Xitoylik hamkorlar bilan birgalikda traktor ishlab chiqaruvchi mahalliy korxona ro‘yxatdan o‘tkazildi. Yil oxirigacha “Tulpor” milliy brendi asosida bir nechta modellar ishlab chiqariladi.
Korxona tomiga 2 MVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatiladi va zavod o‘zini o‘zi elektr energiyasi bilan ta’minlaydi.
Ikki bosqichli loyihaga muvofiq, birinchi bosqichda traktor ishlab chiqarish zavodi barpo etiladi, keyingi bosqichda esa ehtiyot qismlarni ishlab chiqarish va ularga texnik xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Xabarda ta’kidlanishicha, ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va mahsulot sifatini yaxshilash uchun “aqlli” texnologiyalardan foydalaniladi.
Traktorlar mahalliy va xorijiy xaridorlarga yetkazib beriladi. Dastlabki bosqichda 250 ta ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvda Farg‘ona viloyati hokimi loyihani belgilangan talablar asosida tezroq ishga tushirish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini bildirdi hamda mas’ul xodimlarga xitoylik investorlar bilan hamkorlik qilish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Avvalroq “Spot” Xitoy kompaniyasi O‘zbekistonda kasbga tayyorlov markazini ochmoqchiligi haqida yozgandi.
O‘zbekistonliklar uchun malaka dasturlarini ishlab chiqish hamda Xitoydagi OTMlarga grant ajratish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.

Китай планирует производить в Ферганской области тракторы под брендом «Тулпор», сообщила пресс-служба региональной администрации.
Хоким области Хайрулло Бозоров обсудил с китайским инвестором Юань Яньпином запуск проекта по производству тракторов в промышленной зоне, расположенной в Кувасае. Общая стоимость инвестиционного проекта составляет $100 млн, на первом этапе будет вложено $30 млн.
Совместно с китайскими партнерами зарегистрировано местное предприятие по производству тракторов. До конца года на базе национального бренда «Тулпор» произведут несколько моделей.
На крыше предприятия будут установлены солнечные панели мощностью 2 МВт, и завод будет самостоятельно обеспечивать себя электроэнергией.
Согласно двухэтапному проекту, на первом стадии будет построен завод по производству тракторов, а на следующем этапе наладят производство и техническое обслуживание комплектующих. Для повышения эффективности производства и улучшения качества продукции, как отмечается в сообщении, используются «умные» технологии.
Тракторы будут поставляться местным и иностранным покупателям. На начальном этапе планируется создать 250 рабочих мест.
На встрече хоким Ферганской области высказал свои рекомендации по скорейшему запуску проекта в соответствии с установленными требованиями и дал ответственным сотрудникам поручения по сотрудничеству с китайскими инвесторами.