Qirg‘izistonning Asman Airlines aviakompaniyasi joriy yil oxirigacha O‘zbekistonga parvozlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.
Bu haqda TACC agentligiga “Qirg‘iziston aeroportlari” tashuvchisining bosh kompaniyasi rahbari Manasbek Samidinov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2026−2027 yillarda xalqaro reyslarga xizmat ko‘rsatish uchun ikkita Airbus A320 va A321 samolyotlari sotib olinadi.
“Yaqin Sharq va Yevropa mamlakatlariga xalqaro reyslarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatini faol ko‘rib chiqmoqdamiz. Shuningdek, 2025-yilda Qozog‘iston va O‘zbekistonga parvozlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqdamiz,” — dedi Samidinov.
Top-menejerning ta’kidlashicha, 2024-yilda kompaniya Kanadaning De Havilland kompaniyasida ishlab chiqarilgan uchta Dash 8400 samolyotini olgan. Hozir ular Qirg‘iziston ichida — Bishkek, O‘sh, Qorako‘l, Talas va Jalolobod o‘rtasida parvozlarni amalga oshirmoqda.
2024-yil fevral oyida Qirg‘izistonning “Tez Jet” kompaniyasi “O‘zaviatsiya"dan O‘zbekistonga parvoz qilish uchun ruxsat oldi. 3-sentyabrdan boshlab Bishkekdan Toshkentga parvozlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgan edi.
Avvalroq Spot Ural Airlines uchta yangi yo‘nalish bo‘yicha O‘zbekistonga parvozlarni yo‘lga qo‘yishi haqida yozgandi.
Aviakompaniya Sochidan Samarqand va Namanganga, shuningdek, Krasnoyarskdan Samarqandga muntazam reyslarni amalga oshirish uchun ruxsat oldi.

Кыргызский авиаперевозчик Asman Airlines планирует до конца текущего года запустить рейсы в Узбекистан, пишет ТАСС.
Об этом российскому информагентству рассказал Манасбек Самидинов — глава материнской компании перевозчика «Аэропорты Кыргызстана». По его словам, для обслуживания международных перелетов в 2026—2027 годах будут закуплены два самолета Airbus A320 и A321.
«Активно рассматриваем возможность запуска международных рейсов в страны Ближнего Востока и Европы. Также в 2025 году мы планируем запустить рейсы в Казахстан и Узбекистан», — сообщил Самидинов.
Топ-менеджер отметил, что в 2024 году компания получила три самолета Dash 8400 производства канадской De Havilland. Сейчас они выполняют полеты внутри Кыргызстана — между Бишкеком, Ошем, Караколом, Таласом и Джалал-Абадом.
В феврале 2024 года кыргызская компания Tez Jet получила от «Узавиации» разрешение на полеты в Узбекистан. Летом того же года сообщалось о ее планах с сентября запустить рейсы из Бишкека в Ташкент.
Ранее Spot писал, что «Уральские авиалинии» запускают рейсы из Сочи в Самарканд и Наманган, а также из Красноярска в Наманган.