Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Toshkentda amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishgani haqida xabar berilgandi. Unda Toshkent metropolitenining Chilonzor yo‘nalishini Toshkent traktor zavodi dahasigacha uzaytirish, 10 ta bekat qurish rejalari ma’lum qilindi.
Transport vaziri Ilhom Mahkamov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida TTZ yagona transport xabi orqali metropoliten liniyasini uzaytirish Buyuk ipak yo‘li hamda Mirzo Ulug‘bek ko‘chalari orqali shaxsiy avtotransport vositalarida harakatlanish, tirbandliklarni bartaraf etadi.
“Bugungi kunda 150 mingdan ortiq aholi ushbu ko‘chalar orqali Buyuk ipak yo‘li metrosiga kelib, shahar ichiga shu manzildan kirib kelishadi. Yangi metro bekati kelajakda ichki metro yo‘nalishlari bilan bog‘lash imkonini beradi”, — dedi vazir.
Ilhom Mahkamov Gazeta.uz nashirga aniqlik kiritishicha, loyiha “Salar” bekatidan Akusherlik va ginekologiya institutigacha elektropoyezd yo‘nalishi bo‘ylab (“Shahriobod” bekati orqali “Ekobozor"gacha) 5,5 km uzunlikdagi yer usti metrosini qurishni nazarda tutadi. Bu yerusti metrosining birinchisi bo‘ladi
Avtomobil yo‘lini kesib o‘tgan to‘rtta joyda tunnellar qurish rejalashtirilgan. Pushkin metro bekatidan Salar temir yo‘l bekatigacha travolator orqali yopiq o‘tish joyi bo‘ladi.
Vazirning qayd etishicha, loyihani ishlab chiqish uchun xalqaro konsultantlarni jalb qilish ko‘zda tutilgan. Jarayon 1−1,5 oy davom etishi kutilmoqda.
Keyinchalik yer usti liniyasi “Ashxobod” bog‘i orqali Kichik halqa yo‘li bo‘ylab “Toshkent” metro bekatigacha (Shimoliy vokzal) qo‘shimcha 4 km ga uzaytirilishi mumkin.
Transport vaziri loyiha Toshkent shahrining bosh rejasini hisobga olgan holda ishlab chiqilganini ta’kidladi. Yo‘nalish yangi turar-joy binolari va mavzelarini qurish bilan renovatsiya dasturi rejalashtirilgan hududlardan o‘tadi.
Umumiy uzunligi 10,8 km bo‘lgan yangi metro liniyasida kuniga 85 ming yo‘lovchi tashilishi kutilmoqda. Bir tomonga harakatlanish vaqti 17 daqiqani, poyezdlar orasidagi interval esa 6 daqiqa atrofida bo‘ladi.
“Metropoliten temir yo‘l bo‘ylab o‘tadi. Keyin liniyani yer ostiga o‘tkazish ko‘zda tutiladi. U TTZ oxirgi avtobus bekatigacha cho‘zilib, u yerda transport almashinuv tugunini (TAT) hosil qiladi. Eng so‘nggi bekatda temir yo‘l trayektoriyasining egriligi tufayli temir yo‘l stansiyasini qurishning imkoni bo‘lmagani sababli, TAT elektropoyezd uchun stansiyaniyani joylashtirish mumkin bo‘lgan uchastkada qurilishi ko‘zda tutilgan”, — dedi Transport vazirligi huzuridagi Transportni kompleks rejalashtirish loyiha ofisi rahbari Murod Obidov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, temir yo‘l bir qator murakkab chorrahalardan o‘tganligi sababli, konsepsiya qo‘shimcha texnik ishlovlarni talab qiladi. Bugungi kunda bu yerda beshtadan ko‘p bo‘lmagan temir yo‘l poyezdlari harakatlanmoqda, metropoliten poyezdlarining harakatlanish oralig‘i esa 3 daqiqagacha yetishi mumkin. “Poyezdlar harakati chastotasi metro avtotransport harakatiga to‘sqinlik qilmasligi uchun liniya qurilishiga shunday yondashuvni talab qiladi”, — dedi Obidov.
2021-yilning noyabrida davlat rahbariga Toshkent metropolitenining Buyuk ipak yo‘li bekatidan TTZ dahasigacha yerosti yo‘li hamda yerusti halqa metrosining ikkinchi bosqichini amalga oshirish rejalalari taqdim etilgandi.
Unda yerosti yo‘lini Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi yoki Buyuk ipak yo‘li ko‘chasi orqali olib o‘tish, birinchi holatda yo‘l uzunligi 8,6 kmni, ikkinchi variantda 8 kkmni tashkil etishi belgilangandi.
Avvalroq “Spot” Toshkent metrosining 12ta bekatida yo‘l haqini kaft orqali to‘lash imkoniyati yaratilgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев ознакомился с планами строительства в Ташкенте недвижимости и транспортной инфраструктуры, включая метро. Президенту показали план открытия 10 новых станций метро в сторону Ташкентского тракторного завода (ТТЗ).
Министр транспорт Илхом Махкамов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что проект продления линии метрополитена был детально изучен на предмет улиц, зеленых зон и пассажиропотока. Для этого были привлечены международные консультанты, специалисты в области метрополитена, эксперты министерств транспорта и строительства.
«Проект предусматривает прокладку метрополитена от станции метро „Пушкина“ („Салар“) до ТТЗ. Реализация данного проекта позволит превратить ТТЗ в большой транспортный хаб, улучшить движение пассажиропотока в сторону Газалкента, Чирчика и обратно. Это ведь 150 тыс. человек в день. Данный проект позволит разгрузить транспортные артерии столицы», — заявил глава Минтранса.
По словам чиновника, данный проект положительно отразится на транспортной системе Ташкента и создаст комфортные условия для жителей и гостей столицы.
Министр транспорта Илхом Махкамов в интервью «Газете.uz» сообщил, что проект предусматривает строительство наземного метро протяженностью 5,5 км — от станции «Салар» до Института акушерства и гинекологии вдоль трассы электрички (через станцию «Шахриабад» до «Экобазара»). В четырех местах, где линия пересекает автодорогу, планируется строительство туннелей.
«Со станции метро „Пушкина“ до железнодорожной станции „Салар“ будет закрытый переход через траволатор. Затем наземное метро будет идти вдоль линии электрички и постепенно спускаться под землю в месте поворота в сторону Института акушерства и гинекологии. Это будет первое наземное метро. Сегодня мы получили поручение президента приступить к детальной проработке проекта. Будем привлекать международных консультантов. Процесс проектирования займёт 1−1,5 месяцев», — сообщил министр.
В дальнейшем наземную линию могут продлить дополнительно на 4 км до станции метро «Ташкент» (Северный вокзал) по Малой кольцевой автодороге через парк «Ашхабад». Махкамов подчеркнул, что проект разработан с учетом генплана Ташкента. Линия будет проходить по территориям, где планируется программа реновации со строительством новых жилых домов и массивов.
Общая протяженность новой линии метрополитена составит 10,8 км, а ежедневный пассажиропоток ожидается в 85 тыс. человек. Время пути в одну сторону займет 17 минут, интервал между поездами — около 6 минут.
«Метрополитен пройдет вдоль железнодорожных путей. Затем предполагается переход линии под землю. Она протянется до конечной автобусной станции ТТЗ, где образует транспортной-пересадочный узел (ТПУ). Поскольку из-за искривления траектории железнодорожных путей на самой конечной остановке невозможно строительство ЖД станции, ТПУ планируется построить на участке где технические условия будут позволять размещения станции для электрички», — поделился руководитель Проектного офиса комплексного транспортного планирования при Минтрансе Мурад Абидов.
Схема новой ветки (красным выделена наземная часть, голубым — подземная). Фото: Spot
По его словам, концепция требует дальнейшей технической проработки, поскольку железная дорога проходит через ряд сложных пересечений. Сегодня здесь курсирует не более пяти железнодорожных поездов, в то время как интервалы движения поездов метрополитена могут достигать 3 минут. Частота движения поездов требует такого подхода к строительству линии, чтобы метро не препятствовало трафику автотранспорта, добавил Абидов.
В ноябре 2021 года Шавкату Мирзиёеву презентовали два варианта продления Чиланзарской линии метро до ТТЗ — под проспектом Мирзо Улугбека и под улицей Буюк Ипак Йули. Сообщалось о планах сдать новый отрезок в эксплуатацию через пять лет.
Тогда же был представлен второй этап создания кольцевой линии — от станции «Куйлюк» до «Кипчак». Строительство отрезка из семи станций завершилось в декабре 2023 года. Однако последние две станции открыли для пассажиров только весной 2024 года — после тестового периода.
Ранее Spot писал, что в компаниях рядом со станциями метро предлагается изменить рабочее время для снижения нагрузки.