощностью 1,5 ГВт, ведутся работы по созданию генерирующих мощностей еще на 1,6 ГВт и аккумуляторов на 520 МВт/ч.
В Узбекистане по предварительным расчетам есть потенциал для размещения фотоэлектростанций мощностью 500 ГВт, ветропарков — на 100 ГВт и ГЭС — на 10 ГВт. Мирзиёев заявил об интересе к производству «зеленого» водорода.
Отмечались обширные запасы урана и другого стратегического сырья. Правительство готово предоставить зарубежным партнерам «самые благоприятные условия», подчеркнул президент.
Кроме того, президент анонсировал презентацию региональной концепции «зеленого» развития. В мае также планируется провести глобальный молодежный фестиваль цифровых «зеленых» инициатив.
Ранее Spot писал о планах на 2025 год по развитию «зеленой» энергетики и продаже углеродных кредитов.