Xitoyning “Temu” marketpleysi O‘zbekiston hududida bloklanishi mumkin. Bu haqda 27-fevral kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligi elektron tijorat boshqarmasi boshlig‘i Kamronbek Muhammadiyev ma’lum qildi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
2025-yilning 1-iyulidan O‘zbekistonda xalqaro platformalar uchun yangi qoidalar, jumladan, xabardor qilish tartibi va elektron tijorat subyektlarining maxsus reyestri joriy etiladi. Asosiy talab — mamlakatda faoliyatni qonuniylashtirish va rezident yuridik shaxsni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘lib, u 2024-yilning 28-dekabridan kuchga kirgan (VMQ-885).
Muhammadiyev “Temu” kompaniyasining xorijdagi yangi bozorlarga chiqish bo‘yicha agressiv marketing strategiyasini qayd etdi. ILMA ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda Xitoy marketpleysi marketing va narxlarni pasaytirish uchun atigi $4 mlrd sarflagan, bu yil esa ularning xarajatlari taxminan $10 mlrdga yetishi mumkin.
Shuningdek, ILMA vakili “Temu"ning kelishi O‘zbekistonda rasman faoliyat yuritmayotgan mahalliy “Trendyol” o‘yinchisiga kuchli ta’sir ko‘rsatgan Turkiya misolini keltirdi. Natijada, Turkiya regulyatori Xitoy platformasiga kirishni butunlay cheklab qo‘ydi, deya qo‘shimcha qildi rasmiy.
“Biz ularning qonuniy biznes huquqlari va manfaatlarini himoya qilishni ta’minlashga, O‘zbekiston bozoriga rasman kirishda yordam ko‘rsatishga tayyormiz, lekin ular murojaat qilishlari kerak. Shu paytgacha „Temu“ tomonidan bunday [qiziqish] bildirilmagandi, ammo allaqachon o‘zgarishlar kuzatilmoqda. Bungacha agar shartlar bajarilmasa, ularning faoliyati to‘xtatilishi, hatto blokirovka qilinishigacha borishini aytganmiz”, — dedi Muhammadiyev.
ILMA elektron tijorat boshqarmasi boshlig‘i “Spot” muxbirining ehtimoliy bloklash sanasi haqidagi savoliga “tez orada bo‘ladi” deya javob berdi. Shuningdek, u regulyator “Temu” vakillari bilan “to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqot” olib bormayotganiga aniqlik kiritib, Xitoy marketpleysi tomonidan bu yo‘nalishda “kichik harakatlar” borligini ta’kidladi.
O‘z navbatida, ILMA direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak xorijiy marketpleyslarning noqonuniy faoliyati O‘zbekiston iqtisodiyotiga zarar yetkazayotganini ta’kidladi. Mahalliy bozorga tovarlar yetkazib berishda soliqlar va bojxona to‘lovlari to‘lanmaydi, yuk tashish va to‘lovlar uchinchi tomon kompaniyalari tomonidan amalga oshiriladi, shuningdek, 2024-yilda faqat “Temu” bo‘yicha hajmi $10 mlndan oshgan valyuta chiqib ketishi sodir bo‘lmoqda.
“Yo ular O‘zbekistonda faoliyatini qonuniylashtirib, bu yerda sho‘ba korxonasini ochadi, yo soliq hisobiga turib, QQS to‘lovchisiga aylanadi”, — dedi Pak.
Uning fikricha, mamlakatda xorijiy marketpleyslar vakolatxonalarining yo‘qligi mahalliy iste’molchilarni yaroqsiz mahsulotni qaytarish yoki shikoyat qilish imkoniyatini cheklaydi. ILMA rahbari o‘rinbosari “Binance” va “Yandex” misolida regulyator “Temu” faoliyatini ham qonuniylashtirishga muvaffaq bo‘lishiga ishonch bildirdi.
“Temu” mobil ilovasi o‘tgan yil oxiridan beri O‘zbekistondagi eng ommabop ilovalar qatoriga kiradi. Masalan, hozirda Xitoy marketpleysi “App Store” do‘konida ikkinchi o‘rinni egallasa, “Google Play"da yetakchilik qiladi.
ILMA elektron tijorat boshqarmasi boshlig‘i Kamronbek Muhammadiyev “Spot"ga bergan intervyusida taksi va marketpleyslar uchun yangi qoidalar nega kerakligi, ular bozorni qanday o‘zgartirishi va ularni bajarmaydigan kompaniyalarga nima bo‘lishi haqida so‘zlab bergandi.

Китайский маркетплейс Temu может быть заблокирован на территории Узбекистана. Об этом 27 февраля заявил начальник управления электронной коммерции Национального агентства перспективных проектов Камронбек Мухаммадиев, передает корреспондент Spot.
С 1 июля 2025 года в Узбекистане начнут действовать новые правила для международных платформ, включая уведомительный реестр и специальный реестр субъектов электронной коммерции. Главное требование — приземление в республике и регистрация юридического лица-резидента, — которое вступило в силу уже с 28 декабря 2024 года (ПКМ-885).
Мухаммадиев отметил агрессивную маркетинговую стратегию Temu по выходу на новые рынки за рубежом. По данным НАПП, в 2024 году китайский маркетплейс потратил на маркетинг и занижение цен всего $4 млрд, а в этом году их расходы могут достичь порядка $10 млрд.
Также представитель НАПП привел пример Турции, где приход Temu сильно подействовал на местного игрока Trendyol, который официально не ведет деятельность в Узбекистане. В результате турецкий регулятор полностью ограничил доступ к китайской платформе, добавил чиновник.
«Мы готовы обеспечивать защиту их прав и интересов легального бизнеса, готовы помочь официально зайти на рынок Узбекистана, но они должны к обратиться. Со стороны Temu пока что такого [интереса] не было, но уже есть подвижки. До этого мы говорили, что в случае невыполнения условий их деятельность будет пресекаться — вплоть до блокировки», — заявил Мухаммадиев.
На вопрос корреспондента Spot о дате возможной блокировки начальник управления электронной коммерции НАПП ответил, что «скоро будет». Также он уточнил, что регулятор не ведет «прямого диалога» с представителями Temu, отметив, что «есть маленькие движения» со стороны китайского маркетплейса в этом направлении.
В свою очередь, первый замдиректора НАПП Вячеслав Пак подчеркнул, что незаконная деятельность зарубежных маркетплейсов несет вред для экономики Узбекистана. При поставках товаров на местный рынок не платятся налоги и таможенные платежи, грузоперевозки и оплата осуществляются сторонними компаниями, а также происходит отток валюты, объем которой только по Temu превысил $10 млн за 2024 год.
«Либо они приземляются в Узбекистане и открывают здесь дочернее предприятие, либо они встают на налоговый учет и становятся плательщиками НДС», — заявил Пак.
По его мнению, отсутствие представительств зарубежных маркетплейсов в республике лишает местных потребителей возможности вернуть или пожаловаться на бракованный товар. Замдиректора отметил, что НАПП имеет «большой опыт» по приземлению компаний такого рода.
Мобильное приложение Temu с конца прошлого года входит в топ наиболее популярных приложений в Узбекистане. Например, китайский маркетплейс занимает второе место в магазине App Store, а также возглавляет список в Google Play.
В интервью Spot начальник управления электронной коммерции НАПП Камронбек Мухаммадиев рассказал, зачем нужны новые правила для такси и маркетплейсов, как они изменят рынок и что будет с компаниями, которые их не выполнят.